حذف جریمه دیرکرد اقساط بانکی

به گزارش اجاره، وزیر اقتصاد از حذف جریمه دیرکرد اقساط بانکی در آینده ای نزدیک اطلاع داد و اظهار داشت: در ماههای آینده نظام اعتبار سنجی وام گیرندگان را جایگزین هر گونه جریمه دیرکرد می نماییم.

به گزارش اجاره به نقل از مهر، سید احسان خاندوزی در دیدار با علمای اهل سنت در مرکز اسلامی گلستان با اشاره به اینکه درحال پیگیری آن هستیم اینست که تا حد امکان، دغدغه های علما در مورد اقتصاد و شریعت را کاهش دهیم، اظهار نمود: همچون اقدامات ما که در همین هفته های اخیر و بر اساس پیشنهادات خوب علمای اهل سنت، جامه عمل پوشید، راه اندازی بیمه تکافل بعنوان بیمه ای است که بسیاری از کشورهای اسلامی از آن استفاده می نمایند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: با عنایت به این که تولید خیلی از کشورهای اسلامی از روش بیمه تکافل استفاده می کردند تا بتوانند از عقود شرعی در فرایندهای بیمه گذاری استفاده کنند، با دستور رئیس جمهور آیین نامه در ارتباط با بیمه تکافل به شرکتهای بیمه کشور ابلاغ گردید.
وی ضمن اشاره به مساله جریمه دیرکرد بانکی بعنوان یکی از مسائلی که از سوی علمای شیعه و اهل سنت، محل شبهه بود، اظهار نمود: ما سعی کردیم در گام اول این اجازه را به تمام شبکه بانکی بدهیم و بلکه آنها را مکلف نماییم که پس از پرداخت کامل دینِ وام گیرندگان، مبلغ دیرکرد آنها را ببخشند.
خاندوزی اضافه کرد: در گام دوم و اتفاقی که در ماههای آینده می افتد، اینست که نظام اعتبار سنجی وام گیرندگان را جایگزین هر گونه جریمه دیرکرد نماییم.
وی خاطرنشان کرد: به این ترتیب، اگر روش اعتبار سنجی به درستی کار کند، دیگر نیازی نداریم به این که از روش ها و ابزارهایی مثل جریمه دیرکرد استفاده نماییم چون که افراد قبل از آنکه بخواهند وارد یک عقد شرعی با بانک بشوند، مشخص می شود آیا درستکار و خوش حساب هستند یا خیر؟
خاندوزی اضافه کرد: ازاین رو مسیر ملتزم کردن وام گیرندگان به پرداخت بموقع تسهیلات دریافتی، مسیر متفاوتی از قبل خواهد بود.
وزیر اقتصاد اظهار امیدواری کرد تا پایان سال جاری از این شیوه جایگزین در چارچوب تغییر الگوی اعتبار سنجی رونمایی شود.
وی اظهار داشت: البته قبل از رونمایی، باید داده های اولیه را که توسط مؤسسه اعتبار سنجی ایرانی ها جمع آوری شده است، تحت آزمون قرار دهیم و بعد از رسیدن به قطعیت، رسماً آنرا به اجرا بگذاریم.

منبع: