رئیس سازمان امور مالیاتی در گزارش اجاره: مهلت نصب کارتخوان پزشکان تمدید نمی گردد، معرفی ۲۰صنف دیگر تا مهرماه

به گزارش اجاره رئیس سازمان امور مالیاتی با اشاره به اینکه باید پاسخگوی نهادهای نظارتی باشیم، اظهار داشت: زمان ثبت نام پزشکان در سامانه را با دو بار تمدید، به ۱۵ شهریور ماه موکول کردیم و این زمان دیگر تمدید نمی گردد.

به گزارش اجاره به نقل از مهر، از زمانی که وضعیت مالیات ستانی از صاحبان حرف پزشکی زیر ذره بین قرار گرفت و اعلام گردید که فرار مالیاتی در این عرصه بین ۶.۵ تا ۷ هزار میلیارد تومان است و در سال ۹۷ تنها در حدود ۲۰۰ میلیارد تومان مالیات از پزشکان ستاندن شده است، این قشر از انجمن های مختلف گرفته تا سازمان نظام پزشکی در مقابل آن جبهه گرفتند و تاکید داشتند که پزشکان به اندازه کافی مالیات پرداخت می کنند.
اما این مقاومت ها که با بهانه ها و در چارچوب های مختلف عنوان می شد نتیجه ای نداشت و سال قبل در خلال تصویب بودجه سال ۹۸ کل کشور، پزشکان ملزم به نصب پایانه فروشگاهی (دستگاه کارتخوان) در مطب ها شدند تا از این طریق جلوی فرار مالیاتی این قشر پر درآمد جامعه گرفته شود.
در این راستا و بعد از تعیین مهلت از طرف سازمان امور مالیاتی برای نصب پایانه فروشگاهی که تا تاریخ ۲۳ مرداد ماه در نظر گرفته شده بود، شاهد موج انتقادها و مقاومت ها از طرف صاحبان حرف پزشکی بودیم؛ تا جایی که رئیس سازمان نظام پزشکی در چارچوب نامه ای رسمی اعلام نمود که پزشکان نحوه کار با دستگاه کارتخوان را بلد نیستند و تا زمان آموزش باید گردنگیر به نصب به تعویق بیفتد!
این بهانه کارساز شد و سازمان امور مالیاتی اعلام نمود که به سبب آماده نبودن زیرساخت ها مهلت پزشکان تا ۳۱ مرداد ماه تمدید می شود؛ در ایام منتهی به ۳۱ مرداد بود که سازمان امور مالیاتی بار دیگر به سبب آنچه که «مشکلات فنی» خواند، این مهلت را مجدد تا ۱۵ شهریور ماه تمدید کرد.
باید پاسخگوی نهادهای نظارتی برای عدم اتصال پزشکان به سامانه سازمان مالیات باشم
در این راستا امیدعلی پارسا، رئیس سازمان امور مالیاتی در گفت و گو با خبرنگار مهر، گفت: مهم ترین مسأله ای که باید مورد تاکید قرار بگیرد این است که تمام مردم کشور باید به سامانه فروشگاهی متصل شوند.
وی اضافه کرد: تمام حرف و مشاغل باید برای تمام معاملات کالا و خدمات در سراسر کشور به سامانه فروشگاهی متصل شوند تا شفاف سازی صورت گیرد.
پارسا افزود: در گام های اولین مطابق با آنچه که قانون گذار در بودجه امسال حکم کرده بود، باید از اول سال جاری صاحبان حرف پزشکی به سامانه مذکور متصل می شدند؛ اما با عنایت به اینکه هنوز این اتصال برقرار نشده است، ما بعنوان متولی امور مالیات کشور باید پاسخگوی دستگاه های نظارتی باشیم که چرا با گذشت ۶ ماه از سال هنوز این اتفاق نیفتاده است.
آخرین مهلت پزشکان؛ ۱۵ شهریور / ‏این مهلت دیگر تمدید نخواهد شد
وی اشاره کرد: به هر حال ما زمان ثبت نام پزشکان در سامانه سازمان امور مالیاتی را با دو بار تمدید، به ۱۵ شهریور ماه موکول کردیم و این زمان دیگر تمدید نمی گردد.
پارسا تصریح کرد: باید حافظه مالیاتی روی سرورهای شرکت های ارائه خدمات پرداخت یا «پی اس پی» نصب شود تا اطلاعات مالی مطب بدون دخل و تصرف در سازمان امور مالیاتی ذخیره شود.
وی اشاره کرد: مطابق با برنامه ریزی ها از مهرماه تمام دریافت هایی که پزشکان دارند باید بوسیله دستگاه کارتخوان صورت گیرد.
۲۰ صنف دیگر تا اختتام شهریور باید به سامانه سازمان مالیاتی متصل شوند
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به این پرسش که چه تعداد پزشک تابحال در سامانه سازمان امور مالیاتی ثبت نام کرده اند، اضافه کرد: عدد نمی گویم اما تعداد ثبت نام کنندگان رو به افزایش است؛ به هر حال امیدوارم پزشکان ما در این فرصتی که تعیین شده است پروسه ثبت نام را تمام کنند.
پارسا همین طور از برنامه ریزی برای ستاندن مالیات از مشاغل دیگر آگاهی داد و اظهار داشت: تا اختتام شهریور ماه بین ۱۵ تا ۲۰ صنف دیگر همچون وکلا را که باید به سامانه سازمان امور مالیاتی متصل شوند اعلام می نماییم.

منبع: