چرا ثبت اطلاعات طلافروشان در سامانه جامع تجارت به تعویق افتاد؟

اجاره: رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران دلیلهای به تعویق افتادن ثبت اطلاعات طلافروشان در سامانه جامع تجارت را توضیح داد.

نادر بذرافشان رییس اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران در گفت و گو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه هفته گذشته جلسه ای با مسؤولان ذی ربط در ارتباط با سامانه جامع تجارت برگزار گردید، اظهار داشت: سامانه جامع تجارت از پارینه فعال بود اما در مورد عملکرد آن ابهاماتی برای صنف طلا وجود داشت که در این نشست اعلام کردیم. در نهایت نیز قرار شد که ثبت اطلاعات و سرمایه در سامانه جامع تجارت تا ۳ ماه به تعویق بیفتد تا اگر نیاز به اصلاح بود این اصلاحات صورت گیرد.
وی اضافه کرد: با سامانه مودیان مشکلی نداریم برای اینکه هدف این سامانه شفاف سازی پرونده های مالیاتی، اجرای عدالت مالیاتی و صدور صورت حساب های الکترونیکی است تا فعالانی که بدون مجوز فعالیت می نمایند و پرونده های مالیاتی ندارند شناسایی شوند که البته این سامانه هم نیاز به زمان برای آموزش دارد اما به هر حال ما مشکلی با این سامانه نداریم.
این مقام صنفی اظهار داشت: در مورد سامانه مودیان باتوجه به جلساتی که داشتیم بنا شد تا انتهای سال واحدهای صنفی نسبت به ثبت نام و صدور شاخصهای الکترونیکی اقدام نمایند. طلافروشان فاکتورها را در طول ماه می توانند در سامانه ثبت کنند. جرایم عدم ثبت نام تا انتهای سال بخشوده شد.
بذرافشان اشاره کرد: مشکل در تعدد سامانه هاست که به ابهامات دامن زد و در نهایت منجر به مسموم شدن فضای مجازی با اطلاعات غیرکارشناسی شد و این شایعه ها موجب شد تا شرایط برای صنف طلا و مردم کمی مختل شود.
رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران با اشاره به عدم هماهنگی سامانه جامع تجارت و مودیان اظهار داشت: این سامانه ها در مفاد اجرائی به ویژه در مورد دریافت کد ملی خریدار طلا عدم هماهنگی داشتند. بنا بر این نیز ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت سه ماه به تعویق افتاد.
به گفته وی، در سامانه جامع تجارت باید مصرف کننده نهایی کد ملی ارائه کند اما در سامانه مودیان دریافت کد ملی خریدار الزامی نیست.