مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان: دستمزد پایین کارگر در ایران موجب جذب سرمایه گذاران خارجی شده است

اجاره: مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان اظهار داشت: نرخ دستمزد در ایران پایین ترین نرخ دستمزد در دنیا است که موجب جذب سرمایه گذاران خارجی شده است.
به گزارش خبرنگار ایسنا، محسن نیرومند امروز (چهارشنبه) در کارگروه اشتغال شهرستان در فرمانداری اردستان، اظهار نمود: کارگروه اشتغال شهرستان اردستان در کل استان فعال ترین است. اگر همه فرمانداران کل استان این گونه پیگیر سوژه اشتغال در کل استان بودند استان اصفهان در جذب تسهیلات در کشور رتبه برتر را داشت.

وی با اشاره به اینکه کسانی که می گویند تحریم صدمه ای در جامعه ایجاد نکرده واقع گرا نیستند، اضافه کرد: باید صادق باشیم و بگوییم تحریم ها به جامعه ضربه زده و البته مزایایی هم داشته است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان با اشاره به مزایای تحریم، افزود: در سال های ۹۶ و پیش از آن تجمعات کارگری جلوی استانداری و ادارات به شدت زیاد بود. تحریم موجب افزایش قیمت ارز و غیره شده و در نتیجه کالای قاچاق کمتر وارد کشور و واحدهای داخلی ما فعال شد.

نیرومند با اشاره به رشد بیمه شدگان در تأمین اجتماعی استان و شهرستان اردستان، اشاره کرد: در سال های ۹۶ و پیش از آن با کاهش بیمه شده مواجه بودیم ولی در سال ۹۷ رشد بیمه شده را نشان داده است که نتیجه می گیریم اگر یکسری واحدها به واسطه تحریم تعطیل شد بخش دیگری از واحدها باز فعال تر شدند.

وی با اشاره به اینکه بزودی در شهرستان های اصفهان و کاشان دو شهرک بزرگ پوشاک ایجاد می شود و زمینه ۲۰۰ هزار شغل ایجاد می شود، اظهار داشت: نرخ دستمزد در کشور ایران پایین ترین نرخ دستمزد در دنیا و یک سوم پایین ترین نرخ دستمزد در کشورهای آفریقایی است که موجب جذب سرمایه گذاران خارجی شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان با اشاره به اینکه در منطقه اردستان با فعالیت ها و استقبالی که از سرمایه گذار شده است بزودی شاهد کمبود نیروی کار خواهیم بود، اظهار داشت: شهرستان های دیگر استان می توانند از شهرستان اردستان بعنوان یک الگو در بخش جذب سرمایه گذار استفاده کنند. خوشبختانه در سال قبل در منطقه اردستان هیچ واحد صنعتی تعطیل نشده است.

نیرومند با اشاره به نرخ بیکاری استان اصفهان اظهار داشت: نرخ بیکاری در سال ۹۷ از ۱۵ درصد آغاز شد ولی اختتام سال به میزان ۱۳.۷ درصد کاهش پیدا کرد. خوشبختانه شهرستان هایی در سطح استان وجود دارد که نرخ بیکاری آنها بسیار پایین است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان با اشاره به اینکه نرخ بیکاری در افراد تحصیل کرده استان ۲۱ درصد است، اظهار داشت: نرخ بیکاری در افراد غیر تحصیل کرده ۹ درصد است که به سبب مهاجرپذیری استان معقول است. همین طور نرخ تحصیل کرده های بانوان در استان ۳۳ درصد است. نرخ بیکاری در جوانان ۲۰ ساله که بیشتر در خانواده ها وجود دارد ۲۸ درصد است که شاید مهم ترین دلیل آن فرهنگ است که جوانان ما را به سمت تحصیل کشانده است.

وی با اشاره به اینکه نرخ بالای بیکاری در جوانان تحصیل کرده یک آگهی می تواند باشد، اظهار داشت: شاید عمده دلیل آن این است که خانواده ها هدفی برای فرزندان ندارند. بعضی از رشته های تحصیلی فقط اسم قشنگی دارند و گاهی حجم عظیمی از بیکاران از همین رشته ها هستند.

نیرومند با اشاره به اینکه مهم ترین موضوعی که در بحث اشتغال مطرح است بحث فرهنگ کار است، اظهار داشت: بعضی از فرمانداران شهرستان های استان به سبب اینکه فرهنگ کار در آن منطقه وجود ندارد به شدت پیگیر هستند که سهمیه نیروهای اتباع را بگیرند. فرهنگ کار در شهرستان بسیار مؤثر است که باید نهادینه شود.

منبع: