توصیه کارشناسان بازار جهانی منتظر فرصت طلایی برای خرید طلا باشید

به گزارش اجاره تحلیل گران بین المللی می گویند حالا که شیوع کرونا در اروپا و آمریکا جدی شده و بانک مرکزی آمریکا احیانا در نشست هفته جاری خود نرخ های بهره را به صفر می کاهد، امکان دارد فرصت بزرگی برای خرید طلا باشد.
به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، طلا نتوانست از ریزش هفته گذشته بازارهای مالی که روز پنج شنبه به اوج خود رسید، جان سالم در ببرد و قربانی فروش گسترده از جانب سرمایه گذارانی شد که به دنبال جبران ضرر در بازارهای دیگر بودند.
به قول رایان مک کی، استراتژیست کالا در شرکت “تی دی سکیوریتیز”، طلا همچنان گرفتار فشار فروش برای تهیه نقدینگی خواهد بود. وقتی ما روزهای وحشتناکی در بازارهای سهام می بینیم، طلا همسو با سهام ضعیفتر معامله می شود، چونکه صندوق های سرمایه گذاری طلا را برای پوشش و جبران ضرر در بازارهای دیگر به فروش می رسانند.
قیمت طلا هفته گذشته ۱۷۲ دلار معادل بیشتر از ۹ درصد سقوط کرد که بزرگترین کاهش هفتگی این فلز پرارزش از سال ۲۰۱۱ بود. هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آتی آمریکا ۷۳ دلار و ۶۰ سنت معادل ۴.۶ درصد کاهش پیدا کرد و در ۱۵۱۶ دلار و ۷۰ سنت بسته شد
کارولین بین، اقتصاددان ارشد کالا در شرکت “کپیتال اکونومیکس” در اینباره به کیتکونیوز اظهار داشت: فروش گسترده در بازار پایان ندارد. گروه بازار ما انتظار دارد روند ریزش بازارهای سهام تا زمانی که معلوم شود اوضاع بحرانی شیوع کرونا به پایان رسیده است، ادامه پیدا کند. امکان دارد در چند هفته آینده قیمت طلا کاهش بیشتری پیدا کند، چونکه مردم به پول نقد نیاز دارند.
دورنمای بلندمدت طلا با اقدام بانک مرکزی آمریکا در کاهش نرخ های بهره و تدابیر محرک اقتصادی قوی است.
به قول تحلیل گران، عوامل بنیادین طلا از نظر بلندمدت فعلا در شرایط بسیار مطلوبی قرار دارند و فرصت خرید خوبی برای سرمایه گذاران وجود دارد.
مهمترین رویداد هفته جاری برای بازار طلا، نشست بانک مرکزی آمریکا خواهد بود که بعدازظهر چهارشنبه به کار خود آخر می دهد و به نظر می آید سیاستگذاران آمریکایی آماده هستند نرخ های بهره را به صفر کاهش دهند و سیاست های تسهیلی اعلام کنند. ابزار دیده بان فدرال CME نشان داده است بازارها روی کاهش ۱۰۰ واحدی نرخهای بهره ۸۰ درصد حساب می کنند.
همینطور همه نگاه ها به شیوع کرونا در آمریکا و اروپا و صدمه های اقتصادی ناشی از آن دوخته شده است. افزایش روزانه موارد مبتلا شدن به ویروس کرونا عامل مهمی است که بازارها به نظاره آن نشسته اند.
مبحث مهم دیگر تعطیلی کسب و کارهاست. شرکت کپیتال اکونومیکس پیشبینی خود از رشد تولید ناخالص داخلی آمریکا برای سه ماهه دوم سال جاری را مورد تجدیدنظر نزولی قرار داد و انتظار دارد رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه چهارم بهبود پیدا کند.
طبق گزارش کیتکونیوز، هفته جاری آمار اقتصاد کلان مهمی منتشر نمی گردد و ویروس کرونا اصلی ترین عامل اثرگذار بر بازارها همچون بازار طلا خواهد بود.