از سوم مهرماه؛ آغاز ثبت نام در آزمون استخدامی، سهمیه ۳۰هزار نفری برای استخدام

اجاره: ثبت نام در آزمون استخدامی دولت از امروز( سوم مهرماه) آغاز خواهد شد که برمبنای آن، داوطلبان برای ثبت نام شرکت در آن، تا ۱۲مهرماه می توانند به سایت سنجش بازگشت نمایند.

به گزارش اجاره به نقل از مهر، ثبت نام در آزمون استخدامی دولت شروع شده و داوطلبان برای ثبت نام شرکت در آن، از امروز(سوم مهر) تا ۱۲مهرماه می توانند به سایت سنجش بازگشت نمایند. مهلت ثبت نام از داوطلبان برای حضور در هفتمین آزمون استخدامی مشترک فراگیر دستگاه های اجرایی کشور که به صورت سراسری در تاریخ ۳۰ آبان ماه برگزار می شود، از امروز آغاز و تا ۱۲ مهرماه ادامه دارد و آن طور که متولیان سازمان اداری و استخدامی کشور گفته اند، این تاریخ به هیچ وجه تمدید نخواهد شد.
فرآیند گذر از آزمون استخدامی برای داوطلبان نیز به این صورت است که بعد از ثبت نام و شرکت در آزمون، از میان حد نصاب آورندگان به میزان سه برابر ظرفیت در نتایج اولیه جهت بررسی مدارک و اطلاعات خوداظهاری معرفی خواهند شد.
در مشاغلی که برای آنها مصاحبه در نظر گرفته شده، قبولی در آزمون کتبی ۷۰ درصد امتیاز، شمرده می شود و مصاحبه و آزمون عملی برای آن دسته از مشاغلی که نیازمند مصاحبه هستند، ۳۰ درصد امتیازات را دارد.
پس از بررسی امتیاز آزمون های کتبی و مصاحبه عملی پذیرفته شدگان به میزان یک برابر ظرفیت به گزینش معرفی و بعد از انجام آن مراحل مربوط به معاینات پزشکی، در نهایت پروسه صدور شماره مستخدم و حکم کارگزینی آنها صورت خواهد گرفت.
نتایج مرحله اول آزمون نیز حدود ۴۵ روز بعد از برگزاری آزمون در تاریخ سی ام آبان ماه اعلام خواهد شد.
شرایط سنی شرکت کنندگان در آزمون استخدامی
در این آزمون از مجموع دستگاه های اجرایی که موفق به ستاندن تامین اعتبار لازم شده­ اند، ۲۱ دستگاه اجرایی با ظرفیت سی هزار و ۷۷ نفر (۳۰۰۷۷) سهمیه مجوز حضور دارند که وزارت آموزش و پرورش با سهمیه هجده هزار و ۹۳ نفر(۱۸۰۹۳ ) برای ۳۲ اداره کل آموزش و پرورش استان های مختلف کشور در گروه معلمی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای دانشگاه­ ها، دانشکده­­ ها، مراکز علوم پزشکی و مراکز پژوهشی و تحقیقاتی با ۹ هزار ۴۱۶ نفر( ۹۴۱۶) مجوز، بیشترین سهمیه استخدامی را به خود اختصاص داده اند. سازمان امور اراضی با ۹ سهمیه و سازمان ملی بهره وری با ۶ نفر نیز دارای کمترین سهمیه استخدامی در این آزمون هستند.
اگرچه در این آزمون حداقل شرط سن برای ثبت نام در همه دستگاه ها بیست سال است، اما با این وجود حداکثر شرط سن مربوط به دستگاه های اجرایی برای دارندگان مقاطع تحصیلی دیپلم با حداکثر سن بیست و پنج سال(۲۵)، فوق دیپلم حداکثر سن سی سال (۳۰)، کارشناسی حداکثر سن سی و پنج سال (۳۵)، کارشناسی ارشد حداکثر سن چهل سال (۴۰) و دکترا حداکثر سن چهل و پنج سال (۴۵) امکان پذیر است.
همچنین صرفاً حداکثر شرط سن در مقطع کاردانی در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ۳۵ سال است.
وضعیت جذب ایثارگران و معلولان
در پروسه جذب و استخدام مشمولین سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران، استخدام آنان مطابق ضوابط و مقررات جاری و با هماهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران صورت می پذیرد. در آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی سهمیه استخدامی مربوط به مشمولین سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران در دفترچه امتحان مشترک فراگیر مشخص و از سهمیه سایر داوطلبان مجزا شده است.
داوطلبان تایید شده این سهمیه توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران، برای اعمال سهمیه مذکور صرفا باید شغل محل های مشخص شده در سهمیه ۲۵ درصد را انتخاب کنند.
همچنین به جز وزارت بهداشت و درمان آموزش پزشکی، در سایر دستگاه های اجرایی شغل محل های مربوط به سهمیه های داوطلبان مشمول سهمیه ۵ درصد و سهمیه ۳ درصد معلولان نیز از سایر داوطلبان به صورت جداگانه در نظر گرفته شده است.
گفتنی است، داوطلبان برای ثبت نام در هفتمین آزمون استخدامی باید بوسیله سایت سازمان سنجش کشور به نشانی www.sanjesh.org اقدام نمایند.

منبع: