خسروتاج اعلام کرد خودروهای ثبت سفارش نشده، قاچاق نیستند

اجاره: رییس سازمان توسعه تجارت ضمن تاکید بر اینکه خودروهای ثبت سفارش نشده، قاچاق نیستند، اعلام نمود: به جهت اینکه صادرکنندگان بتوانند ارز حاصل از صادرات را برای واردات به فعالان این بخش اختصاص دهند، لیستی تهیه شده که بزودی اعلام می گردد.
به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، مجتبی خسروتاج – معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت – امروز در نشستی خبری به عرضه توضیحاتی درباره وضعیت واردات و صادرات کشور بعد از ابلاغ مصوبه های مربوط به نرخ ارز پرداخت و اظهار داشت: برای این که صادرکنندگان بتوانند نسبت به واردات کالاها با واردکنندگان وارد مذاکره شوند، لیستی تهیه شده که منتظر تایید و تصویب معاون اول ریاست جمهوری است.

وی اظهار نمود: بعد از تایید، کالاهای مورد اشاره در این لیست بزودی اعلام خواهد شد.
رییس سازمان توسعه تجارت در بخش دیگری از این نشست هم به عرضه ی توضیحاتی درباره بحث خودروهایی که بدون ثبت سفارش وارد کشور شده اند پرداخت و اظهار داشت: در ارتباط با خودرو در گذشته در پنج نوبت اطلاع رسانی کرده ام. از اواسط سال قبل متوجه شدیم برخی خودروهایی که در گمرکات ترخیص شده در سیستم ما ثبت سفارش نشده است.

خودروهای ثبت سفارش نشده، قاچاق نیستند
وی با بیان این که انجام ثبت سفارش از سال ها قبل برون سپاری شده است و در اختیار یک شرکت قرار دارد، اظهار نمود: از جانب این شرکت گزارشاتی به ما رسید که بخشی از ثبت سفارش های صورت گرفته از جانب آنها انجام نشده است. ما هم این مورد را پیگیری کرده و در چند نوبت به نهادهای امنیتی اعلام کردیم. برای گمرکات، تعزیزات، سازمان حمایت و سایر نهادهای مربوطه هم توضیحات لازم ارسال و گفته شد که حدود ۱۴۰۰ خودرو با استفاده از این سامانه ثبت سفارش نشده اند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این که واردات این خودروها به معنای انجام فعل قاچاق نیست، اضافه کرد: برای واردات این خودروها تعرفه های گمرکی پرداخت شده و ثبت سفارش هم صورت گرفته است. برهمین اساس نمی توان اظهار داشت که واردات آنها به شکل قاچاق بوده است، اما به هر حال سوال اینجاست که این واردات توسط چه کسانی صورت گرفته است، چون که در یک مقطع زمانی تنها افرادی که دارای نمایندگی رسمی بودند مجاز به واردات خودرو می شدند و حال آنچه درباره این خودروها اتفاق افتاده این است که ۶۴۰۰ دستگاه خودروی خارجی با استفاده از افرادی به غیر از نمایندگی های رسمی وارد شده است.
خسروتاج با تاکید بر این که درباره این خودروها لازم است ابتدا به صورت شفاف مبحث مطرح شود، ادامه داد: سیستم ما آنقدر قابلیت داشته که حتی لیست مواردی که بدون ثبت سفارش وارد شده را اعلام نموده اند، اما به هر صورت باید توجه داشت که در مورد این خودروها یک تخلف اداری صورت گرفته و آنچه رخ داده به معنای قاچاق نیست، چون که عوارض واردات این خودروها پرداخت شده و کالای وارد شده هم کالای ممنوعه نبوده است. حال در این میان عده ای می گویند که چندین میلیارد حقوق دولت پایمال شده است اما من زمانی که این افراد را دیدم با خود گفتم عجب اوضاع و احوالی شده است، هر فردی هرچه دلش می خواهد می نویسد!
رییس سازمان توسعه تجارت در عین حال اظهار داشت: بحث واردات این خودروها اکنون در دست پیگیری قرار دارد.

تجارت ایران، برجام و اتحادیه اروپا
وی در مورد برجام و بحث اتحادیه اروپا، توضیح داد: تابحال به نظر می رسد اتحادیه اروپا در دوران بعد از خروج آمریکا از برجام مواضع سیاسی خوبی را لحاظ کرده و تاکید دارد که همچنان در برجام خواهد ماند، اما به هر صورت امروز اروپا با شرایط خاصی مواجه شده که شاید هیچ گاه در تاریخ خود چنین مساله ای را تجربه نکرده است. اکنون طبق قوانین موجود هرچه شرکت های اروپایی اگر تنها یک سهامدار هم داشته باشد می توانند برپایه منافع بازار تصمیم بگیرند.
خسروتاج ادامه داد: به هر صورت اروپا در حال تلاش است که این چالش را حل کند و تابحال موضع اتحادیه اروپا را می توان نوعی شکست رسمی برای آمریکا تلقی کرد.

تامین ۷.۵ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از صحبت های خود در پاسخ به این سوال که در موارد مختلف تجار نسبت به سیاست های اخیر کشور در زمینه ی سیاست های ارزی انتقاداتی را مطرح می کنند، اظهار داشت: پاسخ ما به منتقدان آن است که نمی توانیم اجازه دهیم نرخ ارز به صورت دائم افزایش پیدا کند. آیا افرادی که منتقد شرایط فعلی هستند قبول دارند که افزایش بی رویه نرخ ارز هم تبعات خاص خویش را داشت؟ آیا در همان زمان ما گلایه تولید کنندگان را نداشتیم؟ به هرحال مباحث اقتصادی را نمی توان سیاه یا سفید در نظر گرفت، بلکه بحث های اقتصادی خاکستری رنگ است و هر تصمیمی که گرفته شود به صورت همزمان چند مزیت و چند ایراد خواهد داشت.
وی اظهار داشت: ما این را قبول داریم که در سیستم فعلی بوروکراسی و امکان دخالت دولت بیشتر شده است و ممکن است در ابتدای کار روند تا حدی روال نباشد. ما خود هم این موارد را متوجه می شویم، اما امروز در سوالی که از مسئولان بانک مرکزی داشتم اعلام نمودند که تابحال ۹.۷ میلیارد دلار ارز برای بخش تجارت اختصاص داده شده که ۷.۵ میلیارد دلار آن تامین شده است.
خسروتاج ادامه داد: به هر صورت باید خطاب به منتقدان اظهار داشت که در شرایط موجود لازم بود که تغییراتی صورت گیرد و الان هم فکر می نماییم اگر سیاست های فعلی را نقد نماییم مزایای آن را نسبت به معایب کار کمتر خواهد بود.

گرانی خودرو از کجا نشأت می گیرد؟
معاون صادراتی وزیر صنعت، معدن و تجارت همینطور به پاسخگویی به سوالی درباره افزایش قیمت بعضی خودروها پرداخت و اظهار داشت: بخشی از نظام تعیین قیمت در کشورهای مختلف به سیستم عرضه و تقاضا باز می گردد. در این زمینه هم مسائل متعددی همچون بحث های روانی، انتظارات جامعه، اخبار سیاسی و غیره اثرگذار محسوب می شوند، اما گاه ممکن است برپایه این شرایط عرضه و تقاضای کاذبی در بازار تولید شود.
وی ادامه داد: به هر صورت بخشی از سرمایه کشور مرتب در بازارهای مختلف در حال گردش است و گاه ممکن است این سرمایه در بازار خودرو متمرکز شود برهمین اساس تولید کنندگان ما که زمانی برای صادرات خودروهای خود تلاش می کردند اکنون حتی در بازارهای داخلی با حجم بالایی از تقاضا مواجه می شوند. در هر صورت سرمایه های سرگردان کشور ممکن است زمانی که بازار ارز را محدود می بینند به بخش های دیگری مانند بازار خودرو منتقل شوند اما آنچه مشخص است آنکه اکنون در زمینه واردات خودرو محدودیتی وجود ندارد و مانعی برای ثبت سفارش در این بخش وجود نداشته و حتی برای خودروهایی که در گمرکات معطل بودند راهکارهای لازم عرضه شده است. حال اگر با تمام این تفاسیر همچنان قیمت ها در بازار خودرو بالا می رود به شخصه فرصتی برای بررسی دلایل آن نداشته اند.

بر سر صادرکنندگان تاج گل نزده ایم
خسروتاج در ادامه این نشست در پاسخ به سوالی درباره افزایش چشمگیر صادرات برخی محصولات کشاورزی همچون زعفران، اظهار نمود: به هر حال ما در گذشته منابعی برای پشتیبانی از صادرکنندگان نداشته ایم و تاج گل هم بر سر آنها نزده ایم، اما اگر زمانی یکباره صادرات محصولات کشاورزی در یک بخش با افزایش مواجه می گردد این مورد حاصل تلاش و فعالیت چند ده صادرکننده است. در حالت کلی هم نگاه ما هیچ گاه آنگونه نبوده که بخواهیم صادرات کشور را با دغدغه مواجه نماییم. به هر صورت به خصوص در شرایطی که فضای بین المللی برای فعالیت های تجاری سخت می گردد ما ملزم هستیم آزادی عمل بخش خصوصی را بیشتر نماییم.

پوشاک سخت ترین بخش کنترل قاچاق
رییس سازمان توسعه تجارت همینطور به پاسخگویی به سوالی درباره ی وضعیت واردات سیگارهای خارجی پرداخت و اظهار داشت: اکنون نمی دانم آخرین تصمیماتی که در این خصوص گرفته شده چه زمانی است، اما زمانی که در جلسات ستاد مبارزه با قاچاق حضور داشتم همواره تاکید بر آن بود که باید برای کنترل قاچاق نگاه سیستمی وجود داشته باشد و کیفیت و قیمت محصولات داخلی رقابتی شوند.
وی اظهار داشت: در زمینه ساماندهی واردات قاچاق هم یکی از ساده ترین بخش ها رسیدگی به وضعیت واردات تلفن همراه بود که طرح رجیستری اجرایی شد. سخت ترین بخش را هم می توان ساماندهی پوشاک قاچاق دانست درباره سیگار هم تا جایی که به خاطر دارم سیستم کدینگ تمام شده بود و اگر قرار باشد سیگارهای خارجی برای واردات کد رهگیری بگیرند باید وارد سامانه جامع تجارت شوند.

جریمه در انتظار صادرکنندگان متخلف
خسروتاج همینطور متذکر شد: بعد از تصمیمات ارزی لحاظ شده در کشور صادرکنندگانی که ارز حاصل از صادرات خویش را وارد سامانه نیما نمی کنند از این پس شامل معافیت های مالیاتی نشده و در سیاست های تشویقی هم جایی نخواهند داشت؛ هرچند که در سال های گذشته ارزی برای پشتیبانی از صادرکنندگان به ما اختصاص پیدا نکرده است.
معاون صادراتی وزیر صنعت، معدن و تجارت همینطور درباره سهم بازارچه های مرزی از صادرات کشور اظهار نمود: این رقم را می توان عدد ناچیزی دانست که در سال قبل بیش از ۱۴۰ تا ۱۵۰ میلیون دلار نبوده است.
ادامه دارد