سخنگوی وزارت صمت در پاسخ به اجاره: ورود پژو ۲۰۶ و پژو پارس به بورس کالا، پیشنهاد ایران خودروست

به گزارش اجاره، به دنبال بحث های مطرح شده پیرامون عرضه دو محصول ایران خودرو (پژو ۲۰۶ و پژو پارس) در بورس کالا، سخنگوی وزارت صمت، ضمن تاکید براینکه مبحث عرضه این دو محصول پیشنهاد گروه صنعتی ایران خودرو برای گام بعدی است و هنوز وزارت صمت موافقت خود با آنرا اعلام نکرده است، در ارتباط با مبحث تمدید مهلت شناسه دار کردن و دریافت کد رهگیری در حوزه قطعات و لوازم یدکی خودرو هم شفاف سازی کرد.
برخی سایت ها و شبکه های اجتماعی مبحث عرضه دو محصول گروه صنعتی ایران خودرو (پژو ۲۰۶ تیپ۲ و پژو پارس) را بگونه ای اعلام نموده اند که گویی قطعی شده است؛ در این رابطه امید قالیباف در گفتگو با ایسنا، شفاف سازی کرد و گفت: گروه صنعتی ایران خودرو پیشنهاد کرده است که در گام بعدی، دو محصول پژو ۲۰۶ تیپ ۲ و پژو پارس وارد بورس کالا شوند؛ این مورد بایستی مورد بررسی و موافقت وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گیرد. ازاین رو این مورد فعلاً تنها پیشنهاد گروه صنعتی ایران خودرو مطرح است.

مهلت دریافت شناسه برای قطعات یدکی آخر یافته؛ اما قطعات یدکی بدون منشاء بایستی تا ۱۵ مهر تعیین تکلیف و تا ۱۵ آذر از چرخه توزیع خارج شوند
شایان ذکر است که روز گذشته (سه شنبه)، در جهت بررسی اجرای درست و حسن انجام کار طرح وزارت صمت در حوزه قطعات یدکی خودرو، محمدمهدی برادران- معاون صنایع عمومی وزارت صمت- از شرکت ایساکو (شرکت فروش قطعات و خدمات بعد از فروش محصولات ایران خودرو)، بازدید و کدهای شناسه قطعات که در جهت اصالت سنجی بر روی آنها درج می شود را مورد بررسی قرار داد.
وی در جریان این بازدید ضمن اشاره به این که از نیمه مرداد ماه، ۵۵ گروه قطعه بایستی با کد رهگیری به بازار عرضه شوند و تولیدکنندگان موظفند این گروه تولیدهای خویش را با کد رهگیری تولید و به بازار عرضه کنند، اظهار نمود: برای قطعاتی که در بازار بدون کد موجود هستند، فرصت داده شده تا کد رهگیری دریافت نمایند. در این رابطه شایان ذکر است تا قبل از ۱۵ مرداد ماه، فرصت شناسه دار کردن کالاها و دریافت کد رهگیری به پایان رسید و براین اساس از تاریخ مذکور، عرضه قطعات بدون شناسه و کد رهیگری ممنوع اعلام شد؛ بدین ترتیب مبحث تمدید مجدد فرصت دریافت کد رهیگیری از جانب وزارت صمت مورد پیگیری قرار گرفت.
سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در این رابطه ضمن تایکد براینکه هیچ تمدیدی صورت نگرفته است، اظهار نمود: در ارتباط با قطعات یدکی خودرو ها، تا ۱۵ مرداد ماه فرصت بوده است که شناسه کالا دریافت شود اما در مورد قطعات یدکی که در زنجیره توزیع و اصناف وجود دارد اما منشاء آنها مشخص نمی باشد، برای این دست لوازم یدکی ها تا ۱۵ مهر ماه، اصناف فرصت در نظر گرفته شده تا درخواست شناسه کرده و شناسه را دریافت کنند. ضمن این که تنها مجاز هستند آن قطعه یدکی را به مصرف کننده نهایی عرضه کنند.
وی ادامه داد: بعد از ۱۵ مهرماه، دیگر شناسه ای برای قطعات یدکی بدون منشاء معلوم صادر نخواهد شد و کد رهیگری این قطعات تنها تا ۱۵ آذر ماه اعتبار خواهد داشت؛ ازاین رو برای قطعات یدکی تولید داخل و واردات قانونی، تا ۱۵ مرداد ماه فرصت بوده است و بایستی تا این زمان اقدام می کردند و شناسه صادر می شده است؛ اما برای آن قبیل لوازم یدکی با منشاء نامعلوم که در اصطلاح کف بازار و فروشگاه مانده اند، به سبب پیشگیری از صدمه این قطعات، تا ۱۵ مهر ماه شناسه لازم صادر می شود و پس از این تاریخ دیگر شناسه اس صادر نخواهد شد و از ۱۵ آذر ماه هم این کالاها نبایست در چرخه توزیع باشند.