رییس کنفدراسیون صادرات ایران مطرح کرد: نامشخص بودن منابع بسته پشتیبانی از صادرات

اجاره: رئیس کنفدراسیون صادرات ایران می گوید فعلا منابع مالی اجرای بسته پشتیبانی از توسعه صادرات غیرنفتی تعیین نشده و معین نمی باشد چه قسمتی از این بسته امکان اجرایی شدن تا آخر سال را دارد.
محمد لاهوتی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به ابلاغ بسته پشتیبانی از توسعه صادرات غیرنفتی از طرف دولت، اظهار نمود: متاسفانه در شرایطی که این بسته در بودجه سال ۱۳۹۸ در نظر گرفته شده بود اما در نهایت در ایام ابتدایی بهمن ماه و در شرایطی که کمتر از دو ماه تا آخر سال باقیمانده، ابلاغ گردید و بنا بر این احیانا اجرای آن با ابهاماتی روبه رو خواهد بود.
وی افزود: یکی از اصلی ترین ابهام ها در اجرای این بسته نحوه ی تامین منابع مالی لازم برای آن است. بر طبق اعلام دولت مبلغ کل این بسته ۷۸۰ میلیارد تومان خواهد بود که چگونگی تامین و تخصیص آن با سوالاتی مواجه می باشد.
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با بیان این که نمی توان انتظار داشت تمام بخش های بسته حمایتی دولت تا آخر سال اجرایی شود، بیان کرد: باتوجه به قرار گرفتن این بسته در بودجه احیانا بخش هایی که اجرای آنها تا آخر سال ممکن نشود باید بار دیگر به خزانه باز گردند. در جلسه ای که هفته گذشته با برخی مقامات دولتی داشتیم به این جمع بندی رسیدیم که هنوز منابع لازم برای بسته پشتیبانی از صادرات تخصیص داده نشده و باید دید در ایام باقیمانده از سال دولت چه طرحی برای این منابع خواهد داشت.
لاهوتی با اشاره به تجربه ناموفق بسته پشتیبانی از صادرات در سال ۱۳۹۷ اظهار نمود: بسته سال قبل ۱۲۰۰ میلیارد تومان منابع پیش بینی شده داشت، اما در نهایت آنچه که بطور عملیاتی تخصیص داده شد تنها حدود ۲۰ میلیارد تومان بود که این مبلغ نیز از طرف سازمان توسعه تجارت به مواردی همچون سفر هیات های تجاری اختصاص یافت.
وی افزود: هرچند در شرایط فعلی کشور و محدودیت های مالی که دولت با آنها مواجه می باشد، نمی توان انتظار حمایت های جدی داشت و شاید اولویت های اساسی تر همچون ضرورت تامین ارز دارو یا کمک به سیل زدگان در دستور کار قرار گیرد، اما وقتی یک بسته حمایتی تصویب می شود، باید در زمان مناسب خود اجرا شود تا بتوان با استفاده از آن به اهداف صادراتی کشور دست یافت.
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با اشاره به یک بخش مثبت و مهم در بسته پشتیبانی از صادرات سال جاری اشاره کرد: یکی از بندهای این بسته به سپرده گذاری ۲۰۰۰ میلیاردی تومان صندوق توسعه که با ۲۰۰۰ میلیارد تومان بانکی ترکیب خواهد شد اختصاص دارد. براین اساس در یک برنامه دو ساله صادرکنندگان می توانند از این منابع وام با سود ۱۴.۵ درصد دریافت نمایند که این مساله شاید قسمتی از مشکلات تامین مالی واحدهای تولیدی را برطرف کند.
به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، در ایام ابتدایی بهمن ماه معاون اول رئیس جمهوری در دستوری اجرای بسته پشتیبانی از توسعه صادرات غیرنفتی در سال ۱۳۹۸ را ابلاغ نمود.
بر طبق برنامه ریزی دولت منابع این بسته ۷۸۰ میلیارد تومان خواهد بود.

منبع: