با شیوع ویروس کرونا نبض فعالیت کارخانه های جهان ضعیف شد

اجاره: فعالیت کارخانه ها در ماه میلادی گذشته که شیوع پاندمی ویروس کرونا فعالیت اقتصادی را فلج کرد، بی سروصدا در سراسر نقاط جهان سقوط کرد.

به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، فعالیت تولیدی سقوط کرده و شاخص مدیران خرید (PMI) افت شدید قدرتهای صادراتی نظیر آلمان و ژاپن را نشان داد که بهبود ملایم فعالیت در چین را تحت تاثیر قرار دادند. در آمریکا یک نظرسنجی گسترده نشان داد انقباض فعالیت تولیدی به شدتی که بیم آن می رفت، نبود اما سفارشهای جدید به پایینترین حد در ۱۱ سال اخیر سقوط کرد که نشان دهنده وخامت اوضاع در آینده است.

پاندمی یا همه گیری جهانی ویروس کرونا تابحال بیش از ۸۷۸ هزار و ۳۰۰ نفر در جهان را مبتلا کرده و کارخانه ها، فروشگاهها و مدارس در امتداد محدودیتهای آمد و شد که از طرف دولتها برای مقابله با شیوع ویروس کرونا وضع شده، تعطیل شده اند.

این امر زنجیره تامین را مختل کرده و تقاضا برای کالاها را به شدت کاهش داده است برای اینکه مصرف کنندگان به سبب نگرانی از چشم انداز شغلی خود، هزینه هایشان را محدود کرده و در خانه مانده اند.

شاخص مدیران خرید بخش تولید منطقه یورو در مارس که از طرف شرکت “آی اچ اس مارکیت” انتشار یافت، به پایینترین حد از سال ۲۰۱۲ که این منطقه با بحران بدهی دست و پنجه نرم می کرد، سقوط کرد و پایین سطح رشد ایستاد.

شاخص مارکیت از فعالیت بخش تولیدی آمریکا در مارس نشان داد تولید به پایینترین حد از سال ۲۰۰۹ سقوط کرده و کمبود مواد که ناشی از اختلالات مربوط به شیوع ویروس کرونا بود، عامل اصلی این افت بوده است.

در گزارش موسسه ISM از فعالیت کارخانه های آمریکا، شاخص سفارشهای جدید به پایینترین حد از سال ۲۰۰۹ نزول کرد.

در این بین گزارش اشتغال ملی موسسه ADP نشان داد کارفرمایان آمریکایی بخش خصوصی در مارس شمار مشاغل را به بیشترین میزان مشاهده شده در دو سال و نیم گذشته کاهش دادند. با این وجود این گزارش احیانا ابعاد گسترده بیکاری را نشان نداده برای اینکه قبل از اقدامات صورت گرفته برای فاصله گذاری اجتماعی تهیه شده است. تنها در مدت یک هفته در اواسط مارس ۳.۳ میلیون آمریکایی برای اولین بار متقاضی دریافت مزایای بیکاری شدند و پیش بینی می شود هفته گذشته ۳.۵ میلیون نفر دیگر به این تعداد اضافه شده باشند.

تولید کارخانه های انگلیس با سریعترین روند از زمان بحران بدهی منقبض شده برای اینکه شیوع ویورس کرونا موجب به تاخیر افتادن فعالیت و لطمه دیدن اعتماد تجاری شده است.

در کانادا فعالیت کارخانه ای به پایینترین حد از اکتبر سال ۲۰۲۰ رسید.

مدیران صندوق جهانی در نظرسنجی رویترز اظهار کرده اند که اقتصاد جهانی وارد رکود شده که مشابه ارزیابی اقتصاددانان در نظرسنجی رویترز بوده است.

شاخص مدیران خرید فعالیت کارخانه ای چین در مارس اندکی بیش از اندازه انتظار بهبود یافت اما همچنان ضعیف بود که منعکس کننده فشار شدید روی شرکتها همزمان با افت تقاضای داخلی و صادرات است.

در حالی که کارخانه ها در چین بعد از تعطیلی طولانی و کاهش شمار موارد مبتلاشدن به کرونا که اجازه داد چین محدودیتهای تجاری را تسهیل کند، فعالیتشان را به تدریج ازسرگرفتند، فعالیت در کره جنوبی با سریعترین روند در ۱۱ سال اخیر منقبض شد برای اینکه خیلی از شرکای تجاری این کشور محدودیتهای گسترده ای برای مقابله با شیوع ویروس کرونا وضع کردند.

فعالیت کارخانه ای در ژاپن در مارس با سریعترین روند در حدود یک دهه گذشته افت کرد و این دیدگاه که سومین اقتصاد بزرگ جهان احیانا گرفتار رکود شده است را تقویت کرد.

گزارش تانکان که از طرف بانک مرکزی ژاپن انتشار یافت، نشان داد اعتماد تجاری در این کشور در سه ماهه منتهی به مارس که شیوع ویروس کرونا به همه بخشها از هتلها گرفته تا خودروسازی لطمه زده، به پایینترین حد در هفت سال قبل سقوط کرده است.

شاخص مدیران خرید کایشین/مارکیت چین از رکورد ضعیف ۴۰.۳ واحد در فوریه به ۵۰.۱ واحد در مارس بهبود یافت در صورتیکه شاخص مدیران خرید آی اچ اس برای کره جنوبی به پایینترین حد از ژانویه سال ۲۰۰۹ رسید که اقتصاد این کشور در حال احیا از بحران مالی جهانی بود.

در ژاپن شاخص مدیران خرید به پایینترین حد از آوریل ۲۰۰۹ نزول کرد و ائتلاف حاکم از دولت خواست یک بسته محرک مالی به میزان حداقل ۶۰ تریلیون یورو معادل ۵۵۳ میلیارد دلار تهیه نماید.

شرکت مشاوره کپیتال اکونومیکس پیش بینی می کند تولید ناخالص داخلی جهانی در سال میلادی جاری بیش از سه درصد سقوط کند.

سیاستگذاران در سراسر جهان برای سر پا نگه داشتن کسب و کارها و حفظ مشاغل و خنثی کردن تبعات اقتصادی پاندمی کرونا، تدابیر محرک مالی و پولی گسترده ای اعلام نموده اند اما تمامی این تدابیر یک گام عقب بوده و نتوانستند مانع از آسیبهای فوری شیوع ویروس کرونا شوند.

بر اساس گزارش رویترز، صندوق بین المللی پول اعلام نموده که پاندمی کرونا اقتصاد جهانی را گرفتار رکود کرده و از کشورها خواسته است با هزینه های قابل توجه از ورشکستگیها و ناتوانی بازار نوظهور از پرداخت بدهیهایش جلوگیری نمایند.

منبع: