پرنده های بدون سرنشین کشاورزی بومی سازی شد

اجاره: یک شرکت دانش بنیان ایرانی توانسته به حوزه تولید و طراحی پهپادهای کشاورزی ورود کند و این وسیله کاربردی در صنعت کشاورزی را بومی سازی کند.
به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، یکی از شرکت های دانش بنیانی که با دور هم جمع شدن تعدادی از متخصصان داخلی به وجود آمده است، به دنبال بومی سازی پهپادهای کاربردی در صنعت کشاورزی است. پهپادهایی که برای خرید مشابه آنها از دیگر کشورها میزان زیادی ارز از کشور خارج می شود.
آن طور که محسن سیادت نژاد، مدیر عامل این شرکت دانش بنیان می گوید: پهپادهای تولیدی این شرکت با کیفیتی جهانی تولید می شود و اگر مشکلات و موانع اداری و مالی وجود نداشته باشد، می توان این محصولات را به دیگر کشورها هم صادر کرد.
مدیر عامل این شرکت که در حوزه طراحی و تولید پهپادهای کشاورزی فعالیت می کند، درباره لزوم تولید این پهپادهای کاربردی در کشور بیان می کند: کاهش هزینه، نیاز به نیروی انسانی کمتر، افزایش سرعت عمل، افزایش دقت، افزایش بازدهی، صرفه جویی در هزینه ها، افزایش بهره وری از اراضی کشاورزی، صرفه جویی در مصرف آب، افزایش امنیت غذایی و کاهش تاثیرات زیست محیطی همگی از مزیت های استفاده از پهپادهای کشاورزی است.
در گستره جهانی تعداد کشاورزانی که از پهپادها در مزارع خود استفاده می نمایند هر روز در حال رشد است و کشاورزان با امید به تولید محصولات غذایی سالم و با کیفیت و کاهش هزینه های تولید به استفاده از این فنآوری نوین روی آورده اند.
اما خرید این پهپادها از دیگر کشورها برای ایران هزینه های بالایی به دنبال دارد. این در حالیست که شرکت های دانش بنیانی در داخل وجود دارند که می توانند در کنار تامین نیازهای داخلی به صادرات این پرنده های مکانیکی هم فکر کنند اما تولید داخلی، مشکلات و موانعی دارد که به تهیه مواد اولیه و تامین برخی تجهیزات برمی گردد. باید در حوزه تامین مواد اولیه تجهیزات به خودکفایی برسیم.
این فعال دانش بنیانی با اشاره به مطلب فوق می گوید: به سبب عدم وجود مواد اولیه و برخی اقلام و تجهیزات ناچار هستیم این موارد را از دیگر کشورها وارد نماییم در صورتیکه خودمان توان ساخت و تامین آنها را داریم. البته در این میان ایجاد بازار داخلی برای تولیدات بومی هم یک لزوم است که این کار با حمایت های دولتی و شناساندن محصولات ایرانی به خریداران میسر می شود.
سیادت نژاد در ادامه بیان می کند: به سبب بالا بودن قیمت و وجود برخی موانع بانکی برای تامین تجهیزات، هنوز نتوانسته ایم به صادرات فکر کنیم؛ اما توان بالایی برای این کار داریم. برخی مذاکرات را هم با برخی از کشورهای همسایه آغاز نموده ایم اما هنوز به مرحله صادرات نرسیده ایم. بیشتر محصولات تولیدی هم اکنون در کشور به کار گرفته می شود.
طبق اعلام روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این پهپادها قابلیت هایی مانند صرفه جویی در مصرف آب و هزینه عملیات، دقت بالای سمپاشی در مزارع، سهولت در بکارگیری آنها و تسریع در کار دارند. ورود نکردن کشاورز به زمین های زراعی و باغی، عدم لهیدگی و از بین رفتن محصولات بر اثر ورود تراکتور در مزرعه، همپوشانی یکنواخت سم به تمام نقاط مزرعه، عدم ورود نیروی انسانی در همه مراحل سم پاشی از مزایای بهره مندی پهپادها در عرصه کشاورزی هستند.

منبع: