سخنگوی گمرک ایران اعلام کرد: انجام ۹۰ درصد واردات از اوراسیا

به گزارش اجاره سخنگوی گمرک ایران اظهار داشت: بیشتر از ۹۰ درصد واردات از کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا، برمبنای موافقتنامه تجارت ترجیحی صورت می گیرد.
به گزارش اجاره به نقل از گمرک؛ سیدروح الله لطیفی اظهار داشت: ارزش صادرات کالاهای لیست تجارت ترجیحی ایران به اتحادیه اوراسیا، از پنجم آبان تا آخر دیماه به بیشتر از ۶۶ میلیون دلار رسید.
وی اضافه کرد: با عنایت به اجرایی شدن موافقت نامه تجارت ترجیحی با اتحادیه اقتصادی اوراسیا از پنجم آبان ماه و تجارت با اعمال تخفیفات ترجیحی در مورد ۸۶۲ قلم کالای وارداتی و صادراتی به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی علاوه بر صادرات و واردات اقلام دیگر صادرات ایران به کشورهای مذکور طی نه ماهه سالجاری، حدود ۲.۴۳ درصد از وزن و ۲.۴۶ درصد از ارزش کل صادرات غیر نفتی کشور را به خود اختصاص داده است؛ و این در شرایطی است که حجم صاردات ترجیحی ایران به کشورهای اوراسیا بعد از تفاهم نامه و اعمال تخفیفات ترجیحی در آبان ماه سال جاری به ۵۸ هزارو ۳۰۲ تن وبه ارزش ۶۶ میلیون دلار رسیده است.
لطیفی، با اشاره به میزان کل صادرات کشور بعد از اجرایی شدن موافقتنامه به اوراسیا اضافه کرد: کل صادرات ایران به مجموع ۵ کشور عضو اتحادیه اوراسیا ۶۶۳ هزار و ۳۵ تن بوده است که ارزش این حجم صادرات برابر با ۲۷۰ میلیون و ۵ هزارو ۱۵۷ دلار است که نسبت حجم صادرات ترجیحی طی ۳ ماهه گذشته نسبت به کل صادرات به این اتحادیه ۸.۷۹درصد واز حیث ارزش این نسبت ۲۴.۳۳% است.
دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک در مورد میزان واردات ترجیحی از اوراسیا اظهار داشت: حجم واردات از کشورهای اوراسیا طی پنجم آبان تا کنون یک میلیون و ۴۹۳ هزارو ۴۴۷ تن بوده است که از این مقدار، میزان یک میلیون و ۳۸۳ هزارو ۵۴۱ تن واردات ترجیجی بوده است. به عبارت دیگر ۹۲.۶۴درصد از حجم واردات کشور از اوراسیا را کالاهای ترجیحی، تشکیل داده اند؛ که میزان ارزش واردات ترجیحی ۴۳۹ میلیون و ۳۳۳ هزار و ۸۰۹ دلار بوده است؛ که این میزان ۸۴.۶۵ درصد کل ارزش واردات از کشورهای اوراسیا را در نزدیک به سه ماه پس از اجرایی شدن این موافقتنامه است.
لطیفی افزود: در این مدت ۳۴ درصد حجم تجارت خارجی با اوراسیا را صادرات و ۶۶ درصد را واردات تشکیل می دهد؛ و از این حجم تجارت، بیشترین سهم متعلق به فدراسیون روسیه است با ۳۹.۹ درصد حجم صادرات و ۷۱.۹درصد میزان واردات را شامل می شود؛ که اقلام عمده وارداتی از روسیه هم شامل روغن دانه آفتاب گردان، جو، ذرت دامی، محصولات نیمه تمام آهن یا فولاد، خطوط راه آهن، کاغذ روزنامه و گوشت بوده است.
سخنگوی گمرک همینطور با اشاره به پنجاه قلم اصلی صادرات به اوراسیا اظهار داشت: صرف نظر از گاز طبیعی و سایر مشتقات گازی، میوه، خشکبار، صیفی جات، سبزیجات، محصولات غذایی بخش عمده این اقلام را می سازند ضمن آنکه اقلام وارداتی ترجیحی هم شامل ذرت دامی، روغن دانه آفتاب گردان، گوشت، عدس و کاغذ روزنامه است.
لطیفی با اشاره به نقش منطقه ویژه امیرآباد در تجارت با کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا اضافه کرد: بندر امیرآباد با دارا بودن نسل سوم بندری یکی از پیشرفته ترین بنادر کشور است که قابلیت جابجایی بار به صورت رو رو را دارد و گمرک با دارا بودن نقش محوری در تسهیل تجارت کشور با اتحادیه اوراسیا می تواند ضمن اجرای قوانین گمرکی، به تسریع در جابجایی کالا کمک شایانی کند. لطیفی افزود: امیرآباد با دارا بودن همه شقوق حمل و نقلی و زیر ساخت های مناسب در تجارت با کشورهای آسیای میانه و اتحادیه اوراسیا نقش سازنده ای را داراست.

منبع: