در گزارش اجاره مطرح شد؛ حق سهامدارانی که سجامی نشده اند، پایمال شد

به قول رئیس هیات مدیره یکی از شرکتهای سرمایه گذاری استانی درصورتی میتوان مجامع سهام عدالت استانی را برگزارکرد که همه سهامداران حق رای داشته باشند درحالی که درانتخابات فعلی این امکان نیست.

جبار نوری در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد مشکلات در ارتباط با برگزاری انتخابات هیأت مدیره های شرکتهای سرمایه گذاری استانی سهام عدالت، عنوان کرد: بنا به دستور رهبری در اردیبهشت سال ۹۹ سهام عدالت آزادسازی شد، پس از آزادسازی شورایعالی بورس ترتیب آزادسازی سهام و رسیدن سهام به دست صاحبان اصلی اش را فراهم نمود. بعد از آن هم اقداماتی همچون افزایش سرمایه انجام شد.
رئیس هیأت مدیره شرکت سرمایه گذاری استان زنجان اضافه کرد: چندی قبل اعلام نمودند که باید انتخابات مجامع شرکت ها برگزار شود؛ محور مجامع انتخاب اعضای هیأت مدیره است. برای تشکیل مجامع قوانین خاصی داریم که از راه مجلس تدوین شده است و ما خارج از برنامه نمی توانیم حرکت کنیم؛ یعنی اساسنامه شرکت ها به منزله قانون اساسی یک شرکت است، با این وجود نحوه برگزاری فعلی انتخابات مجامع خلاف اساسنامه شرکت هاست.
وی افزود: زمانی می توانیم مجامع را برگزار نماییم که همه سهامداران اجازه ورود و حق رأی داشته باشند در صورتیکه الان فقط ۳۰ میلیون نفر از سهامداران سجامی شده و می توانند در این انتخابات شرکت کنند؛ بعنوان نمونه در استان زنجان نزدیک به ۶۲ درصد از سهامداران سجامی هستند، یعنی یک سوم از سهامداران زنجانی نمی توانند در این انتخابات شرکت نمایند و حقشان پایمال می شود.
در برگزاری کنونی مجامع روال قانونی طی نشده است
نوری اظهار داشت: البته ما مبحث رعایت پروتکلهای بهداشتی و مکانیزه شدن کشور به مسائل فناوری را قبول داریم اما باید در نظر داشت که برگزاری الکترونیک انتخابات در اساسنامه شرکت ها قید نشده است.
وی اضافه کرد: طبق تاکید رهبری، ابتدا باید اساسنامه اصلاح می شد و بعد مجامع را برگزار می کردیم در حالیکه این اتفاق نیفتاد. از سویی دیگر طبق ماده ۱۰۱ قانون تجارت، یا هیأت مدیره و یا بازرسی کانون شرکت ها ملزم به آگهی دادن برای انتخابات هستند همینطور در صورتیکه یک پنجم اعضا درخواست مجمع عمومی کنند، این اتفاق می افتد. این در حالیست که هیچیک از این موارد رعایت نشده است.
رئیس هیأت مدیره شرکت سرمایه گذاری استان زنجان خاطرنشان کرد: بدون اینکه اطلاعی به ما بدهند، در روز چهارشنبه هفته گذشته از راه هیأت رئیسه شرکت سرمایه گذاری، اطلاعیه ای منتشر نموده اند. ما به این مورد اعتراض و اعتراض خویش را هم به مراجع ذی صلاح ارسال کردیم.
وی با اشاره به اینکه در برگزاری کنونی مجامع روال قانونی طی نشده است، اضافه کرد: طبق تاکید صریح رهبری، تصمیم گیر برای شرکتهای در ارتباط با سهام عدالت باید مردم باشند نه اینکه دولت تصمیم بگیرد؛ شورایعالی بورس در مصوبه ای اعلام نموده که رئیس هیأت رئیسه، رئیس اداره امور اقتصادی و دارایی استان و اعضای دیگر هیأت رئیسه هم نمایندگانی از استانداری، اتاق تعاون و اتاق بازرگانی هستند. این مورد به منزله انتصاب هیأت رئیسه است و نه انتخاب.

منبع: