استقرار ۳۰ رایزن بازرگانی تا آخر سال

به گزارش اجاره، رئیس اداره رایزنان بازرگانی سازمان توسعه تجارت با اشاره به اینکه هدف گذاری شده تا آخر سال تعداد رایزنان به ۳۰ نفر برسد، اظهار داشت: برای نخستین بار هم دو رایزن بازرگانی زن اعزام شدند.

محمد رجب نژاد رئیس اداره رایزنان بازرگانی و مراکز تجاری سازمان توسعه تجارت ایران در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد آخرین وضعیت اعزام رایزنان بازرگانی، عنوان کرد: کارشناسان مرتبط از ۴ وزارت خانه اقتصادی شامل وزارت نفت، امور اقتصادی و دارایی، جهاد کشاورزی و صمت می توانند بعنوان رایزنان بازرگانی ثبت نام کنند. بر مبنای قانون هم هر سال باید برای جذب رایزن فراخوان بزنیم. بر همین مبنا هم اواخر تیر ماه سال جاری برای جذب رایزن جهت اعزام به کشورهای جدید فراخوان زدیم که متقاضیان تا پایان شهریور ماه برای ثبت نام مهلت دارند.
وی با اشاره به اینکه ما دولت را با ۲ رایزن بازرگانی در دو کشور عراق و افغانستان تحویل گرفتیم، اضافه کرد: الان ۱۷ رایزن بازرگانی در عراق (بغداد)، عمان، چین (پکن)، ارمنستان، هندوستان، قطر، افغانستان، لبنان، بلاروس، روسیه، کنیا، الجزایر، ترکیه، قزاقستان، آفریقای جنوبی، امارات و ازبکستان مستقر داریم. البته ۱۹ رایزن داشتیم که ۲ نفر برگشتند و هم اکنون در کشورهای آذربایجان و پاکستان رایزن نداریم. در کشور آذربایجان هنوز شرایط برای استقرار رایزن فراهم نیست اما رایزن بازرگانی برای استقرار در کراچی پاکستان تا یک ماه آینده اعزام می شود. جایگزین ارمنستان هم مشخص شده و بزودی اعزام می شود.
رجب نژاد اظهار داشت: رایزن بازرگانی به کشورهای صربستان، برزیل و پاکستان در شرف اعزام است و بزودی مستقر خواهند شد.
اعزام دو رایزن بازرگانی زن
وی در مورد اعزام رایزنان بازرگانی خانم هم خاطرنشان کرد: تا پیش از این رایزن بازرگانی خانم نداشتیم اما در دولت سیزدهم نخستین رایزن بازرگانی ما به قزاقستان اعزام شد و دومین نفر هم بزودی جایگزین رایزن فعلی در ارمنستان می شود.
اعزام رایزن به عربستان
رئیس اداره رایزنان بازرگانی و مراکز تجاری سازمان توسعه تجارت ایران در مورد هدف گذاری برای اعزام رایزنان بازرگانی اظهار داشت: هدف گذاری شده تا آخر سال باید تعداد رایزنان به ۳۰ نفر برسد ازاین رو در نظر داریم که دو رایزن دیگر به شهر های سلیمانیه (اقلیم کردستان) و بصره کشور عراق اعزام نماییم. همینطور دو رایزن در شهر های شانگهای و گوانجو کشور چین هم مستقر خواهیم کرد.
وی افزود: اعزام رایزن به کشورهای اندونزی، ترکمنستان، نیجریه، زیمبابوه، ونزوئلا، مجارستان، لهستان، سوریه و عربستان سعودی هم تا آخر سال در دستور کار قرار دارد. بر همین مبنا هم فراخوان زدیم تا رایزن جذب و افراد حائز شرایط را به این کشورها اعزام نماییم.
رجب نژاد خاطرنشان کرد: شایسته سالاری در انتخاب رایزن خیلی مهم است. ازاین رو متقاضیان از ۴ وزارت خانه نفت، اقتصاد، کشاورزی و صمت با رفتن به سایت سازمان توسعه تجارت ایران برای ثبت نام رجوع کنند.

منبع: