با نوسان شدید قیمت ها نبض بازار طلا از دست همه پرید

به گزارش اجاره قیمت طلا به تازگی به حدی غیرقابل پیشبینی شده که در نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز هم انعکاس پیدا کرده است و کارشناسان وال استریت ژورنال درباره روند قیمت طلا در هفته جاری دو دسته شده اند و در مقابل سرمایه گذاران همچنان خوش بین ماندند.

به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، از وقتی که ویروس کرونا بعنوان بیماری که به سرعت در سراسر جهان سرایت پیدا کرده است، در سال ۲۰۲۰ به یک واژه پرتکرار تبدیل گشته است، بازارهای سهام به علت نگرانی سرمایه گذاران از تبعات اقتصادی این اپیدمی ریزش سنگینی پیدا کرده اند. در ابتدا طلا از این وضعیت بازارهای سهام سود برد و با افزایش تقاضای خرید بعنوان یک دارایی مطمئن، قیمتش صعود کرد اما هنگامی که ریزش بازارهای سهام شدت یافت و بعضی از معامله گران برای جبران ضرر و تهیه نقدینگی به فروش قراردادهای طلا پرداختند، طلا هم کاهش قیمت قابل ملاحظه ای را تجربه نمود.

جیم ویکاف، تحلیلگر فنی ارشد کیتکو در اینباره اظهار داشت: معامله گران طلا از نوسان شدید قیمت این فلز پرارزش در هفته گذشته سردرگم شده اند. وی پیش بینی نمود بازار در هفته جاری نوسانی مانده و جهت حرکت مشخصی نداشته باشد.

در نظرسنجی کیتکونیوز از کارشناسان وال استریت، ۱۵ نفر شرکت کردند که از میان آنها شش نفر معادل ۴۰ درصد به افزایش قیمت و به همین تعداد به کاهش قیمت طلا رای دادند. سه نفر معادل ۲۰ درصد نظری نداشتند.

در این بین، ۱۴۳۴ نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز شرکت کردند که از میان آنها، ۸۷۳ نفر معادل ۶۱ درصد افزایش قیمت طلا و ۳۶۳ نفر معادل ۲۵ درصد کاهش قیمت طلا در هفته جاری را پیشبینی کردند و ۱۹۸ نفر معادل ۱۴ درصد نظری نداشتند.

در نظرسنجی کیتکونیوز برای هفته گذشته کارشناسان وال استریت و سرمایه گذاران به افزایش قیمت طلا به شدت خوش بین بودند. با این وجود این دفعه اشتباه کردند و هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آتی آمریکا ۷۳ دلار و ۶۰ سنت معادل ۴.۶ درصد کاهش پیدا کرد و در ۱۵۱۶ دلار و ۷۰ سنت بسته شد و برای کل هفته ۹.۳ درصد کاهش ثبت نمود. البته هر دو گروه کارشناسان و سرمایه گذاران به جز این دفعه در اغلب موارد در سال میلادی جاری پیشبینی درستی داشتند و میزان درستی پیشبینی آنها ۶۷ درصد بوده است.

آدریان دی، مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی آدریان دی پیش بینی نمود قیمت طلا در هفته جاری بهبود پیدا می کند. وی به کیتکونیوز اظهار داشت: طلا از افت سایر بازارها لطمه دید. با وحشتی که در این بازارها وجود دارد، طلا منبع نقدینگی است اما به محض این که این وحشت فروکش کند حتی اگر بازارهای مالی احیا نشوند، طلا نقش خود بعنوان پناهگاه مطمئن دارایی را ازسرگرفته و قیمتش بالا می رود.

ریچارد بیکر، دبیر نشریه “اورکا ماینر ریپورت” هم پیش بینی نمود طلا در هفته جاری بعد از فروکش کردن موج فروش به محدوده ۱۶۲۰ دلار بازخواهد گشت.

پیتر هاگ، مدیر جهانی معاملات فلزات در کیتکو اظهار نمود: قیمت طلا هفته جاری بعد از دیدار کمیته بازار آزاد بانک مرکزی آمریکا بالاتر خواهد رفت. انتظار می رود علاوه بر کاهش ۵۰ واحدی اخیر نرخهای بهره، سیاستگذاران آمریکایی در این جلسه باردیگر نرخهای بهره را کاهش دهند.

اما دانیل پاویلونیس، کارگزار کالا در شرکت آر جی فیوچرز با اشاره به رشد ارزش دلار، کاهش بیشتر قیمت طلا در کوتاه مدت را پیش بینی نمود. وی اظهار داشت: بازارهای سهام امکان دارد هفته جاری بهبود پیدا کنند چونکه بانک مرکزی آمریکا تلاش خواهد نمود تاثیرات اقتصادی ویروس کرونا را کنترل کند و در نتیجه طلا کاهش قیمت پیدا می کند.

فیلیپ فلاین، تحلیلگر بازار با اشاره به احتمال نقدینگی بیشتر و احتمال اقدام بانک های مرکزی جهان برای فروش ذخایر طلا به منظور تهیه اعتبار لازم برای مقابله با اثرات اقتصادی اپیدمی کرونا، اظهار داشت: فکر کنم این هفته از بازار کنار می کشیم.