رییس کانون صرافان: سقف خرید ارز برداشته می شود

به گزارش اجاره رئیس شورای عالی کانون صرافان ایرانیان ضمن اعلام اینکه سقف فروش ارز در صرافی ها برداشته می شود، افزایش اخیر قیمت ارز را ناشی از هیجانات روانی و افزایش تقاضا در نیمه دوم سال دانست و اظهار داشت: مقاومت نگهداری ارزهای خانگی با تداوم ثبات قیمت ارز شکسته شده و این ارزها به بازار برمی گردد.
به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، کامران سلطانی زاده بامداد امروز ( چهارشنبه) در نشستی خبری با اشاره به اینکه تمامی نیازهای واقعی واردکنندگان بعد از تایید وزارت صمت در سامانه نیما تامین می شود، اظهار نمود: برخی کالاهای لوکسی که قبلا وارد می شده شاید حالا وارد نشود، اما تمامی کالاهای اساسی مورد نیاز کشور می توانند ارز مورد نیاز خودرا تامین کنند.
وی همین طور درباب نوسانات اخیر نرخ ارز، اظهار داشت: همیشه نرخ ارز متاثر از فضای روانی بوده و هر استرسی که به بازار وارد می شود، روی نرخ ارز تاثیر می گذارد.
رییس شورای عالی کانون صرافان ایرانیان اضافه کرد: در ایام اخیر قیمت ارز بین چهار تا پنج درصد افزایش یافته که ناشی از جنبه روانی است، اما اثر منفی جدی قیمت بنزین را بر نرخ ارز نمی بینیم و می تواند قیمت ارز به قیمت های قبلی برگردد.

بدون نیاز به بازار ارز نیایید؛ ضرر می کنید
به گفته سلطانی زاده، افزایش نرخ ارز بیشتر به سبب افزایش تقاضا در نیمه دوم سال بوده است.
وی اشاره کرد: تجربه نشان داده زمان هایی که ارز در نوسان است، کسانی که وارد خرید و فروش بدون نیاز بازار ارز می شوند، متضرر خواهند بود.
سلطانی زاده در ادامه درباب عملکرد بانک مرکزی در مدیریت بازار ارز، اظهار نمود: در دو سال قبل هر زمانی که قول دادند عمل کردند، ما چندین مرحله استرس و نوسانات شدید داشتیم، اما تاثیر زیادی بر قیمت ارز نگذاشته، چونکه منابعی که ما داریم طبق گزارش های بانک مرکزی منابع خوبی است و عرضه ارز در سامانه نیما و صرافی ها به اندازه است.
رییس شورای عالی کانون صرافان ایرانیان درباب پیش بینی نرخ ارز در آینده نیز، اشاره کرد: معمولا در پیش بینی ورود نمی نماییم، چونکه پیش بینی کار کارشناسان اقتصادی و سیاست گذاری آن مربوط به بانک مرکزی است و ما بیشتر وظیفه عرضه ارز مورد نیاز مردم را داریم.
سلطانی زاده در پاسخ به این مساله که وزیر اقتصاد عنوان نمود ” قیمت ارز در سال آینده تغییر چندانی نخواهد کرد”، نیز اظهار داشت: اگر صحبتی دراین زمینه شده بر پایه کارهای کارشناسی بوده و قابل استناد است.

مقاومت نگهداری ارزهای خانگی شکسته شده است
وی همین طور درباب آمار ارزهای خانگی اشاره کرد: ارز خانگی در سال های گذشته بیشتر از کانال های غیر رسمی خریداری شده و آمار دقیقی داریم، اما با عنایت به اینکه بازار ارز نوسان ندارد، به تدریج مقاومت در نگهداری آن شکسته شده و به بازار برمی گردد.
رییس شورای عالی کانون صرافان ایرانیان نوسانات در بازار ارز را طبیعی دانست و اشاره کرد: این نوسانات نگران کننده نیست؛ نوسان دو – سه درصدی در بازار طبیعی است و نوسان گیران خیلی نمی توانند از آن سودی ببرند. از طرف دیگر رسوب ارز در سامانه نیما سبب می شود که مدیریت ارز به راحتی نوسان را کنترل کند.
سلطانی زاده درباره احتمال حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در سال آینده، اظهار داشت: ارز ۴۲۰۰ تومانی برمبنای نیازهای کالاهای اساسی و مدیریت قیمت آن عرضه می شود و تفکر کارشناسی پشت آن بوده و پیش بینی درباره آن اساسا انجام شده اما با مدیریت خوب اگر ارز ۴۲۰۰ تومانی ادامه پیدا کند و به دست مصرف کننده واقعی برسد می تواند ادامه دار باشد.

پیگیری قضایی برای بازنگری پرونده صرافان دستگیر شده
وی بخش دیگری از این جلسه درباره احکام صادره برای بعضی از صرافان در امتداد نوسانات سال گذشته، اظهار نمود: به سبب اتفاقاتی که در سال قبل افتاد، بعضی از همکاران ما دراین زمینه دستگیر شدند و احکام آنها هم صادر شد. اما طی نامه ای از حجت الاسلام و المسلمین رییسی، رئیس قوه قضاییه درخواست کارشناسی کردیم که ایشان نیز با نظر مثبت به آن نگاه کردند که اگر کار کارشناسی صورت گیرد، به بازنگری پرونده این صرافان کمک بسیاری می شود، چون بنظر می رسد که از طرف آنها بی نظمی عمده در بازار ایجاد نشده است.
همچنین در این جلسه، شهاب قربانی – دبیر کل کانون صرافان ایرانیان – نیز درباره افزایش سقف فروش ارز توسط صرافی ها، اشاره کرد: دراین زمینه قول هایی به ما دادند که این سقف باز شود. اما چون شرایط به شکلی است که نمودارهای مدنظر باید به آن خواسته موردنظر برسد، بعد از آن سقف باز خواهد شد. با این وجود خیلی از مردم حتی سقف خودرا نیز نمی خرند.

نوسانات ارز کم شد؛ دلال ها از بازار خارج شدند
وی همین طور با اشاره به اینکه دلال ها با عنایت به کاهش نوسانات از بازار خارج شدند، اظهار داشت: اگر کسی هنوز دراین زمینه فعالیت می کند، جز ایجاد دردسر برای خودش به چیزی نمی رسد.
دبیر کانون صرافان ایرانیان اشاره کرد: نگرانی در مورد خرید ارز از صرافی ها در مورد اسکناس های جعلی وجود ندارد و بوسیله دستگاه های شناسایی اصالت، اسکناس بررسی می شود.
به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، هم اکنون سقف خرید ارز برای هر کد ملی در سال فقط یک دفعه و تا سقف ۲۲۰۰ دلار است.

منبع: