بررسی مشکلات منطقه آزاد ارس با حضور مسئولان

اجاره: مشکلات واحدهای صنعتی منطقه آزاد ارس در نشست مشترک کمیسیون اقتصادی مجلس و مدیران اقتصادی کشور با مسئولان استان و منطقه آزاد ارس بررسی گردید.
به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، واحدهای تولیدی مستقر در ارس در این جلسه مشکلات خود همچون نبود سرمایه در گردش، مشکلات ناشی از نوسانات ارز و محدودیت ها برای تعمیر دستگاه های تولیدی در سرزمین اصلی و… را مطرح نمودند.
مرتضی بانک – مشاور رییس جمهور و دبیر مناطق آزاد و ویژه اقتصادی – در این جلسه اظهار نمود: سرمایه گذار فعال در مناطق آزاد به قانون اداره کرد مناطق آزاد اعتماد کرده اند و عدم اجرای هر یک از بخش های این قانون می تواند فعالان اقتصادی را مایوس کند.
وی ادامه داد: اگر مناطق آزاد را بعنوان یک راه تنفس در اقتصاد کشور می دانیم، باید کاری نماییم که این مناطق تقویت شوند و تمامی مصوبات قانونی برای تقویت مناطق آزاد باشد.
بانک تصریح کرد: سامانه جامع و یکپارچه گمرکی که در منطقه آزاد ارس هم فعال گشته است می تواند به وحدت رویه گمرکی در تمام مناطق آزاد کشور کمک نماید.
وی ادامه داد: بخشی از مشکلات مناطق آزاد در حوزه قوانین و مقررات است که با مساعدت نمایندگان مجلس شورای اسلامی، می توان این مشکلات را به راحتی و با تغییر قوانین برطرف کرد.
مجید خدابخش – استاندار آذربایجان شرقی – هم اظهار داشت: در کنار احداث فرودگاه، طرح توسعه راه آهن جلفا به سمت کشورهای همسایه و اروپا هم می تواند جلفا را بعنوان یکی از مناطق برتر ترانزیتی دنیا مطرح کرده و این طرح توجیه اقتصادی و درآمد بالایی به همراه دارد.
محمدرضا پور ابراهیمی – رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی – هم اظهار داشت: بازدید اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از مناطق مختلف کشور، با هدف بررسی مشکلات به صورت میدانی انجام شده است تا بتوانیم از ظرفیت رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی برای رفع مشکلات نقاط مختلف کشور استفاده نماییم.
وی ادامه داد: بعضی از مشکلات منطقه آزاد ارس که در بازدید از این منطقه مشخص شده و مربوط به اصلاح قوانین است، در جلسات کمیسیون اقتصادی بررسی می گردد تا بتوانیم راهکارهای مناسبی را در این زمینه عرضه دهیم.
فرود عسگری – رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران – هم اظهار داشت: شرکت های صادرکننده ارس در سطح یک گمرکی کشور قرار می گیرند تا بدون کارشناسی بتوانند محصولات خویش را صادر و دستگاه های صنعتی را برای تعمیر و تکمیل به خارج کشور منتقل کنند.
مقرر شد، کمیسیون اقتصادی مجلس مشکلات منطقه ازاد ارس را بررسی نموده و گزارشی در این حصوص ارائه دهد.