یک مقام مسئول در اتاق بازرگانی: عراق و افغانستان اولویت تصمیمات تجاری کشور است

به گزارش اجاره رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: عراق و افغانستان، جزو چند شریک تجاری نخست ایران هستند.

به گزارش اجاره به نقل از اتاق بازرگانی تهران، محمد لاهوتی، رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: اولویت نخست کشور در توسعه تجارت با کشورهای همسایه، باید بازارهای عراق و افغانستان باشد، برای اینکه این دو کشور جزء چند شریک تجاری نخست ایران هستند.
وی در نشست اخیر این کمیسیون که سرپرست جدید سازمان توسعه تجارت نیز در آن حضور داشت، با اشاره به اولویت های این سازمان اضافه کرد: عراق از نظر حجم تجارت، در رده دوم شرکای تجاری قرار دارد، اما صادرات به این کشور بسیار بالا است و بنظر می رسد اولویت اول کاری سازمان توسعه تجارت در تجارت با کشورهای همسایه، باید دو کشور عراق و افغانستان باشد.
به گفته لاهوتی، باید با تمرکز روی بازار این دو کشور، موانع موجود شامل مشکلات صرافی ها و نقل و انتقالات ارزی حل شود؛ ضمن اینکه پیشنهاد می کنم سوریه نیز وارد کشورهای اولویت اول سازمان توسعه تجارت شود، برای اینکه ظرفیت سرمایه گذاری و سازندگی بسیار بالایی دارد.
رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق بازرگانی تهران اشاره کرد: امروز بزرگترین مشکل کار با سوریه، تعرفه های بالای این کشور است که باید در این زمینه تمهیدات لازم در نظر گرفته شود.
وی با اشاره به اینکه سازمان توسعه تجارت در یکسال و نیم گذشته، متاسفانه ضعیف تر از قبل شده است، اضافه کرد: تعیین مقررات صادرات و واردات و همین طور اختیار ثبت سفارش از این سازمان گرفته شد؛ همین طور تنها وظیفه سازمان، خدمت رسانی و پشتیبانی از صادرکنندگان یا رفع مشکل واردکنندگان بود که به سبب جدا شدن این بخش ها در عمل در بخش واردات هیچ گونه اختیاری برای سازمان نمانده است.
رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: بنظر می رسد ابتدا باید به دنبال برگشت اختیارات پیشین به سازمان توسعه تجارت بود، برای اینکه این سازمان متولی اصلی توسعه تجارت کشور است.

منبع: