سخنگوی اقتصادی دولت: تصویب آیین نامه واردات خودرو های کارکرده

به گزارش اجاره، سخنگوی اقتصادی دولت ضمن اشاره به تصویب آیین نامه واردات خودرو های کارکرده اظهار داشت: به علت تورم بالا و رشد اقتصادی منفی در دهه ۱۳۹۰ مردم رشدهای مثبت دو سال گذشته را ادراک نمی کنند.

به گزارش اجاره به نقل از مهر، سید احسان خاندوزی امروز در نشست خبری سخنگوی اقتصادی دولت اظهار نمود: نرخ رشد اقتصادی ۳ ماهه ابتدایی سال جاری معادل ۶.۲ درصد است و بدون احتساب نفت هم ۵.۷ درصد رشد اقتصادی را تجربه کرده ایم.
سخنگوی اقتصادی دولت به کیفیت رشد اقتصادی اشاره نمود و اظهار داشت: گرچه در بهار ۱۴۰۲ سهم قابل توجهی ناظر به رشد ۱۶.۴ درصدی در قسمت نفت می باشد اما سایر بخش های اقتصادی هم وضعیت قابل دفاعی دارند. همه گروههای اقتصادی در بهار سال جاری نسبت به سال گذشته رشد اقتصادی مثبتی را تجربه کردند به صورتی که در قسمت صنایع و معادن از صفر به ۳.۷ درصد رسیدیم.
رشد ۶.۲ درصدی در قسمت خدمات
وی افزود: در بهار سال جاری در گروههای صنعت ۴.۲ درصد، کشاورزی ۲.۲ درصد و خدمات ۶.۲ درصد رشد داشتیم.
خاندوزی به گزارش مرکز آمار اشاره نمود و اظهار داشت: رشد اقتصادی ۷.۹ درصد در بهار داشتیم که بدون احتساب نفت ۶.۱ درصد بوده است. بر اساس گزارش این مرکز گروههای صنعت ۳.۶ درصد، ساختمان (پارسال رشد منفی داشت) ۴.۷ درصد، معدن ۱.۳ درصد و خدمات ۹.۳ درصد رشد اقتصادی داشتند.
وی اضافه کرد: به سبب این که اقتصاد ایران در دهه ۱۳۹۰ نرخ های رشد اقتصادی نزدیک به صفر و تورم های بالا را تجربه نمود رفاه مردم و قدرت خرید مردم به صورت مستمر کاسته شده و به همین جهت هم رشدهای مثبت دو سال گذشته از سمت جامعه کمتر ادراک می شود. امیدواریم نرخ رشدهای سال ۱۴۰۱ که ادامه یافت شاهد افزایش قدرت خرید و احساس این رشد در معیشت مردم باشیم.
خاندوزی افزود: در سال ۱۴۰۱ بیشترین میزان تولید ناخالص داخلی را نسبت به سال ۱۳۹۶ و ۱۳۹۰ داشتیم. البته استمرار این مسئله مهم می باشد تا در شاخص درآمد سالانه شاهد اتفاق جدیدی باشیم.
سخنگوی اقتصادی دولت اظهار داشت: ازاین رو از سال ۱۴۰۱ به بعد هر میزان رشد اقتصادی مثبتی ثبت گردد در تولید ناخالص داخلی کشور نسبت به سالهای گذشته عدد جدیدی را رقم خواهد زد. در بهار سال جاری هم این وضعیت و مسیر جدید خروج از رکود ادامه خواهد یافت.
سخنگوی اقتصادی دولت افزود: رشد اقتصادی بهار سال جاری پس از دو سال رشد مثبت فصلی رقم خورده است و اهمیت آن نسبت به حالتی که رشد بعد از رکود باشد بسیار بیشتر است.
وی اضافه کرد: اظهارنظر در رابطه با نرخ رشد تابستان هنوز زود است اما گزارش پژوهشکده پولی و بانکی حاکی از رشد ۶.۷ درصدی تولید صنایع بزرگ در تیر و مرداد سال جاری حکایت دارد که به عنوان یک شاخص پیش نگر می تواند گویای تداوم رشد اقتصادی در تابستان سال جاری باشد.
رشد سرمایه گذاری در بهار امسال
خاندوزی ضمن اشاره به وضعیت سرمایه گذاری اظهار نمود: در بهار سالجاری شاهد رشد سرمایه گذاری هستیم که نشان داده است که رشد اقتصادی فصول سال قبل موقتی و دفعی نبوده و امیدواریم مسیر بلندمدت رشد اقتصاد ایران ادامه یابد.
وی اضافه کرد: البته باید تصریح کرد پایداری رشد اقتصادی به عوامل مختلف داخلی و خارجی بستگی دارد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: پیشبینی نهادهای بین المللی نشانگر آن است که رشد اقتصادی اغلب کشورها در سال ۲۰۲۳ کمتر از ۲۰۲۲ خواهد بود.
وی افزود: حتی برای کشورهایی که در سال ۲۰۲۲ رشدهای ۶ تا ۸ درصدی ثبت کرده اند برای سالجاری میلادی پیشبینی های رشد ۲ درصد و کمتر از آن شده است.
به گفته خاندوزی، با این وجود دولت مردمی با اتخاذ تدابیری در تلاش است رشد مثبت اقتصادی تداوم یابد.
کاهش تورم در نیمه اول امسال
سخنگوی اقتصادی دولت در مورد تورم هم خاطرنشان کرد: در قسمت متغیرهای اسمی اقتصاد که ناظر بر تورم و قیمتها است گزارش مرکز آمار از تورم شهریور سال ۱۴۰۲ نشانگر تورم نقطه به نقطه ۳۶.۵ درصد است.
وی اضافه کرد: این عدد نسبت به تورم نقطه به نقطه ابتدای سال جاری کاهش معناداری دارد. در مورد خوراکی ها نرخ تورم نقطه به نقطه در شهریورماه سال جاری ۳۷ درصد بوده است که در شهریورماه سال قبل ۷۵ درصد بود.

خاندوزی افزود: طی ماه های اخیر شاهد ثابت قابل توجه بازارها هستیم و امیدواریم کاهش تورم که نتیجه سیاست های پولی دولت در کنترل نقدینگی و سیاست ارزی در ثبات بازار ارز و بهبود انتظارات و چشم انداز مثبت اقتصادی ایران در خارج و داخل است، در ماههای آینده هم ادامه پیدا کند.
تصویب آیین نامه واردات خودرو های کارکرده در کمیسیون زیربنایی دولت
خاندوزی در مورد واردات خودرو های کارکرده اظهار داشت: اجرای قانون ساماندهی صنعت خودرو نیازمند تدوین و تصویب چند آیین نامه اجرایی همچون اسقاط خودرو، آیین نامه واردات خودرو های کارکرده و آیین نامه افزایش کیفیت خودرو بود.
وی اضافه کرد: یکشنبه هفته جاری آیین نامه واردات خودرو های کارکرده در کمیسیون زیربنایی دولت تصویب گردید و امیدواریم در صحن هیأت دولت در هفته آینده تصویب شود. آیین نامه اسقاط هم در کمیسیون زیربنایی دولت درحال بررسی است.
کاهش سهم مصرف کنندگان در هزینه تولید نان
خاندوزی در رابطه با آثار و نتایج طرح هوشمند سازی یارانه آرد و نان اظهار داشت: نان بعنوان قوت غالب مردم و آخرین سنگر معیشتی سبد مصرفی خانوار است. ازاین رو دولت نسبت به این کالا توجه ویژه ای دارد. بر همین مبنا در ۲ سال فعالیت دولت، یارانه نان ۲۰۰ درصد افزایش پیدا کرد و سهم نان در سبد مصرفی خانوار ۴۰ درصد کاهش پیدا کرد.
وی اضافه کرد: یعنی تا پیش از دولت سیزدهم، از هزینه تمام شده نان مردم ۵۰ درصدش را پرداخت می کردند که این عدد هم اکنون به ۲۰ تا ۲۵ درصد کاسته شده است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: از طرفی دولت با افزایش خرید تضمینی گندم، از کشاورزان هم حمایت ویژه ای کرد. خرید تضمینی امسال حدود ۴۱ درصد نسبت به سال قبل و حدود ۱۱۴ درصد نسبت به سال ۱۴۰۰ افزایش یافت.
وی افزود: در طرح هوشمندسازی دو هدف عمده شامل «شفاف سازی زنجیره گندم، آرد و نان» و «هوشمندسازی تخصیص آرد به منشور کاهش هدررفت آرد» پی گیری می شود.
کاهش هدررفت آرد یارانه ای
سخنگوی اقتصادی دولت خاطرنشان کرد: طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان با گذشت ۱۸ ماه از تولدش به بلوغ قابل قبولی رسیده است. این طرح منجر به کاهش شدید هدر رفت آرد و بازگشت آن به زنجیره تولید بود. بدین منظور مصرف آرد در کشور سال جاری نه تنها افزایش پیدا نکرد بلکه به میزان مصرف سال ۱۳۹۸ یعنی ۴ سال پیش رسید.
وی اضافه کرد: با حضور این طرح، تراکنش های پایدار خرید نان به رکورد ۱۲.۲ میلیون در روز رسید. در صورتیکه تا قبل از شروع طرح این عدد به صورت متوسط ۶.۸ میلیون تراکنش بود.
به گفته خاندوزی، با شروع این طرح ۱۰۵ هزار کارت خوان هوشمند در بیشتر از ۸۰ هزار نانوایی نصب گردید.
وی افزود: با وجود افزایش جمعیت و افزایش سهم نان در سبد مصرفی خانوار، شاهد آن هستیم که بدون هیچ تغییر قیمتی ای میزان و صرفا با پیشگیری از هدر رفت آرد، جلوی بریز و بپاش ها را گرفتیم. هدف نهایی این طرح هم مردمی سازی نظارت و ارتقای کیفیت نان است.
خاندوزی تصریح کرد: بدین منظور بزودی از بزرگترین زیرساخت ارزیابی توسط مردم در کشور رو نمایی خواهیم کرد.
حذف رانت و حواله های فساد زا با ورود سیمان و فولاد به بورس
سخنگوی اقتصادی دولت در مورد خروج سیمان و فولاد از بورس کالا اظهار داشت: جریان هایی در بیرون دولت و در مخالفت با دولت علاقه دارند که هر طرح بحث کارشناسی را تفسیر به وجود اختلاف و شکاف در دولت کنند. در حالیکه در حوزه اقتصادی، هم انسجام خوبی بین تیم اقتصادی و هم شجاعت کافی برای ابراز نظرات کارشناسی وجود دارد و همگرایی امروز مثال زدنی است.
وی اضافه کرد: وزارت راه و شهرسازی بعنوان سیاستگذار مسکن دغدغه هایی در حوزه تأمین مصالح و سیمان و فولاد داشت که ما این دغدغه ها را درک می نماییم.
خاندوزی افزود: نباید فراموش نماییم اساساً علت ورود خیلی از این کالاها همچون مصالح ساختمانی به بورس کالا ناشی از فرآیندهای حواله ای فسادزایی بود که پیش از این وجود داشت و برای دلالان فرصت های زیادی را برای سودهای غیرمولد ایجاد می کرد.

وی ادامه داد: پیش از ورود این محصولات به بورس کالا، افرادی که به حواله دسترسی داشتند، صرفا با واسطه گری های غیرمولد سودهای کلانی به دست آورند و مصرف کننده واقعی این محصولات نمی توانست این اقلام را تأمین کند.
وزیر اقتصاد اظهار داشت: به این جهت است که تصمیمی که این کالاها در چارچوب بورس کالا ارائه شود در حذف رانت و واسطه گری مؤثر بوده و در تعیین قیمت و شفافیت در معاملات اثر دارد؛ ضمن این که ابزارهای خوبی را برای مدیریت دولت در طرف عرضه و تقاضا بوجود می آورد.
خاندوزی با اشاره به اینکه بورس کالا جعبه ابزاری است که توان مدیریت بیشتری را به دستگاههای اجرایی می دهد، خاطرنشان کرد: من هم به وزیر راه و شهرسازی اعلام نموده ام که بورس کالا کاملا آمادگی دارد با نظر وزارت راه و صمت این ابزارها را در اختیار سیاستگذاران قرار دهد و اصلاحات در قالب بورس کالا باشد.
جایگزینی بریکس پی با سوئیفت
خاندوزی در مورد جایگزینی سامانه بریکس پی با سوئیفت اظهار داشت: با عنایت به عضویت ایران در پیمان بریکس، دولت از تمام فرصتها و مزایای ناشی از این عضویت، در راه تحریم ناپذیری اقتصاد کشور بهره خواهد برد.
وی اضافه کرد: اعضای بریکس جهت راه اندازی «بریکس پی» به توافق رسیده اند اما مراحل اجرایی راه اندازی آن هنوز آغاز نشده است؛ ازاین رو لازم است ابتدا این کار صورت پذیرد و سپس بانک مرکزی کشورمان نسبت به الحاق کشورمان و فعالسازی آن اقدام نماید.
نوسانات اخیر ارزی تحت کنترل است
وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به سوالی در رابطه با آزادسازی منابع بلوکه شده ایران در کشورها اظهار نمود: انتقال منابع ارزی ایران از کره جنوبی کار مهمی بود که انجام گرفت. رفع موانع حقوقی و قضایی برای دسترسی از منابع ایران به میزان ۱.۷ میلیارد دلار از لوکزامبورگ هم در ایام اخیر انجام شده است.
وی اظهار داشت: قابلیت نقل و انتقال وجوه دست بانک مرکزی را باز می کند تا در مدیریت بازار ارز نیازهای ماشین آلات، حوزه تولیدی و حوزه ارز را مدیریت کند. نوسانات اخیر در حوزه ارز هم توسط بانک مرکزی تحت کنترل است.
سخنگوی اقتصادی دولت همینطور اظهار نمود: بنده پایان این هفته در اجلاس بین المللی بانک جهانی در مراکش حضور خواهم یافت و همزمان هم اجلاس صندوق بین المللی پول در همین کشور برگزار می گردد که رئیس بانک مرکزی در آن حضور می یابد.
خاندوزی در مورد اف ای تی اف هم خاطرنشان کرد: سیاست ایران در رابطه با اف ای تی اف هیچ تغییری نکرده و ما در قالب قوانین داخلی خودمان و فراتر از برخی استانداردهای موجود در رابطه با پولشویی عمل می نماییم. توقع ما از این مجموعه این بوده که فارغ از مباحث سیاسی عمل کنند.
مسکن سازی از اهداف دولت سیزدهم است
سخنگوی اقتصادی دولت در مورد حوزه مسکن اظهار داشت: یکی از تأکیدات جدی ما در ستاد اقتصادی دولت اینست با عنایت به این که سیاست اعمال سقف رشد ترازنامه ای برای بانکها امکان دارد محدودیت هایی در تأمین مالی ایجاد نماید، برای پیشبرد اهداف در حوزه مسکن از ظرفیتهای بازار سرمایه بهره بیشتری ببریم.

وی ادامه داد: پیشبرد اهداف مسکن جزو اولویت های دولت و شخص آقای رئیس جمهور است. و در همین راستا ابزارهای جدیدی در بازار سرمایه برای تأمین مالی حوزه مسکن در حالی فعالسازی است.

خاندوزی افزود: مسیر اول مسیر فروش متری مسکن در بورس کالا است که بخش نامه ان در بورس کالا تصویب شده و به زودی از جانب بورس هم تأیید خواهد شد؛ ار این طریق افرادی که فاقد توانایی لازم برای خرید کامل مسکن هستند می توانند نسبت به خرید متری مسکن، و حتی معامله در بازار ثانویه این اوراق اقدام نمایند.
وی تصریح کرد: علاوه بر این، هفته گذشته آیین نامه ای برای تسهیل و تسریع در شکل گیری «صندوق های سرمایه گذاری در ساخت و اجاره مسکن» مورد تصویب قرار گرفت. امیدواریم ظرف ده روز آینده در صحن هیأت دولت مصوب شود؛ این ابزارها زمینه رونق بخشی به ساخت مسکن و تأمین مالی ان را فراهم خواهند کرد.
تصویب آیین نامه «صندوق های سرمایه گذاری در ساخت و اجاره مسکن»
سخنگوی اقتصادی دولت ضمن اشاره به طرح جدید وزارت اقتصاد برای تأمین بهتر مصالح ساختمانی هم اظهار داشت: وزارت اقتصاد پیشنهاد جدیدی به وزارت راه و شهرسازی داده است که در بازار سرمایه، صندوق های کالایی برای مصالح ساختمانی همچون سیمان و فولاد ایجاد شود؛ این صندوق ها در چارچوب بورس کالا امکان جدید برای انبوه سازان و بنیاد مسکن بوجود می آورد که نسبت به تأمین مصالح خود از پیش اقدام نمایند.
خاندوزی ضمن اشاره به برخی شائبه ها پیرامون کسری بودجه دولت اظهار داشت: ۴۵۵ هزار میلیارد تومانی که در گزارش مرکز پژوهش های مجلس یاد شده قرار گرفته بود، کسری تراز عملیاتی بود؛ نه کسری بودجه.
وی اضافه کرد: در واقع تراز عملیاتی به این مقوله اشاره دارد که چه میزان از هزینه های جاری دولت از راه درآمدهای مالیاتی و گمرکی و سایر درآمدهای جاری قابل تأمین است ولی سایر درآمدها در حوزه فروش نفت و غیره در این گزارش مدنظر نیست.

وزیر اقتصاد افزود: ما در دولت امیدواریم و تمام تلاشمان بر اینست که در اسفندماه بودجه سال جاری را بدون استقراض از بانک مرکزی ببندیم.
وی اضافه کرد: جهت گیری گزارش مرکز پژوهش های مجلس و پرداختن به مبحث کسری تراز عملیاتی، ناظر به اصلاحاتی است که باید به تدریج در بودجه صورت بگیرد تا اتکای بودجه به درآمدهای نفتی کاهش یابد؛ یعنی هزینه های جاری دولت از محل درآمدهای جاری مثل مالیات و گمرک قابل تأمین باشد و درآمدهای نفتی صرف پروژه های زاینده برای نسل های آتی شود. این مورد در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ و برنامه هفتم مورد توجه قرار گرفته است.
تغییری در رویکرد سامانه یکپارچه عرضه خودرو به وجود نیامده است
سخنگوی اقتصادی دولت در پاسخ به سوالی در رابطه با علت توقف فروش خودرو های پرتیراژ در سامانه خودرو اظهار داشت: سامانه یکپارچه عرضه خودرو از ابتدا هم دخالت در فروش شرکتهای خودروساز نداشت و فروش انجام نمی داد؛ بلکه مکانیزم و ابزاری بود تا بر مبنای ظرفیت تولید خودرو، عرضه به مصرف کنندگان نهایی صورت گیرد که این رویه همچنان برقرار است.

منبع: