معاون وزیر جهاد کشاورزی خبرداد تولید بیش از ۶ میلیون تن گوجه فرنگی در کشور

به گزارش اجاره آذربایجان غربی معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیرعامل سازمان تعاون روستایی مرکزی ایران اظهار داشت: برآوردهای انجام شده بیان کننده تولید ۶ میلون و ۳۰۰ هزار تن محصول گوجه فرنگی در کشور است.
علی طهماسبی امروز ۱۳ شهریور با سفر به آذربایجان غربی در حاشیه جلسه هماهنگی خرید حمایتی محصول گوجه فرنگی و سیب صنعتی استان، بیان کرد: از کل تولید محصول گوجه فرنگی کشور در حدود ۶۰۰ هزار تن آن مربوط به گوجه فرنگی گلخانه ای می باشد که هیچ مشکلی دراین زمینه از نظر بازار صادرات و فروش وجود ندارد.
وی با اشاره به اینکه اغلب مشکلات این بخش در پیک فصل تولید گوجه فرنگی در مزارع است، اظهار داشت: در استانهایی مانند آذربایجان غربی و سایر استانهای سردسیر که اوج تولید درفصل تابستان است، هر چقدر که کارخانجات مبادرت به خریدمنصفانه از کشاورزان نمایند و بازار کشش مصرف تازه خوری را داشته باشد، دولت دراین زمینه ورود نمی کند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: در صورت کاهش قیمت برای جلوگیری از متضرر شدن کشاورزان و جبران هزینه تمام شده محصول دولت با هدف پشتیبانی از تولید کننده وارد خرید حمایتی این مساله می شود تا قیمتها متعادل شود.
وی با اشاره به اینکه مازاد تولید فقط در فصل تابستان است، اظهار داشت: صنایع تبدیلی متولی اصلی پس از برداشت محصول هستند و ما در اغلب استانها دراین زمینه با کارخانجات به توافق رسیده ایم.
وی درباره اینکه خرید گوجه فرنگی اغلب حمایتی است اضافه کرد: دولت مجوز داده تا وقتی که قیمت متعادل شود وارد عرصه خرید شود.
طهماسبی با اشاره به صادرات سیب درختی به بازارهای روسیه و کشورهای اتحادیه اوراسیا نیز افزود: تولید سیب درختی در کشور بالای چهار میلیون تن است و جزو محصولاتی است که در سالهای اخیر به صورت مطلوب صادر گردیده است. پارینه بیش از ۷۰۰ هزار تن صادرات انجام شدکه بیش از ۵۰ درصد آن متعلق به استان آذربایجان غربی است.
وی اشاره کرد: مهمترین موضوع در بخش سیب آذربایجان غربی سیب صنعتی است که باید بطور جدی به این مساله پرداخته شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به تولید بخش عمده ای از سیب کشور در آذربایجان غربی اضافه کرد: صادر کننده های خوبی در این استان فعال می باشند و حدود ۳۰ درصد سیب کشور در این استان تولید می شود.
طهماسبی افزود: تولید سیب درختی نیازمند یک زنجیره است و لازم است تا اتحادیه های تولید کنندگان استان صنایع کوچک راه اندازی کنند و در چارچوب زنجیره در عرصه رقابت از حق و حقوق خود دفاع کنند.

منبع: