صاحبان حیوانات خانگی و دام های صنعتی بخوانند

اجاره: رئیس سازمان دامپزشکی اعلام نمود که صاحبان حیوانات خانگی یا دام های صنعتی و روستایی بایستی همان اقداماتی که در امتداد حفظ سلامتی خودشان انجام می دهند را برای حیواناتشان نیز انجام دهند.

علیرضا رفیعی پور در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینکه تابحال مراجع ذی صلاح بین المللی یعنی سازمان جهانی بهداشت دام و سازمان جهانی بهداشت گزارشی از جداسازی کووید-۱۹ از حیوانات ارائه نکرده اند، اظهار داشت: اینکه ویروس از فرد بیمار صاحب حیوان خانگی، دام صنعتی و روستایی به حیوان و فرآورده های دامی منتقل شود، بعید نیست. بنا بر این با ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت بهداشت مکاتبه کردیم تا بتوانیم حیوانات خانگی یا دام های صنعتی افرادی که بیمار شده و کووید-۱۹ آنها مثبت می شود را مورد آزمایش قرار داده و سلامتی آنها را بررسی نماییم.

وی با اعلان اینکه سازمان دامپزشکی متولی بررسی سلامت حیوانات در کشور است و خوشبختانه تابحال هیچ مورد مثبتی از ابتلای حیوانات به ویروس کرونا در ایران گزارش نشده است، اظهار نمود: سازمان دامپزشکی تا کنون اقداماتی که در حوزه بیماری های مشترک بین انسان و دام انجام داده است به صورت رایگان بوده، بدین سبب حیوانات افراد مبتلا به کووید-۱۹ نیز به صورت رایگان مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

رییس سازمان دامپزشکی کشور افزود: همانطور که ویروس می تواند بر روی زمین، لباس وسایل انسان زنده بماند بر روی پوست، پر، کرک، پشم حیوانات نیز زنده می ماند. بدین سبب افراد باید همانطور که از خود و خانواده هایشان در مقابل بیماری محافظت می کنند از حیواناتشان نیز مراقبت کنند. همین طور حیوانات خانگی در این ایام نباید به مراکز تجمع انسانی یا محیط بیرونی برده شوند و صاحبانشان باید آنها را قرنطینه کنند.

به گفته وی اقدامات درمانی اعضای سازمان دامپزشکی بمنظور بررسی سلامت حیوانات در این ایام مانند گذشته ادامه دارد و کلینیک و درمانگاه ها نیز فعال می باشند.

منبع: