دستیابی محققان کشور به دانش ساخت میکروسکوپ های نیروی اتمی

اجاره: یک شرکت دانش بنیان در کشور توانسته است با سال ها تلاش و تحقیق، به دانش ساخت میکروسکوپ های نیروی اتمی و نانواسکوپ های انرژی اتمی برسد.
به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، سید عباس شاهمرادی، مدیرعامل این شرکت دانش بنیان درباره نوع فعالیت و تولیدات این شرکت، اظهار داشت: دستگاه میکروسکوپ Multi Mode نیروی اتمی، نانوسکوپی با قابلیت های بسیار است. در این مدل میکروسکوپ نیروی اتمی کلیه مُدهای کاری قابل استفاده و به کارگیری است. همینطور طراحی دستگاه Multi-Mode به شکلی انجام شده است که تجهیزات جانبی و ماژول های انتخابی به آسانی قابل اضافه شدن باشد.
این فعال فناور افزود: میکروسکوپ نیروی اتمی (AFM) جهت بررسی خواص و ساختار سطحی مواد در ابعاد نانومتری به کار برده می شود. بر خلاف اغلب روش های بررسی خواص سطوح، با میکروسکوپ نیروی اتمی محدودیت اساسی بر روی نوع سطح و محیط آن وجود ندارد. با این نانوسکوپ امکان بررسی سطوح رسانا یا عایق، نرم یا سخت، منسجم یا پودری، بیولوژیک و آلی یا غیرآلی وجود خواهد داشت.
وی به محصول جدید این شرکت اشاره و بیان نمود: میکروسکوپ الکترونی محصولی جدید است که جدیدا در این شرکت طراحی و تولید شده و مدتی است که از ورود آن به بازار می گذرد. این تجهیز با وزن ۲.۵ تن، عرض و ارتفاع ۳ متر یک میکروسکوپ عظیم است که دانش آن پیشتر فقط در اختیار دو کشور آمریکا و ژاپن بود.
این فعال فناور درباره واردات این گونه تجهیزات اظهار داشت: این قبیل تجهیزات در گذشته از خارج وارد کشور می شدند، ولی حالا این واردات صورت نمی گیرد، ضمن این که درحال حاضر هم بیشتر از ۸۰ درصد بازار نانوسکوپ داخل در دست شرکت ماست.
شاهمرادی به مبحث اشتغال زایی اشاره نمود و توضیح داد: در این مجموعه برای ۳۰ نفر به صورت مستقیم شغل بوجود آمده است.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان، از کشورهای آمریکا، روسیه، دانمارک، آلمان، انگلیس، سوئیس و ژاپن بعنوان کشورهای اصلی تولیدکننده این محصولات یاد کرد.
بر مبنای اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه یک دستگاه از این محصول به دانشگاه امیرکبیر فروخته شده است و مراحل قراردادهای اولیه برای فروش دو دستگاه دیگر با دو دانشگاه صنعتی کشور هم امضا شده است که امیدوار هستیم طی چند روز آینده فروش قطعی آن صورت بگیرد.

منبع: