وزیر اقتصاد اعلام کرد:، گلایه وزیر اقتصاد از بانک مرکزی در پشتیبانی از بانکهای مشکل دار

به گزارش اجاره وزیر اقتصاد با ابراز گلایه از بانک مرکزی در پشتیبانی از بانکهای مشکل دار، اظهار داشت: به هیچ بانک دولتی اجبار نکردیم اوراق بخرد.
به گزارش اجاره به نقل از مهر، فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی در اختتامیه همایش نقد طرح بانک مرکزی با اعلان اینکه بانک مرکزی نظارت مجمعی را دنبال کرده و این شروع مشکلات است، اظهار داشت: مشکل از آنجا آغاز شد که بانک مرکزی در نظارت بر یک بانک مشکل دار وتعصب بر روی آن، در اسفندماه ۱۱ هزار میلیارد تومان بوسیله اوراق به این بانک کمک کرد.
وی ادامه داد: در عین حال بانک مرکزی حاضر نشد به اندازه ۱۱ هزار میلیارد تومان ارز بخرد و بازار سرمایه را نجات بدهد؛ ضمن این که این بانک هدفگذاری تعیین نرخ تورم در سال ۹۹ را صورت داد؛ اما باید دید چرا چنین شکافی بین هدفی که بانک مرکزی برای تورم تعیین کرده بود با تورم واقعی امروز، به وجود آمده است.
دژپسند با اعلان اینکه خزانه داری کشور زیر نظر وزارت اقتصاد در کنترل تورم بسیار مؤثر بوده است، اشاره کرد: بازار سرمایه توانست بر هدایت نقدینگی وکنترل تورم بسیار مؤثر باشد؛ این در حالیست که از ۳۰۰ هزار میلیارد تومان اوراق استفاده شد که البته تمام این عدد برای فروش نبوده است.
وی اضافه کرد: باید توجه داشت اگر فروش اوراق انجام نمی شد به تورم فعلی کشور ۳۶ درصد هم اضافه می شد؛ ضمن اینکهاگر نرخ بین بانکی با سو مدیریت مواجه نمی شد، در فروش اوراق اهداف محقق می شد و با بهبود شرایط بازارسرمایه مواجه می شدیم.
دژپسند اظهار داشت: خزانه داری حتی در ماه هایی از سال به بانک مرکزی برای هدایت نقدینگی کمک کرد؛ به نحوی که در مهرماه و آبان ماه وزارت اقتصاد به کمک بانک مرکزی در هدایت نقدینگی آمد؛ ضمن این که از تیرماه سال قبل که روند نرخ بهره بین بانکی صعودی شد، حرکت شاخص کل بورس نزولی و فروش اوراق دولت با افت شدید مواجه گردید.
وزیر اقتصاد اظهار داشت: اگر بانک مرکزی بانکدار دولت نباشد، وضعیت تولیت منابع ارزی دولت مشخص نیست؛ ضمن این که اگر سو مدیریت بر نرخ بهره بین بانکی رخ نمی داد و بازار سرمایه روند خوبی را داشت سیاست های افزایش عرضه بوسیله عرضه سهام دولتی و تجهیز منابع صورت می گرفت.
وی اظهار داشت: اگر این شرایط فراهم می شد فرار بودجه ای رخ نمی داد؛ این در حالیست که بودجه درحال انتقال از بودجه نفتی به مالیاتی است، پس اوراق نقش بسیار کلیدی دارد.
دژپسند افزود: این فرمایش رهبری است که کسری بودجه ام الحوایص است و اولین موضوع برای رفع اشکال کسری بودجه را اوراق مطرح می کنند؛ این در حالیست که توانستیم ۱۲۵ میلیارد تومان اوراق نقدی بفروشیم که این اقدام بسیار مهم را با چنگ و دندان انجام دادیم.
وزیر اقتصاد گفت: هر چند رییس مجمع چند بانک هستم؛ اما هیچ الزامی برای خرید اوراق دولتی به بانک ها نگذاشتم؛ هیچ یک از بانک ها الزامی برای خرید اوراق از طرف دولت نبودند و به هیچ بانکی خرید اوراق دیکته نشد.

منبع: