توزیع مجانی سیب زمینی به جای دورریختن

به گزارش اجاره کشاورزان ایالت واشنگتن آمریکا به دنبال فروش نرفتن محصول سیب زمینی خود در بحران پاندمی ویروس کرونا، به جای دور ریختن، به توزیع مجانی آن پرداختند.

به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، توزیع مجانی مواد غذایی نمونه دیگری است که نشان داده است چگونه مردم سراسر جهان خویش را با همه گیری جهانی ویروس کرونا که به علت قرنطینه و تعطیلی رستورانها، مدارس و هتلها زنجیره تأمین مواد غذایی را تحت فشار قرار داده است، وفق می دهند. با افزایش بیکاری، تقاضا از جانب بانک های غذایی به سرعت افزوده می شود و همزمان کشاورزان مشتریان کمتری برای فروش محصولشان دارند.

کمیسیون سیب زمینی ایالت واشنگتن آمریکا اعلام نموده است در واشنگتن که دومین ایالت تولیدکننده بزرگ سیب زمینی بعد از آیداهو است، یک میلیارد پوند سیب زمینی (حدود ۴۵۴ هزار کیلوگرم) که معمولا برای تهیه سیب زمینی سرخ کرده و سایر محصولات غذایی مورد استفاده قرار می گیرد در انبارهایی مانده اند که معمولا قبل از فصل برداشت در ژوییه، خالی می شدند.

این سازمان مازاد سیب زمینی مانده در انبارها را به مجانی در کیسه توزیع می نماید.

برندی تاکر، مدیر بازاریابی کمیسیون سیب زمینی ایالت واشنگتن اظهار نمود که هر فردی در واشنگتن از حالا تا چهارم ژوییه باید حدود ۵۰۰ پوند (حدود ۲۲۶ کیلوگرم) سیب زمینی مصرف کند تا این مازاد رفع گردد.

حدود ۹۰ درصد از محصول سیب زمینی واشنگتن برای خدمات غذایی مورد استفاده قرار گرفته و حدود نیمی از آن به بازارهای بین المللی عرضه می شود. تولیدکنندگان سیب زمینی در اروپا هم با مازاد عظیم محصول خود رو به رو شده اند.

کمیسیون سیب زمینی ایالت واشنگتن بیشتر از ده ها برنامه توزیع مجانی تا آخر ماه مه برنامه ریزی نموده است اما حتی توزیع مجانی سیب زمینی هم با هزینه شست و شو، بسته بندی و حمل و نقل همراه می باشد.

وزارت کشاورزی آمریکا در تلاش است تا از مازاد تولیدات غذایی که به دست مصرف کنندگان نرسیده اند بکاهد و برای این منظور اعلام نموده که ۴۷۰ میلیون دلار مواد غذایی شامل ۵۰ میلیون دلار سیب زمینی را خریداری نموده و به بانک های غذایی خواهد داد.

بر اساس گزارش رویترز، یک کشاورز اهل کوئنسی واشنگتن اظهار نمود که بهتر است این سیب زمینی ها به جای دور ریخته شدن، به مجانی توزیع شود و وی سال جاری به علت تقاضای کمتر شرکتهای مواد غذایی، سیب زمینی کمتری خواهد کاشت.