پیش بینی صادرات ۵۰۰ میلیون دلاری به سوریه امسال

به گزارش اجاره، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: پیش بینی می شود صادرات ایران به سوریه امسال به ۵۰۰ میلیون دلار افزایش یابد.

به گزارش اجاره به نقل از مهر، مهدی ضیغمی در مورد تجارت خارجی کشور و برنامه های پیش رو، اظهار داشت: یکی از با اهمیت ترین برنامه های تجاری امسال برگزاری نمایشگاه توانمندی های صادراتی جمهوری اسلامی ایران در اردیبهشت امسال با عنوان اکسپو ۲۰۲۴ است. در حقیقت ششمین نمایشگاه توانمندی های صادراتی امسال برگزار می گردد اما باتوجه به ابعاد این نمایشگاه، نمایشگاه امسال دومین نمایشگاه بزرگ توانمندی های صادراتی جمهوری اسلامی ایران پس از نمایشگاه سال قبل محسوب می شود.
وی اظهار داشت: نمایشگاه توانمندی های صادراتی جمهوری اسلامی ایران از سال ۹۰ تا حالا برگزار می گردد و سال قبل پنجمین دوره آن در ابعاد بسیار بزرگی برگزار گردید، بطوریکه حدود هزار و ۳۰۰ تاجر از هفتاد کشور دنیا از این نمایشگاه بازدید نمودند.
وی اظهار داشت: برمبنای برآوردهای انجام شده از هزار و ۳۰۰ نفر تاجری که از کشورهای مختلف در نمایشگاه سال قبل حضور داشتند، ۱۵۰ نفر قرارداد تجاری با شرکت های ایرانی منعقد نمودند که برآورد ما از ارزش این قراردادها حدود یک میلیارد دلار است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: البته ۱۳ درصد از این ۱۵۰ نفر حاضر شدند که قراردادهای خودرا آشکار کنند و با بررسی های انجام شده، ارزش این قراردادها به ۴۵۰ میلیون دلار می رسد.
ضیغمی با اعلان اینکه برای نمایشگاه سال قبل حدود یک میلیون دلار هزینه شد، اظهار داشت: امسال ۸۰۰ شرکت داخلی در نمایشگاه شرکت می کنند و از ۲ هزار و ۵۰۰ تاجر از کشورهای مختلف و به خصوص کشورهایی از پتانسیل تجاری با ما در آینده برخوردار می باشند دعوت کرده ایم. به عنوان مثال از تجار و مقامات مسئول کشورهای آفریقایی، کشورهای شرق آسیا و آمریکای جنوبی برای بازدید در این نمایشگاه دعوت شده است.
وی اضافه کرد: پیش بینی می شود، امسال حدود ۲ میلیارد دلار قرارداد بین تجار خارجی و شرکت های حاضر در این نمایشگاه منعقد شود.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره ی عضویت ایران در سازمان کشورهای عضو شانگهای و گروه بریکس و ظرفیتهای تجاری حاصل از این عضویت ها، اظهار داشت: رویکرد تجاری بریکس نسبت به شانگهای بسیار قوی تر است در حقیقت سازمان همکاریهای شانگهای بیشتر به یک پیمان منطقه ای دفاعی شبیه است اما گروه بریکس بیشتر اهداف تجاری را دنبال می کند، پس ما از عضویت در سازمان همکاریهای شانگهای از ظرفیت کشورها استفاده می نماییم و با کشورهای عضو شانگهای نشست های تخصصی برگزار می نماییم.
وی اضافه کرد: در بریکس نیز به لحاظ اقتصادی فعال تر هستیم و از آنجائیکه بریکس برنامه هایی مانند نظام تعرفه ای واحد و ارز واحد و ساختار تهاتر را دنبال می کند این برنامه ها برای ما فرصت مغتنمی است. ضیغمی بیان داشت: البته این موضوعات هنوز محقق و اجرائی نشده، اما پیش بینی می شود تا سال ۲۰۳۰ نظام ارزی واحد بین کشورهای عضو بریکس شکل بگیرد. در حقیقت این مساله از جانب چند کشور عضو مطرح و درحال بررسی است اما تحقق آن زمان بر است. در حوزه نظام تهاتر حدودا توافقاتی انجام شده است.
ضیغمی در مورد تجارت با سوریه، اظهار داشت: ۱۳ سال پیش توافق نامه تجارت آزاد با سوریه به امضا رسید اما هنوز این توافق نامه اجرا نشده است و درحال احیای آن هستیم که اجرائی شدن آن می تواند تجارت بین دو کشور را افزایش دهد. ضیغمی با اعلان اینکه ایران حدود ۱۰ درصد بازار سوریه را در اختیار دارد، اظهار داشت: پیش بینی می شود، صادرات ما به سوریه امسال به ۵۰۰ میلیون دلار افزایش یابد.

منبع: