ماسک چرا گران شد؟!

اجاره: گزارش های میدانی از داروخانه ها نشان میدهد که قیمت انواع ماسک در ایام اخیر و به دنبال افزایش نگرانی از شیوع ویروس کرونا دو تا سه برابر شده است.
به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، از اواخر دی ماه اخبار مربوط به شیوع یک ویروس مرموز در چین منتشر گردید و به تدریج کشورهای اطراف را درگیر کرد، اما ماجرا به همین جا ختم نشد و مواردی مشکوک به این بیماری در کشورهای اطراف نیز مشاهده شد که موجب بروز نگرانی مردم و افزایش خرید ماسک و ژل های ضدعفونی کننده در هفته های گذشته شده است.
البته طبق اعلام وزارت بهداشت تابحال هیچ مورد مثبت مبتلا به ویروس کرونا در سطح ایران مشاهده نشده است. با این وجود بنظر می رسد این اظهارات تابحال نتوانسته اطمینان خاطر لازم را در مردم ایجاد کند؛ به طوریکه گزارش های میدانی از داروخانه ها حاکی از افزایش بیشتر از دو برابری قیمت انواع ماسک در سطح داروخانه ها است.
برای مثال بررسی قیمت ماسک در چند داروخانه در مرکز شهر نشان میدهد که بسته سه تایی ماسک های معمولی که قبل از اتفاقات اخیر ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ تومان قیمت داشت، حالا بین ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان فروخته می شود.
یکی از مسئولان داروخانه ها می گوید که فروشگاه های عمده فروشی تجهیزات پزشکی در خیابان جمهوری به آنها گفته اند که چینی ها تعداد زیادی ماسک از آنها خریدند و یکی از دلیلهای افزایش قیمت هم همین افزایش تقاضا بر اثر حضور چینی ها بوده است.
همین طور بگفته فروشنده دیگری، قیمت ماسک های فیلتردار که متناسب با تعداد لایه های آن ۳۰۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان بوده، در ایام اخیر به ۱۰ تا ۱۳ هزار تومان در سطح عرضه رسیده است.
بیشتر فروشندگان می گویند که با افزایش قیمت این محصول در عمده فروشی ها از خرید ماسک منصرف شده بودند، اما افزایش تقاضا آنها را وادار کرده که ماسک های گران قیمت را باردیگر تهیه کنند.
مسئول داروخانه دیگری می گوید که قیمت ماسک N۹۵ که محافظت آن از همه انواع ماسک های فیلتردار بیشتر است، پیش تر بسته به کارخانه تولیدی آن ۱۱ تا ۱۷ هزار تومان بوده، اما در ایام اخیر به ۲۲ هزار تومان هم رسیده است.
همین طور فروشندگان از افزایش قیمت ژل های ضد عفونی خبر می دهند. مثلا در یکی از داروخانه ها قیمت این محصول از حدود ۱۰ هزار تومان به ۱۷ هزار تومان در ایام اخیر رسیده است که بگفته صاحب داروخانه احیانا دلیل آن افزایش تقاضا است.
البته داروخانه دیگری از افزایش پنج برابری قیمت ماسک N۹۵ خبر می دهد و می گوید که این نوع ماسک را تا ماه گذشته ۳۰۰۰ تومان می فروخته اما حالا خودشان آنرا به قیمت حدود ۱۳ هزار تومان از شرکت ها تهیه می کنند و به قیمت ۱۵ هزار تومان به دست مشتری می رسانند.
برای جمع آوری اطلاعات بیشتر به عمده فروشان سه راه جمهوری تهران هم سری زدیم. آنها ضمن تایید حضور چینی ها برای تهیه ماسک می گفتند که در هفته گذشته تعداد خریداران چینی برای تهیه ماسک افزایش داشته است.
البته برخی از عمده فروشان می گویند که “برخی شرکت ها ماسک های خودرا نگه داشتند و این سبب شده جنس در بازار کم شود”.
همین طور عمده فروشان گلایه می کنند که شرکت ها بسته های ۵۰ تایی ماسک معمولی که قیمت آنها در ماه گذشته ۱۰ هزار تومان بوده را حالا به قیمت ۵۰ هزار تومان می فروشند و قیمت هر عدد ماسک فیلتردار نیز از ۲۰۰۰ تومان به ۱۰ هزار تومان رسیده است.
این اظهارات در حالی مطرح شده که سخنگوی ستاد تنظیم بازار ۱۴ بهمن ماه با اشاره به مطرح شدن موضوع ممنوعیت صادرات ماسک تنفسی از طرف وزارت بهداشت، از موافقت با این طرح آگاهی داد و اعلام نمود که “مقرر شده کمیته در رابطه با وضع عوارض صادراتی در سازمان توسعه تجارت سریعا دراین زمینه اقدامات لازم را انجام دهند”.

منبع: