کاهش قیمت جهانی مواد غذایی رکورد زد

اجاره: جدید ترین گزارش سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) نشان داد که قیمت جهانی مواد غذایی در ماه میلادی گذشته به علت افت شدید تقاضای ناشی از شیوع کرونا و ریزش قیمتهای نفت، بزرگترین کاهش را از سال ۲۰۱۵ تابحال داشت.

به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، شاخص قیمت غذای فائو که تغییرات ماهانه سبدی از غلات، دانه های روغنی، محصولات لبنی، گوشت و شکر را بررسی می کند، در مارس به ۱۷۲.۲ واحد رسید که ۴.۳ در مقایسه با فوریه کاهش داشت.

عبدالرضا عباسیان، اقتصاددان ارشد فائو اظهار نمود که کاهش قیمت تا حدود زیادی تحت تأثیر عوامل تقاضا قرار داشت و به عرضه مربوط نبود. عوامل تقاضا تحت تأثیر چشم انداز وخامت اوضاع اقتصادی قرار گرفتند. فائو پیشبینی خود از میزان تولید غلات را بالاتر برد و انتظار دارد تولید غلات در سال زراعی ۲۰۱۹ به ۲.۷۲۱ میلیارد تن در مقایسه با پیشبینی قبلی ۲.۷۱۹ میلیارد تن برسد و حدود ۲.۴ درصد بالاتر از محصول سال زراعی ۲۰۱۸ باشد.

شاخص قیمت شکر فائو بزرگترین کاهش را داشت و در مارس ۱۹.۱ درصد نسبت به فوریه کاهش پیدا کرد. کاهش قیمت شکر در نتیجه کاهش مصرف به علت وضع قرنطینه در خیلی از کشورها برای مقابله با شیوع کرونا و تقاضای کمتر تولیدکنندگان اتانول به علت افت شدید قیمتهای نفت روی داد.

شاخص قیمت روغن های خوراکی فائو به علت افت قیمتهای روغن پالم در ماه میلادی گذشته ۱۲ درصد افت کرد. افت قیمت روغن پالم ناشی از ابهامات پیرامون تأثیر ویروس کرونا و کاهش قیمتهای نفت بود.

پیتر تونس، تحلیلگر فائو در اینباره اظهار داشت: کاهش قیمتهای نفت که ماه گذشته بیشتر از ۵۰ درصد سقوط کردند، تأثیر قابل ملاحظه ای روی سوختهای زیستی داشته که منبع مهم تقاضا در بازارها برای شکر و روغن های خوراکی هستند.

شاخص قیمت لبنیات فائو ماه میلادی گذشته به علت کاهش فروش و کندی تقاضای جهانی برای واردات، سه درصد نزول کرد و شاخص گوشت هم ۰.۶ درصد افت داشت.

شاخص قیمت غلات ۱.۹ درصد کاهش پیدا کرد اما قیمت برنج به علت انبارسازی که ناشی از نگرانیها نسبت به همه گیری جهانی ویروس کرونا و گزارشها درباره احتمال ممنوعیت صادرات از جانب ویتنام بود، روند نزولی را نادیده گرفت و برای سومین ماه متوالی افزایش پیدا کرد.

طبق گزارش فائو، ویتنام گزارشها در این خصوص را کم اهمیت شمرده است.

در حالی که فائو پیشبینی بالاتری از میزان تولید جهانی غلات در سال ۲۰۱۹ ارائه کرد اما برآوردش از تولید گندم برای سال ۲۰۲۰ را تغییر نداد و همچنان انتظار دارد تولید گندم به ۷۶۳ میلیون تن بالغ شود و نزدیک به سطح تولید سال قبل باشد.

بر اساس گزارش رویترز، فائو پیش بینی نمود تولید بالا و ذخایر فراوان کمک خواهد نمود بازارهای غذایی از آشفتگی ناشی از طوفان ویروس کرونا در امان بمانند.