وزیر صمت تاکید کرد: جو روانی بازار کنترل شده است

به گزارش اجاره وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: بعد از تغییر قیمت بنزین روی بار روانی ایجاد شده، تشدید بازرسی ها و حضور به هنگام و اثرگذار دستگاه های مختلف در تنظیم بازار کشور به جد کار کردیم و خوشبختانه طی چند روز اخیر و طبق آمارهای موجود، جو روانی بازار به خوبی کنترل شده است.
به گزارش اجاره به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، رضا رحمانی در جلسه ستاد تنظیم بازار کشور که با حضور معاون اول رئیس جمهوری، وزیر دادگستری و وزیر کار برگزار شد، اضافه کرد: در این دوره ۳ دغدغه اصلی شامل وفور و در دسترس بودن انواع کالا، رصد روند تولیدات کالایی در کشور و مواجه با جو روانی بازار در دستور کار ویژه ستاد تنظیم بازار کشور بوده است.
وی افزود: از اولین روز اجرای طرح سهمیه بندی بنزین در کشور، جلسات کارگروه ملی تنظیم بازار کشور بطور روزانه و مستمر در حال برگزاری است.
رحمانی افزود: همه دستگاه های مسئول در این عرصه خصوصاً در بخش نظاراتی بازار، تعزیرات حکومتی و دادستانی نیز پای کار آمده و همراه ما در اجرای صحیح برنامه های کنترلی بازار بوده اند.
وی اعلام نمود: بازرسی ها در ۳ لایه مشخص در حال انجام می باشد که البته پیشگام اجرای این طرح خود اصناف هستند و سازمان حمایت، بازرسان سازمان صمت استان ها و تعزیرات حکومتی در لایه های بعدی مسئولیت های محوله را پیگیری می کنند.
وزیر صمت اشاره کرد: طبق آمار در روند کلی تولیدات کشور مشکلی به وجود نیامده و در بحث وفور کالا هم چه در بخش ذخایر و چه موارد موجود در شبکه توزیع و انبارها مشکلی نداریم.
رحمانی افزود: سوژه روانی ناشی از افزایش قیمت بنزین تا حد بسیاری کنترل شده است، البته گزارشاتی در خصوص سو استفاده بوده که بازرسی و دستگاه های نظارتی آنرا مورد رصد قرار داده و برخوردهای لازم اعمال شده است.
وی اظهار داشت: گشت های مشترک با تعزیرات در حال برگزاری است که البته از نظر نیرو و تجهیزات و امکانات باید هر دو حوزه بازرسی و تعزیرات تقویت شوند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: در روند کنترل بازار محدود به بازرسی نیستیم و اولویت کنترل از مبدا است و با راه انداری سامانه های جامع تجارت طبق برنامه دقیق در حال رصد و پایش بازار هستیم و هوشمندسازی روند بازرسی ها را دنبال می نماییم.
رحمانی بیان کرد: حتی بدون اجرای برنامه افزایش قیمت بنزین نیز ما برنامه های کنترل و رصد بازارمان را داشتیم. ۱۶ قلم کالا از ۱۰۰ قلم کالای رصد شده، بالای ۵ درصد افزایش قیمت داشته اند، این تخلف است و باید برخورد شود.
وزیر صمت اشاره کرد: رهبری دستور فرموده اند که همه دستگاه ها در این مساله جدی وارد عمل شوند، پس علاوه بر برنامه جاری جهت طرح بنزین، بازار شب عید نیز از الان در حال برنامه ریزی است.
رحمانی اشاره کرد: در صورت تامین و تخصیص اعتبارات لازم در بخش تامین میوه شب عید کمترین مشکل را نخواهیم داشت و بوسیله مباشرین این مساله در سریعترین زمان پیگیری و انجام می شود.

منبع: