قائم مقام ستاد نقشه جامع علمی کشور اعلام کرد تعیین تکلیف سند محیط زیست در ستاد اجرایی نقشه جامع

به گزارش اجاره قائم مقام ستاد علم و فناوری شورایعالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اختلاف نظرات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان محیط زیست در زمینه سند محیط زیست اظهار داشت: در جلسه ستاد راهبری اجرای نقشه مقرر شد تا با محدود کردن حیطه فعالیت ها، این سند با محوریت معاونت علمی در دستور کار قرار خواهد گرفت.
به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، دکتر منصور کبگانیان در حاشیه جلسه یکصد و بیست و ششم شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در جمع خبرنگاران، ضمن بیان این مطلب اضافه کرد: تذکراتی در قبل از دستور عرضه شد که نخستین محور آن مبحث سند محیط زیست بوده است که با چارچوبی که با سازمان محیط زیست به توافقاتی رسیدیم.
وی با اشاره به اینکه با سازمان محیط زیست اختلافاتی داشتیم، اظهار نمود: در مورد این سند از سال های قبل از جانب سازمان محیط زیست و معاونت علمی نظراتی داشتند و در این نشست به این جمع بندی رسیدیم که موضوعات مطرح در حوزه علوم و فناوری های زیست محیطی را محدود نماییم تا این سند زودتر با محوریت معاونت علمی و با هماهنگی دستگاه های ذی ربط بخصوص سازمان محیط زیست نهایی شود.
کبگانیان در زمینه محدود کردن حیطه سند زیست محیطی توضیح داد: معمولا اسناد تدوین در سطح کلان است یعنی از حوزه علم، فناوری و آموزش عالی تا حوزه اقتصاد دانش بنیان و موضوعات فرهنگی مربوط را شامل می شود ولی از آنجایی که سند محیط زیست چندین بار سازمان محیط زیست بر روی آن تاملی داشتند ضمن آنکه ما اعتقاد نداریم که اجرای اسناد در شورایعالی انقلاب فرهنگی باشد.
قائم مقام ستاد علم و فناوری شورایعالی انقلاب فرهنگی افزود: در مورد این سند میان دو دستگاه سازمان محیط زیست و معاونت علمی اختلاف نظراتی وجود داشت و با جمع بندی که در این نشست رسیدیم مقرر شد که توسعه علم و فناوری در این عرصه را محدود کردیم.
وی پشتیبانی از خودرو ها و موتورسیکلت های الکتریکی و یا بعضی از فناوری های در رابطه با مقابله با آلودگی محیط زیست و هوا همچون حوزه های مطرح در این سند عنوان نمود و خاطرنشان کرد: این سند با این محدودیت با محوریت معاونت علمی در دستور کار قرار خواهد گرفت.
کبگانیان عرضه گزارشی از توسعه علم و فناوری را از دیگر بخش های این جلسه ذکر کرد و اضافه کرد: در حوزه مستندات علمی و استناداتی که به تولیدات علم و فناوری می شود، بهبودی در سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ را شاهدیم.
وی عرضه آخرین وضعیت توسعه علم و فناوری کشورهای همسایه را از دیگر موارد مطرح در این گزارش دانست.
ادامه سند توسعه دانش بنیان استان بوشهر
قائم مقام ستاد نقشه جامع علمی کشور ادامه بررسی سند توسعه دانش بنیان استان بوشهر را از موضوعات اصلی مطرح در این نشست ذکر کرد و اظهار داشت: بخش اصلی این جلسه به ادامه بررسی سند توسعه دانش بنیان استان بوشهر اختصاص یافت. در جلسه قبل تا انتهای ماده ۴ پیش رفتیم و در این نشست اهداف کلان این سند با اصلاحاتی به تصویب رسید.
وی به بیان اصلاحات این سند تصریح کرد: در حوزه سرمایه گذاری در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی، نرخ رشد اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی، تعداد شرکت های دانش بنیان، تعداد اختراعات و تجاری سازی اختراعات، مقالات بین المللی، شاخص سهولت فضای کسب و کار با اعداد و رقم مشخص شد؛ چونکه بر طبق این سند مقرر است استان بوشهر در بین ۵ استان برتر کشور قرار گیرد.
کبگانیان با اشاره به اینکه با این اصلاحات ماده ۵ سند توسعه دانش بنیان استان بوشهر به تصویب رسید، تصریح کرد: ماده ۶ مربوط به راهبردهایی می شود که مختص به توانمندی های این استان می شود. این راهبردها برای هر استانی متفاوت می باشد چون که هر استان توانمندی های خاص خویش را دارد.
به قول وی، شبکه حمل و نقل ریلی، بهره برداری از طرح جامع عمرانی پارک علم و فناوری خلیج فارس و تامین آب شیرین از راه شیرین سازی آب دریا، گسترش موسسات و مراکز آموزشی، انجام پژوهش های کاربردی، جذب منابع مالی و سرمایه های داخلی و خارجی، گفتمان سازی وترویج به منظور افزایش مشارکت همگانی دانش بنیان استان همچون راهبردهای استان بوشهر است.
قائم مقام ستاد علم و فناوری شورایعالی انقلاب فرهنگی مهمترین راهبرد استان بوشهر را راهبرد شماره ۷ ذکر کرد و اظهار داشت: این راهبرد بر اصلاح نظام اقتصادی و تولید استان با تاکید بر به کارگیری روش های و فناوری های نو تاکید دارد.
وی افزود: از آنجایی که تعداد اقدامات زیاد بود، یک هفته به اعضا فرصت دادیم که اگر پیشنهادی دقیق تری در این حوزه دارند به ما عرضه کنند و بر طبق این پیشنهادات راهبردهای این سند در جلسه آینده مصوب و گزارش آن عرضه خواهد شد.
کبگانیان با اشاره به ماده ۷ و آخرین ماده از این سند، اظهار نمود: بر این اساس شورایی برای راهبری و اجرایی سازی، ایجاد هماهنگی های لازم و پایش شاخص ها پیشبینی شده است که ترکیب اعضای این شورا با حضور نمایندگان استان اصلاح گردید.
به قول وی، تعداد اعضای این شورا کاهش پیدا کرد و ترکیب آن شامل ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، نماینده ولی فقیه، استاندار، مسئولان اداری مرتبط استان، نماینده بخش خصوصی و NGO ها است.
قائم مقام ستاد نقشه جامع علمی کشور در انتها با تاکید بر اینکه سند توسعه دانش بنیان استان بوشهر تکمیل شده است، خاطرنشان کرد: به مدت یک هفته به اعضا فرصت داده شد تا پیشنهادات خویش را عرضه کنند و ما بر طبق این پیشنهادات اصلاحات نهایی در سند اجرایی نماییم و در جلسه آتی ستاد راهبری، خبر نهایی شدن این سند را اعلام خواهیم کرد.