آیت الله جوادی آملی: اگر اختلاس و بی نظمی مالی نباشد تحریم ها هیچ اثری نخواهند داشت

اجاره: یکی از مراجع تقلید شیعیان با اشاره به اینکه باید مراقب ذخایر کشور باشیم، اظهار داشت: اگر اختلاس و بی نظمی مالی در کشور نباشد بطور قطع تحریم ها هیچ اثری نخواهند داشت.
به گزارش اجاره به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اسراء، فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی به همراه تعدادی از معاونین و مسئولین این وزارتخانه با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو نمود. آیت الله جوادی آملی در این دیدار، به تبیین چیستی و جایگاه «مال و ثروت» از منظر قرآن کریم پرداخت و بیان داشت: قرآن کریم «مال» را معرفی و جایگاه آنرا در نظام اقتصادی تبیین می کند، همینطور مشخص می کند که مال و ثروت جامعه باید در دست چه کسانی باشد و بعد فروعات مدیریتی را هم ذکر می کند. وی افزود: خداوند در سوره مبارکه نساء فرمود مال، ستون فقرات یک ملت است! اگر ملتی بخواهد قیام کند و بایستد باید ستون فقرات سالم داشته باشد و چون مال، ستون فقرات جامعه است و ایستادگی و قیام ملت به آن وابستگی دارد بنابراین نباید مدیریت آن در دست افراد نالایق و سفیه باشد؛ فرمود کسی که عرضه ندارد ثروت مملکت را به دست او ندهید! این مفسر قرآن کریم اظهار داشت: از جانب دیگر باید این نکته را در نظر داشت که اگر مال که ستون فقرات جامعه است صدمه دید، درمان آن کار هر کسی نیست و یک متخصص نیاز دارد که آنرا ترمیم کند. وی ادامه داد: اصل دومی که قرآن کریم بر آن تاکید دارد این است که مال و ثروت جامعه نباید منحصراً در دست دولت باشد مانند آنچه در نظام سوسیال شرق شاهدیم و نباید در دست یک عده خاص باشد مانند آنچه در نظام کاپیتال غرب می بینیم، بلکه مال و ثروت مانند خون است که باید در تمام اعضا و بدنه جامعه در گردش باشد و هر عضو با عنایت به ظرفیت و شایستگی خود در آن سهیم شود؛ اگر کسی عرضه تولید داشت نباید به او سخت گرفت و او را از ثروت محروم کرد و کسی که عرضه ندارد نباید بتواند به واسطه رشوه و زد و بند، بیشتر از لیاقت خود از ثروت جامعه بهره مند شود!
آیت الله جوادی آملی با اشاره به آیاتی از سوره مبارکه فتح، افزود: قرآن کریم در سوره مبارکه فتح در بیان خصوصیت اقتصادی جامعه اسلامی می فرماید جامعه اسلامی مانند ساقه گندمی است که به هیچ جا تکیه ندارد چون که پس از اندکی رشد، دور خود یک کمربند و گره محکم می بندد تا بتواند روی پای خود بایستد، تاکید قرآن این است که با وجود ارتباط با کشورهای دیگر، مسلمانان باید روی پای خود بایستند. وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: طبق بیان مولوی، کشاورزی که سال ها گندم ذخیره می کرد وقتی به انبار خود رجوع نمود، دید اثری از گندم ها نیست، چون که چند موش در زیر انبار او لانه کرده بودند و هرچه را کشاورز در خلال سال ها ذخیره کرده بود به یغما برده بودند! ما هم باید مراقب موش هایی که امکان دارد به ذخایر ثروت این مملکت نفوذ کنند و به آن صدمه برسانند، باشیم. استاد سطوح عالی حوزه تاکید کرد: باید مراقب ذخایر و داشته های کشور و نظاممان باشیم که در معرض خطرهایی همچون غارت غارتگران نباشند وگرنه ما در این مملکت به لطف الهی همه چیز داریم و از همه امکانات و نعمات برخورداریم، اگر اختلاس و بی نظمی مالی در کشور نباشد بطور قطع تحریم ها هیچ اثری نخواهند داشت. وی تصریح کرد: برخی از آلودگی ها را آب، باران یا خاک پاک می کند، اما استعمار، استکبار و استثمار، نجاست ها و آلودگی هایی است که تنها با خون شهید از جامعه پاک می گردد و ما این کار را کرده ایم، شهدا این کشور را طیب و طاهر کردند، در زیارت وارث می خوانیم «طبتم و طابت الأرض الّذی فیها دفنتم»، باید از این ظرفیت ها استفاده نماییم تا شاهد نابسامانی در کشور نباشیم. آیت الله جوادی آملی افزود: تا مردم پاک و طاهر نباشند و در صحنه حضور نداشته باشند رهبر ولو علی بن ابیطالب(ع) باشد، شکست قطعی است، مادامی که اختلاس گران را از انبار ثروت و دارایی های کشور دور نکنیم و نظام بانکی خویش را اصلاح نکنیم شکست قطعی خواهد بود، که امیدواریم به برکت قرآن و عترت و تلاش همه مسئولان شاهد رفع کامل این مشکلات باشیم.
در ابتدای این دیدار فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی، گزارشی از وضعیت اقتصادی کشور و برنامه های پیش رو در جهت اصلاح نظام بانکداری خدمت این مرجع تقلید ارائه نمود.