در هفته ای که گذشت سکه و طلا کاهشی شد

به گزارش اجاره طبق اعلام نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران، به دنبال افزایش ارزش دلار، قیمت انس جهانی کاهش یافته است. از جانب دیگر افزایش قیمت ارز در بازار داخلی پس از چند روز ثبات سبب پوشش کاهش انس جهانی شد اما در مجموع روند سکه و طلا کاهشی بوده است.
محمد کشتی آرای در گفتگو با ایسنا، در ارتباط با وضعیت بازار سکه و طلا در هفته ی اخیر اظهار نمود: با بالا رفتن ارزش دلار بخصوص در مقابل یوآن چین (که به علت ویروس کرونا در این مدت به شدت کاهش یافته است) سبب کاهش قیمت انس جهانی شده است. بطوریکه که طبق آخرین معاملات صورت گرفته در روز گذشته (پنجشنبه)، مشخص شده است در حدود ۲۷ دلار قیمت انس جهانی در طول یک هفته اخیر کاهش داشته است. این درحالیست که در بازار داخلی پس از چند روز ثابت بودن قیمت ارز، در ایام پایانی هفته قیمت آن افزایش یافت. ازاین رو کاهش ۲۷ دلاری انس جهانی از یک سو و افزایش قیمت ارز از جانب دیگر، سبب همپوشانی این دو شد. اما در مجموع در طول یک هفته گذشته، روند قیمت سکه و طلا در بازار داخلی کاهشی بوده است.
نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران افزود: در اوایل هفته سکه در محدوده پنج میلیون تومان بوده و در اواخر هفته به چهار میلیون و ۹۶۰ هزار تومان رسید. می توان اظهار داشت که در طول این هفته به صورت متوسط در حدود ۶۰ هزار تومان کاهشی قیمت سکه را داشته ایم. اگر هپوشانی یاد شده وجود نداشت و قیمت ارز هم کاهشی بود، مسلما کاهش بیشتری در قیمت سکه و طلا را شاهد بودیم اما در مجموع روند کاهشی بوده و برخلاف هفته قبل از آن که به جهت ایام فاطمیه کاهش دادوستدها را داشتیم؛ در این هفته دادوستدها در سطح عادی خود بوده و تقاضای کاذبی هم ایجاد نشده و تقاضا متناسب با عرضه صورت گرفته است.
وی در ارتباط با تغییرات طلا هم اظهار داشت: در اوایل هفته هر گرم طلای ۱۸ عیار تا ۵۱۴ هزار تومان افزایش داشت اما در انتها هفته باتوجه به همان روند کاهش قیمت انس جهانی، با حدود ۱۰ هزار تومان کاهش در محدوده ۵۰۴ هزار تومان قیمت آن قرار گرفت. نکته قابل توجه این قیمت ها این است که به هیچ عنوان حبابی بر روی سکه و طلا درحال حاضر وجود ندارد و قیمت ها کاملا شفاف و متناسب با انس جهانی و شاخص اقتصادی هستند.
کشتی آرای در انتها اعلام نمود: قیمت انس جهانی هم اکنون ۱۵۵۵ دلار است که همانطور که اشاره شد به نسبت ابتدای هفته که ۱۵۸۲ دلار بوده است، ۲۷ دلار کاهش داشته است.