همه چیز در مورد هانتا ویروس

اجاره: معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور جزئیات ویروس جدید با نام هانتا ویروس را تشریح نمود.

علی صفر ماکنعلی در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینکه جوندگان مخزن هانتا ویروس هستند، اظهار نمود: عارضه ریوی هانتاویروس یک بیماری تنفسی شدید و گاه کشنده در انسان است که در اثر عفونت با ویروس هانتا ایجاد می شود. این بیماری در سال ۱۹۹۵ جزو “بیماری های اخطار کردنی” در برخی از کشورهای توسعه یافته بود. هانتا ویروس برای نخستین بار در دهه ۱۹۵۰ در جنگ آمریکا و کره و در رودخانه Hantan در کره شناسایی شد.

وی افزود: هرکسی که با جوندگان حامل ویروس هانتا ویروس در تماس باشد در معرض خطر مبتلاشدن به عارضه ریوی هانتا ویروس می باشد. مواجهه با جوندگان آلوده به این ویروس در داخل و اطراف خانه می تواند موجب آلودگی انسان شود.

هانتا ویروس در کجا یافت می شود؟

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور افزود: موارد انسانی عفونت هانتا ویروس اندک است و معمولا در مناطق روستایی، جنگل ها، مزارع که زیستگاه مناسبی برای جوندگان است، رخ می دهد. البته اطراف خانه یا محل کار و مکان هایی که جوندگان ممکنست در آن زندگی کنند مانند انبارها، ریخته ها… محل های بالقوه ای هستند که ممکنست افراد را در معرض ویروس قرار دهند.

روش انتقال ویروس هانتا به انسان

وی در بخش دیگری از صحبت هایش روش انتقال هانتا ویروس به انسان را تشریح نمود و اظهار داشت: این ویروس می تواند بوسیله نیش جوندگان آلوده به ویروس به انسان منتقل شود که روش بسیار نادری است. همین طور هانتا ویروس می تواند بوسیله تماس با ادرار، مدفوع و یا بزاق جوندگان آلوده و سپس انتقال آن به انسان بوسیله لمس بینی یا دهان خود نیز منتقل شود. از طرفی مصرف غذای آلوده به ادرار، مدفوع یا بزاق جوندگان آلوده نیز می تواند افراد را بیمار کند.

علائم بالینی بیماری

وی با اعلان اینکه دوره کمون بیماری بنظر می رسد بین ۱ تا ۸ هفته بعد از قرار گرفتن در معرض ادرار تازه، مدفوع یا بزاق جوندگان آلوده ایجاد شود، اظهار نمود: علایم بالینی شبیه علایم کووید ۱۹ ( تب، سرفه، تنگی نفس) است. علایم اولیه نیز شامل خستگی، تب و دردهای عضلانی است. همین طور میزان مرگ و میر در انسان حدود ۳۸ درصد است.

راه های پیشگیری

وی در ادامه اظهار داشت: تماس با جوندگان را در خانه، محیط کار خود از بین ببرید یا به حداقل برسانید. اگر مکان زندگی یا کار شما، مناسبی برای حضور جوندگان نباشد آنها به این مکان ها نخواهند آمد و بدین سبب کمتر با آنها در تماس خواهید بود. همین طور سوراخ ها و شکاف ها را در خانه یا گاراژ خود ببندید. تله هایی را در داخل و اطراف خانه خود قرار دهید تا آلودگی جوندگان کم شود. همین طور محل زندگی و پیرامون خود از مواد غذایی پاکسازی کنید و در محیط زندگی شما غذا برای تغذیه آنها وجود نداشته باشد.

به گفته وی نتایج تحقیقات اخیر نشان میدهد که خیلی از افراد بعد از تماس مکرر با جوندگان و یا مدفوع آنها به عارضه تنفسی هانتاویروس مبتلا شده اند.

یک نفر در چین بدلیل مبتلاشدن به هانتا ویروس درگذشت

وی اضافه کرد: رسانه ها خبری با تیتر ” مسافر چینی که در داخل اتوبوس جان باخت نتیجه تست هانتا ویروس آن مثبت بود” منتشر نمودند. در حقیقت مسافری که از یون نان (Yunnan) با اتوبوس در حال سفر به استان شاندونگ برای رفتن به محل کارش بوده روز دوشنبه هفته جاری در داخل اتوبوس در گذشت. ۳۲ مسافر دیگر در اتوبوس نیز مورد آزمایش قرار گرفتند و تاکنون اطلاعات بیشتری در ارتباط با این مورد منتشر نشده است.

برنامه کنترل موش در امکان خاص جدی گرفته شود

به گفته وی جوندگان بعنوان مخزن این بیماری هستند بدین سبب بیماری مشترک تلقی می شود و برنامه کنترل موش در اماکن خاص ( مرغ داری ها، انبارهاو..) بایستی جدی گرفته شود.

وی درانتها اظهار داشت: باتوجه به سبک زندگی و سطح بهداشت مردم کشور ما سطح چنین مخاطره ای برای مردم کشور ما بسیار پایین است و هیچ نگرانی نباید دراین زمینه وجود داشته باشد. همین طور افرادی که با جوندگان کار می کنند و یا افرادی که در اماکن خاص دارای جونده، فعالیت دارند که ممکنست محل کارشان دارای جمعیت قابل توجهی از جوندگان باشند، بایستی معیارهای بهداشتی – محافظتی را رعایت نمایند.

منبع: