وزیر اقتصاد در گفت وگو با اجاره مطرح کرد؛ اصلاح انتشار گواهی اوراق سپرده خاص در صورت احراز مشکلات

به گزارش اجاره، وزیر اقتصاد با اعلان اینکه انتشار گواهی اوراق سپرده خاص (با سود ۳۰ درصد) تصمیم دولت بود، اظهار داشت: اگر در این زمینه دغدغه ای وجود داشته باشد پس از بررسی دوباره، اصلاحی لازم باشد صورت می گیرد.

سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد انتشار گواهی اوراق سپرده خاص (با سود ۳۰ درصد) اظهار داشت: انتشار محدود گواهی سپرده برای پروژه های خاص در ستاد اقتصادی دولت مطرح و پس از هماهنگی انجام شده است. اما توجه کنید که این گواهی ها برای تامین مالی پروژه های ویژه است زیر بازدهی بالایی دارند و حق مردم و سهامداران است که بیش از منفعت آن سپرده گذاری در پروژه های خاص بهره گیرند.
وی اضافه کرد: بدین سبب انتشار گواهی اوراق سپرده خاص (با سود ۳۰ درصد) در ستاد اقتصادی دولت مطرح و تصمیم گرفته شده بود که انتشار محدود این اوراق برای پروژه های ویژه در دستور کار قرار بگیرد.
خاندوزی اشاره کرد: بانک مرکزی هم همان موضوعی که در ستاد اقتصادی دولت تصمیم گرفته شده بود را اجرائی کرد.
وی در مورد نگرانی تولیدکنندگان در خصوص تأثیر انتشار این گواهی ها بر بالا رفتن قیمت مواد اولیه، اضافه کرد: اگر دغدغه هایی وجود داشته باشد باید باردیگر بررسی شود. پس از بررسی دوباره، اصلاحی اگر لازم باشد صورت می گیرد.
گفتنی است، مدتی پیش صمد حسن زاده رییس اتاق تجاری ایران ضمن انتقاد از انتشار این اوراق گفته بود که «نرخ سود ۳۰ درصد اوراق، سبب «بالا رفتن هزینه تسهیلات از شبکه بانکی»، «افزایش قیمت مواد اولیه با توجه نوسانات ارزی»، «نیاز به افزایش سرمایه در گردش»، «افزایش قیمت تمام شده و افزایش بی رویه قیمت محصولات و گرانی» خواهد شد.»