عضو اتاق بازرگانی ایران: واردکننده موز هیچگاه صادرکننده سیب نمی گردد

به گزارش اجاره عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران می گوید، سیاست های عجیب ممنوعیت واردات موز، نتایج خویش را در بازار نشان داده است.
امیر شهریاری در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: اینکه با عنایت به تحریم های اقتصادی آمریکا، دولت ایران تصمیم بگیرد در مصرف ارز صرفه جویی کرده و واردات برخی محصولات و کالاها را محدود یا ممنوع کند سیاستی است که باید در سطح کلان در ارتباط با آن تصمیم گیری شود و کارشناسان و مسؤلان در آن حوزه صحبت کنند اما آنچه که در حوزه کشاورزی مطرح شده این است که آیا اساسا می توان جلوی واردات یک میوه را گرفت؟
وی افزود: موز در سالهای گذشته همواره بخشی از سبد غذایی و سفره مردم بوده و همین مبحث که دستورالعملی برای ممنوعیت واردات آن اعلام شده نشان داده است که تقاضا برای این محصول بالا بوده و با عنایت به ارزبری حکم به ممنوعیت واردات آن داده اند اما آیا می توان برای سبد غذایی مردم تصمیم گرفت که حذف یک میوه مشکلی ایجاد نمی کند و مردم باید به جای موز، میوه دیگری مصرف کنند؟
عضو اتاق بازرگانی ایران با تکیه بر اینکه در حوزه کشاورزی کارها در بین شرکتهای مختلف به شکل تخصصی انجام می شود، بیان نمود: وقتی ایران برای مدت طولانی موز وارد کرده، یعنی تعداد زیادی از شرکتهای واردکننده میوه بخش زیادی از تمرکز خویش را بر واردات موز قرار داده اند و در چنین بستری ممنوع کردن ناگهانی این موضوع، خیلی از این شرکت ها را هم با مشکل و ابهام مواجه کرده است.
شهریاری با اشاره به اینکه شرط واردات موز در ازای صادرات سیب شرطی عجیب و غیرمنطقی است، توضیح داد: امروز دیگر کسی شک ندارد که نمی توان برای بازارهای اقتصادی تعیین تکلیف کرد و این عرضه و تقاضای واقعی است که در نهایت مشخص می کند یک محصولی چگونه به فروش رفته یا چگونه خریداری شود. از طرفی هرجا محدودیتی ایجاد شده، بطور قطع رانت و فرصت طلبی و سودجویی هم به وجود می آید و در این عرصه هم بعید نیست شاهد چنین اتفاقاتی باشیم.
وی افزود: در این که ایران سیب درختی قابل توجهی تولید می کند که درصدی از آن بعنوان مازاد نیاز داخلی باید صادر شود تردیدی نیست. حتی کشورهایی در آمریکای جنوبی که صادرکننده موز هستند و واردکننده سیب هم از چنین موضوعی استقبال می کنند اما این اتفاق باید در فضای واقعی بازار رخ دهد و نمی توانیم به یک تاجر خارجی بگوییم که اگر موز بخریم، باید در ازایش سیب صادر نماییم.
عضو اتاق بازرگانی ایران ضمن اشاره به امکان ایجاد فضای غیرواقعی در چنین بازاری اظهار نمود: نمی توان انتظار داشت که هیچ واردکننده موزی، صادرکننده سیب شود، چونکه این دو حوزه کاملا با یکدیگر متفاوت هستند. پس واردکننده یا باید از مجوز صادرکننده سیب استفاده نماید که خود این مورد سبب ایجاد رانت در بین دارندگان این مجوز و احتمال سودجویی می شود یا باید در اقدامی فریبنده مثلا سیبی را از یک مرز زمینی کشور خارج کند و بدون صادرات واقعی آن، هزینه آنرا روی موز وارداتی بکشد و به کشور بازگرداند که باز به ضرر مردم خواهد بود. ازاین رو باید به صورت دقیق مشخص شود که این سیاست چگونه بناست اجرایی شود و نفع مردم از آن چه خواهد بود.
به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، از اردیبهشت سال جاری موز هم در بین کالاهایی قرار گرفت که واردات آنها به شکل مستقیم به کشور ممنوع می باشد اما در صورتیکه یک صادرکننده سیب درختی صادر کند، می تواند در ازای آن موز به کشور بیاورد.
تحت تأثیر محدود شدن واردات موز، در طول روزهای گذشته قیمت این محصول در بازار بسیار بالا رفته و حتی از مرز هر کیلو ۵۰ هزار تومان هم گذشته است.