در گزارش اجاره اعلام شد؛ ۱۴هزار رجوع برای اعتراض به قطع یارانه، صرفه جویی ۸ هزار میلیاردی

به گزارش اجاره سخنگوی ستاد تبصره ۱۴ بودجه با اشاره به رجوع کمتر از ۱۴ هزار سرپرست خانوار به دفاتر پیشخوان برای اعتراض به قطع یارانه، از صرفه جویی ۸ هزار میلیاردی، درصورت قطع یارانه پردرآمدها اطلاع داد.

حسین میرزایی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره فرایند قطع یارانه نقدی خانوارهای پردرآمد، تصریح کرد: در گام نخست، لیست حدود ۲۰۰ هزار خانوار پر درآمد از جانب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای قطع یارانه نقدی به سازمان هدفمندی اعلام و تا روز ۳۱ شهریور، برای سرپرستان این خانوارها پیامک ارسال شد.
وی افزود: از حدود ۲۰۰ هزار سرپرست خانوار شناسایی شده برای قطع یارانه نقدی، هیچ شماره تلفن تماسی از ۲۱۴۰ سرپرست خانوار در سیستم ثبت نشده بود؛ اما برای بعضی از اعضای این خانواده ها، تا ۴ پیامک ارسال کردیم تا مطمئن شویم اطلاع رسانی مکفی صورت گرفته است.
سخنگوی ستاد اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه ۹۸، اضافه کرد: البته یارانه شهریورماه ۲۷۰۰ سرپرستان خانوار به علت اختلال در حساب بانکی آنها در سازمان هدفمندی یارانه ها، به حساب آنها واریز نشده بود؛ این در شرایطی است که یارانه این خانوارها قطع نشده است و با پیگیری های صورت گرفته، بلافاصله با هماهنگی سازمان هدفمندی با ارسال پیامک به آنها، اعلام گردید که برای رفع مشکل به بانک رجوع کنند.
میرزایی با تکذیب انتشار اخباری در خصوص فرصت ۴۸ ساعته ثبت اعتراض به قطع یارانه نقدی، اظهار داشت: سرپرست خانوارهایی که توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شناسایی شدند و پیامک قطع یارانه نقدی هم برای آنها ارسال شده است، با در دست داشتن مدارک شناسایی معتبر(کارت ملی، شناسنامه، گواهینامه، گذرنامه) به یکی از دفاتر پیشخوان دولت رجوع کنند.
وی افزود: بعد از احراز هویت سرپرست خانوار در دفتر پیشخوان، اجازه نامه ای از وی در خصوص این دریافت می شود که دولت اجازه دارد به اطلاعات و تراکنش های بانکی این خانوار دسترسی داشته باشد. در این مرحله دفتر پیشخوان، «کد رهگیری» را به شماره سرپرست خانوار پیامک خواهد کرد؛ اما ۴۸ ساعت بعد از دریافت کدرهگیری، می توانند به سامانه yaraneh۱۰.mcls.gov.ir برای ثبت اعتراض خود رجوع و اطلاعات تراکنش بانکی خویش را مشاهده کنند.
سخنگوی ستاد اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه، با اشاره به اینکه سرپرستان خانوار در صورت اعتراض، دو ماه برای رفتن به دفاتر پیشخوان مهلت دارند، درباره مکانیز قطع یارانه نقدی اظهار داشت: بعد از بررسی تراکشن بانکی، اگر متوسط هزینه کرد ماهانه خانوار در چهارماه نخست امسال برای خانوارهای تک نفره کمتر از ۴ میلیون تومان، برای خانوارهای دو نفره کمتر از ۵ میلیون تومان، برای خانوارهای سه نفره کمتر از ۶.۵ میلیون تومان، برای خانوارهای چهارنفره کمتر از ۷.۵ میلیون نفر و برای خانوارهای پنج نفره کمتر از ۸.۵ میلیون تومان باشد، یارانه این خانوارها مجدد برقرار می شود.
وی تصریح کرد: برای خانوارهای ۶ نفره و بالاتر در صورتیکه هزینه کرد ماهانه نخست آنها به ازای هر نفر از ۵۰۰ هزار تومان بیشتر از خانوار پنج نفره، کمتر باشد هم یارانه آنها برقرار خواهد شد؛ اما درصورتی که هزینه کرد خانوارها بیشتر از میزان مذکور باشد، یارانه آنها برقرار نمی گردد.
میرزایی درباره میزان رجوع کنندگان برای ثبت اعتراض به قطع یارانه نقدی هم اظهار داشت: تاکنون کمتر از ۱۴ هزار سرپرست خانوار برای ثبت اعتراض به دفاتر پیشخوان رجوع کردند که میزان قابل توجهی نیست، با این وجود در صورت صحت اعتراض آنها در نخستین نوبت یارانه نقدی ماه های پرداخت نشده، به حساب آنها واریز خواهد شد.
وی در پاسخ به سوالی درباره میزان صرفه جویی در منابع با قطع یارانه نقدی دهک های پردرآمد اظهار داشت: برآورد ما این است که با قطع یارانه نقدی سه دهک بالای درآمدی تا آخر سال، حدود ۸ هزار میلیارد تومان در منابع کشور صرفه جویی می شود.
سخنگوی ستاد اجرایی تبصره ۱۴ بودجه اظهار داشت: قطع یارانه نقدی خانوارهای پردرآمد، به تدریج تا آخر سال با دریافت لیست خانوارهای مشمول از وزارت کار ادامه دارد.
وی همینطور در بخش دیگری از اظهاراتش درباره فرایند تشکیل ستاد اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه ۹۸ کل کشور اظهار داشت: در ماده ۶ آئین نامه اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه تصریح شده که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان هدفمندی یارانه ها، وزارت کشور و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در فرایند بررسی و پایش وضعیت خانوار برای حذف و برقراری یارانه نقدی همکاری مشترک داشته باشند.
میرزایی افزود: بر این اساس وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وظیفه شناسایی خانوارهای مشمول، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات وظیفه تامین زیرساخت های تبادل داده و ارسال پیامک، سازمان هدفمندی یارانه ها وظیفه قطع یا وصل یارانه نقدی و وزارت کشور وظیفه هماهنگی استانداری ها، فرمانداری ها ودفاتر پیشخوان را بر عهده دارند.