شریعتی: واقعی تر شدن قیمت ها فاصله ثروتمندان با فقرا را می کاهد

به گزارش اجاره یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در دو ماهه واریز یارانه نقدی نظارت برشبکه توزیع، برخورد با متخلفان و تکمیل بانک اطلاعات مردم و ثبت آمار موزائیکی از مصرف واقعی کشور امری ضروری می باشد.
به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، مالک شریعتی نیاسر نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود در توئیتر، نوشت:
‏«اصلاح یارانه ها؛
۱. انتقال ‎یارانه به آخر زنجیره کالای اساسی، ضریب دسترسی نیازمند واقعی را بالا برده، فساد در واردات نهاده و قاچاق کالای یارانه ای را می کاهد.
۲. واقعی تر شدن قیمت، فاصله بهره مندی ثروتمندان از یارانه پنهان با فقرا و در نتیجه ‎ضریب جینی را می کاهد.‏
۳. دهک بندی ۳-۶-۱ در آغاز کار، حذف فقط ۱۰٪ بالا و فاصله کم سهم یارانه ۳۰٪ خیلی نیازمند با ۶۰٪ متوسط نیازمند، کاملا مدبرانه است.
۴. سخنان تلویزیونی شفاف، واریز وجه پیش از اجرا و مسئولیت پذیری شخص ‎رئیس جمهور با حضور در بین مردم، عامل آرامش بخشی، جلب اعتماد مردم و ناکامی دشمن بود.‏
۵. در دوره موقت دوماهه: نظارت بر شبکه توزیع، برخورد با متخلفان، تکمیل بانک اطلاعات مردم و ثبت آمار موزائیکی از مصرف واقعی کشور و اجرای آزمایشی روش کالابرگ الکترونیکی ضروریست و دو هشدار:
۱. نقدی ماندن یارانه ها و حفظ قیمت های جدید کالاها، مغایر قانون مجلس و سبب افزایش ‎تورم است.‏
۲. درصورتیکه دولت محترم به سرعت و البته با دقت ‎اصلاح نظام مالیاتی (ابتدا PIT و سپس CGT) و هم ‎اصلاح نظام بانکداری و تحول بازار سرمایه را طراحی و عملیاتی نکند، اصلاح نظام یارانه ها که در کوتاه مدت شیرین است، در بین مدت خنثی شده و در بلندمدت کام مردم و دولت را کاملا تلخ خواهد نمود.»

منبع: