شناسایی ۱۱۰ هزار خانه لوکس

به گزارش اجاره، رئیس سازمان امور مالیاتی با اشاره به اینکه در ۷ ماهه سال جاری، مالیات ستانی از مشاغل رشد بیشتر از ۹۲ درصدی یافت، از کمک ۲۵ همتی سازمان مالیاتی برای پرداخت مطالبات گندم کاران و کلزاکاران اطلاع داد.

به گزارش اجاره به نقل از مهر، سید محمدهادی سبحانیان، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور در تشریح افزایش درآمدهای پایدار و تحقق بودجه بدون نفت اظهار داشت: سهم اصناف و مشاغل از تولید ناخالص داخلی حدود ۳۰ درصد است ولی سهم آنان از مالیات کل کشور کمتر از ۵ درصد است. بر همین مبنا میانگین مالیات پرداختی اصناف برای عملکرد سال ۱۴۰۱ پنج میلیون تومان بوده است با اینحال در ۷ ماهه نخست امسال، مالیات ستانی از مشاغل رشد بیشتر از ۹۲ درصدی داشته است.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به این که تعداد خانه های لوکس معرفی شده به سازمان امور مالیاتی در سال ۱۴۰۱ برای کل کشور برابر با ۴۰ هزار و ۴۹۷ واحد بود، اظهار داشت: سازمان امور مالیاتی با بهره گیری از ظرفیت شرکت های دانش بنیان فقط در شهر تهران بیشتر از ۱۱۰ هزار واحد خانه لوکس شناسایی کرده است.
وی اضافه کرد: در شش ماه اول سال جاری درآمدهای مالیاتی به بالای دو برابر درآمدهای نفتی رسیده است. این دستاورد بزرگ دولت سیزدهم در امتداد کاهش وابستگی به نفت و تأمین مالی پایدار و غیر تورمی با تمرکز بر مالیات ستانی از دانه درشت ها و مبارزه جدی با فراریان مالیاتی رقم خورده است.
کمک ۲۵ همتی سازمان مالیاتی برای پرداخت مطالبات گندم کاران و کلزاکاران
رئیس سازمان امور مالیاتی به مقابله با فرار مالیاتی و وصول مطالبات دولت اشاره نمود و اظهار داشت: با راه اندازی سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی برای نخستین بار شاهد لحاظ شدن اطلاعات کارت به کارت در دریافت مالیات بودیم. از سوی دیگر با راه اندازی سامانه سوت زنی هم در ۶ ماهه سال ۱۴۰۲ تعداد ۱۶ هزار و ۲۵۱ گزارش مردمی در سامانه مربوطه ثبت شده است.
سبحانیان در ادامه اشاره کرد: سازمان امور مالیاتی برابر قانون بودجه سال ۱۴۰۲ از محل معوقات ابر بدهکاران مالیاتی نسبت به تأمین منابع سازمان هدفمندسازی همچون پرداخت مطالبات گندم کاران و کلزاکاران به میزان ۲۵ هزار میلیارد تومان اقدام نموده است.
این مقام مسئول همینطور از تخصیص ۱۱ هزار میلیارد تومان مالیات آلایندگی به استان خوزستان آگاهی داد.
شناسایی ۲.۷ میلیون مودی جدید در ۷ ماهه امسال
وی با اعلان اینکه مبارزه با فرار مالیاتی اولویت اول سازمان امور مالیاتی است، اشاره کرد: در هفت ماه ابتدای سال با تقاطع گیری از داده ها و پایگاه های اطلاعاتی در اختیار بیشتر از ۲.۷ میلیون مودی مالیاتی جدید شناسایی شدند. به علاوه بیش از ۱۸ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی کشف و شناسایی شده است.
رئیس سازمان امور مالیاتی اظهار داشت: برای نخستین بار با تولید اظهارنامه برآوردی، یکی از طریق های فرار مالیاتی بسته شد و برای اولین بار بیشتر از ۶۰۰ هزار اظهارنامه برآوردی برای صاحبان مشاغل و اشخاص حقوقی فاقد اظهارنامه و فراری مالیاتی، بصورت سیستمی صادر می شود.
وی به در تشریح تکریم مودیان مالیاتی و خدمت به مردم هم از افزایش ۵۰۸ درصدی میزهای خدمت در بازار و میادین اصلی شهر بمنظور حل و فصل مشکلات و مسائل مالیاتی مودیان و ارتقای مرکز پاسخگویی ۱۵۲۶ آگاهی داد.
سبحانیان با اشاره به افزایش سقف تسهیلات بانکی بدون مفاصا حساب ماده ۱۸۶ اظهار داشت: به پیشنهاد سازمان امور مالیاتی کشور به بانک مرکزی برای اصلاح ضوابط اجرایی تبصره یک ماده ۱۸۶ قانون مالیات های مستقیم، از این پس امکان افزایش خودکار سقف اعطای تسهیلات خرد بدون دریافت گواهی مالیاتی بصورت سالانه و بدون طی تشریفات و ابلاغ بخشنامه جدید فراهم خواهد شد.
رئیس سازمان امور مالیاتی اضافه کرد: به باعث این پیشنهاد، اعطای تسهیلات ارزی یا ریالی توسط بانکها به کلیه اشخاص حقوقی و حقیقی (صاحبان مشاغل) ظرف یک سال شمسی برای اشخاص حقوقی تا ۶۵ درصد نصاب معاملات متوسط (برای سال ۱۴۰۲ معادل ۹ میلیارد و ۴۲۵ میلیون ریال) و برای اشخاص حقیقی تا ۳۵ درصد نصاب مذکور (برای سال ۱۴۰۲ معادل ۵ میلیارد و ۷۵ میلیون ریال) احتیاج به عرضه گواهی مالیاتی به بانک نخواهد داشت.
وی حذف شرط داشتن پرونده مالیاتی برای صدور مجوز، تشکیل میز واکنش سریع برای تولیدکنندگان و فعالان بزرگ اقتصادی و اعمال نرخ صفر مالیاتی برای مؤسسات خیریه، احزاب، انجمن ها و تشکل های غیردولتی و کمک به توسعه همگانی در کشور را از دیگر اقدامات سازمان امور مالیاتی در تکریم مودیان مالیاتی دانست.
این مقام مسئول در قسمت دیگری از سخنان خود درباب اقدامات ذیل تسهیل تکالیف مودیان مالیاتی هم از اتصال نظام مالیاتی به نظام اعتبارسنجی آگاهی داد و اظهار داشت: امسال اختیار بخشودگی ۱۰۰ درصدی جرایم قابل بخشش و تقسیط بلندمدت (۲۴ ماهه) بدهی مودیان کوچک را به مدیران کل امور مالیاتی سراسر کشور تفویض شد.
سبحانیان با اشاره به پیگیری تصویب لایحه تسهیل تکالیف مودیان اظهار داشت: تأخیر در اجرای قانون سامانه مودیان مالیاتی و پایانه های فروشگاهی، جرایمی را متوجه مودیان می کرد که دولت برای حل این مشکل در لایحه تسهیل تکالیف مودیان، درخواست اصلاح مواعید را به مجلس ارائه نمود.
وی اضافه کرد: مواعید در مجلس اصلاح و به شورای نگهبان ارسال شد، ایرادات و ابهامات شورای نگهبان درباب لایحه تسهیل تکالیف مؤدیان به کمیسیون اقتصادی مجلس رسید؛ اصلاح و مصوب شد و به زودی در صحن مجلس رای گیری و بعد از تصویب، ابلاغ می شود.
رئیس سازمان امور مالیاتی تسهیل در پرداخت مالیات علی الحساب صادرکنندگان، استثنا شدن شمش طلا از مالیات علی الحساب واردات، پذیرش چک علاوه بر ضمانت نامه بانکی برای واردات ماشین آلات، عدم جریمه تسلیم اظهارنامه برای مشمولین تبصره ماده ۱۰۰ را از دیگر اقدامات این سازمان برشمرد.
صفر شدن مالیات ۵۰ درصد اصناف
سبحانیان همینطور درباب صفر شدن مالیات ۵۰ درصد اصناف اظهار داشت: رشد درآمدهای مالیاتی در سالهای اخیر بدون وارد آمدن فشار به بخش مشاغل انجام شده است بطوریکه امسال بیشتر از ۵۰ درصد (حدود ۴ میلیون) از مشاغل، مالیات صفر و حدود ۴۰ درصد هم مالیات زیر بیست میلیون تومان پرداخت کرده اند. همینطور طی دو سال قبل از بار مالیاتی بخش تولید هم به میزان ۷ درصد کاسته شده است.
وی توسعه شهرها و روستاها و بهبود سلامت مردم با تخصیص مالیات بر ارزش افزوده، کاهش نرخ ارزش افزوده از کالاهای اساسی، معافیت و تخفیف مالیاتی فرزند سوم و بخشودگی جرایم مالیاتی فعالان مناطق آزاد تجاری – صنعتی را از دیگر اقدامات ذیل تسهیل تکالیف مودیان مالیاتی دانست.
رئیس سازمان امور مالیاتی با اشاره به سیستمی شدن فرآیند مالیات ستانی اظهار داشت: تکریم مودیان راهبرد اصلی نظام مالیاتی است، اگر می خواهیم نظام مالیاتی به هدف اصلی خود که وصول عادلانه مالیات است دست پیدا کند، باید تکریم مودیان را سرلوحه خود قرار دهیم. تکریم مودیان به مفهوم آن است که به مردم احترام بگذاریم و برخورد با افراد به شیوه مناسبی صورت گیرد. باید قدردان آنان باشیم و این مسئله را نه تنها در حرف بلکه در عمل هم نشان دهیم.
سبحانیان اشاره کرد: تولید اظهارنامه های برآوردی ۹۸ تا ۱۴۰۰، قطعی سازی پرونده های ارزش افزوده، بارگذاری سریع اظهارنامه ها و اجرای برنامه زمان بندی رسیدگی ها، اتصال سازمان امور مالیاتی به اعتبارسنجی، فراخوان مالیات بر ارزش افزوده با حجم گستردگی زیاد همچون این موارد است.
وی اظهار داشت: همینطور در آخر می توان این نوید را داد که در آینده نزدیک شاهد مخابره شدن اخبار مثبتی از سازمان امور مالیاتی شامل سیستمی شدن مالیات نقل و انتقال سهام غیربورسی، سیستمی شدن مالیات بر ارث، امکان دریافت مفاصاحساب و گواهی بصورت آنی بدون احتیاج به مراجعه، پلمب الکترونیکی دفاتر، عرضه خدمات مالیاتی اپلیکیشن پرکاربرد، راه اندازی چت بات، استرداد سیستمی هزینه درمانی، شناسایی ذی نفع واقعی کارت تجاری اجاره ای، ابلاغ اوراق مالیاتی بوسیله سامانه و سامانه تشخیص املاک و خودرو اشاره نمود.

منبع: