سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت: سال جاری صادرکننده آلومینیوم می شویم

به گزارش اجاره سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، با اشاره به روند رو به رشد اجرای طرح‎ های توسعه ای در بخش های مختلف صنایع و معادن کشور، اظهار داشت: باوجود همه محدودیت ها و تحریم های بین المللی، توسعه کشور متوقف نشده و ۲۰۰ طرح صنعتی و معدنی با سرمایه گذاری ۱۷۰ هزار میلیارد تومان تا سال ۱۴۰۰ به بهره برداری خواهند رسید.
به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، حسین مدرس خیابانی در نشست هم اندیشی خود با اعضای هیات عامل، معاونان و مدیران ایمیدرو و هم مدیران شرکت های بخش معدن و صنایع معدنی(ایمیدرو) با اشاره به اینکه باوجود محدودیت ها و سختی های ناشی از تحریم، توسعه کشور متوقف نشده است، اظهار نمود: گزارش های مختلف از ایجاد و توسعه طرح های مختلف در بخش های صنعتی و معدنی کشور، این پیام روشن را منتقل می کند که با وجود شرایط سخت اقتصادی، از توسعه کشور هم غافل نشده ایم که این موضوع، خبر خوشی برای مردم است.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه راه‎ اندازی و اجرای پروژه ها در بخش های مختلف به خوبی نشان داده است که کشور در یک تراز مساوی با دنیا، از مدیریت قابل قبولی برخوردار است، اظهار داشت: این در شرایطی است که وقتی همزمان با تحریم ها، حکمرانی در ایران در مقایسه با سایر کشورهای دنیا مورد قضاوت قرار می گیرد، امکان دارد برخی ضعف های مدیریتی بزرگنمایی شود؛ اما در شرایط یکسان میان کشورهای دنیا همچون شیوع کرونا که بعنوان یک پدیده فراگیر، کل جهان را در بر گرفته است، حکمرانی جمهوری اسلامی ایران کاملا یک کارنامه قابل قبول را ارائه می دهد.
وی اضافه کرد: در حالیکه حالا کشور با ویروس های تحریم، کاهش قیمت نفت و کرونا مبارزه می کند، اما در همین شرایط سخت، یک پیام روشن هم مخابره می شود و آن اینکه توسعه کشور در حال انجام می باشد و پیگیری های مدیران اجرایی کشور در بخش صنعت و معدن، منجر به عدم توقف در عرصه امور توسعه ای شده است.

راه اندازی پویش«تولید ملی، اشتغال پایدار و صادرات مستمر» با آغاز به کار ۲۰۰طرح به ارزش ۱۷۰هزار میلیارد تومان
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن تاکید براینکه نکته بارز این موفقیت، افتتاح طرح ها و پروژه های است که از این پس در چارچوب پویش «تولید ملی، اشتغال پایدار و صادرات مستمر» به دست رئیس جمهوری اسلامی ایران بهره برداری می رسند، اظهار داشت: ۲۰۰ پروژه با سرمایه گذاری ۱۷۰ هزار میلیارد تومان تا سال ۱۴۰۰ افتتاح خواهند شد که وجه غالب آن، پروژه های ارزآور معدن و صنایع معدنی است.
مدرس خیابانی با اشاره به اینکه حرکت رو به جلو کشور باید ادامه یابد، خواهان گسترش ارتباطات بین سازمانی دستگاه های در رابطه با حوزه معدن و صنایع معدنی برای پیشبرد اهداف توسعه ای شد و اظهار نمود: مجموعه معاونت معدنی وزارت صمت، ایمیدرو و سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی به همراه معاونت آموزش و پژوهش باید در چارچوب یک کمیته مشترک، به صورت هفتگی و منظم، جلساتی را برای پیشبرد اهداف و راهبردهای کلان این وزارتخانه در بخش معدن و صنایع معدنی برگزار نمایند.
وی تصریح کرد: امروز کشور بیشتر از هر زمان دیگری احتیاج به صادرات و درآمدهای ارزی دارد و با عنایت به این که از نیمه دوم سال ۹۸، اداره کشور با ارزهای حاصل از صادرات غیرنفتی صورت گرفته، سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت آن است که برای اداره کشور، نقطه اتکای تأمین نیازهای ارزی بر روی صادرات غیرنفتی در بخش های مختلف باشد که بر این اساس، زنجیره های تولید فولاد و مس می توانند نقش آفرین باشند.

ضرورت مراقبت از بازارهای صادراتی معدن و صنایع معدنی
ایم مقام مسئول در وزارت صمت به درآمد ۹ میلیارد دلاری ارزی ناشی از صادرات معدن و صنایع معدنی اشاره و اظهار نمود: مراقبت از بازارهای صادراتی صنایع معدنی، مأموریت جدی معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت است که در کنار آن، باید بازار داخلی هم به دقت رصد شود؛ به خصوص اینکه سال جاری صادرات، بر اجرای سیاست های در رابطه با بازار تقدم دارد و سیاست های که وزارت صنعت، معدن و تجارت باید بگونه ای تنظیم شود که در جهت تقویت صادرات کشور باشد.
مدرس خیابانی افزود: امروز بیشترین نیاز کشور تأمین ارز است تا بتوان بخش عمده ای از نیازهای ارزی برای تأمین مواد اولیه، ماشین آلات و تجهیزات را تأمین کرد؛ بنابراین نقش سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، در این راه بسیار بارز و تعیین کننده خواهد بود.
وی اضافه کرد: یکی از سیاست های اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت آن است که زنجیره های مختلف ارزش در فولاد، سهام یکدیگر را در اختیار داشته و منافع مجزایی نداشته باشند که بر این اساس باید شرایطی را فراهم نمود که منافع صادراتی همه اجزای زنجیره تولید فولاد به صورت همزمان تأمین شوند.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: تأمین مواد اولیه مورد نیاز صنایع پایین دستی یکی از اصول مورد تاکید وزارت صنعت است که باید از جانب تولیدکنندگان فولاد مورد توجه واقع شود؛ به این معنا که به همان اندازه که زنجیره تأمین مواد اولیه برای کارخانجات فولادی حائز اهمیت به حساب می آید، تأمین ورق های فولادی مورد نیاز صنایع پایین دستی هم مهم است؛ پس باید تأمین مواد اولیه صنایع پایین دستی به موازات تأمین مواد اولیه صنایع بالادستی حائز اهمیت به شمار رود.

ایمیدرو مامور به اجرای جدی تر برنامه های ساخت داخل شد
مدرس خیابانی به ایمیدرو مأموریت داد تا به صورت جدی تر، برنامه های عملیاتی و اجرایی در حوزه ساخت داخلی را طراحی و پیاده سازی نماید؛ چونکه یکی از راهبردهای اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت ساخت داخل است و با عنایت به نامگذاری سالجاری، جهش تولید یکی از مسائل محوری کشور است. با عنایت به رکودی که در بازار حاکم است، مازاد تولیدی که در چارچوب طرح های در رابطه با جهش تولید، روانه بازار می شود جذب نخواهند شد و ازاین رو باید برای بازارهای صادراتی آنها فکر جدی کرد؛ ضمن اینکه اگر بازارهای صادراتی از رونق مناسبی برخوردار باشند، جهش تولید هم از مسیر آن اتفاق خواهد افتاد.

ایران به جرگه صادرکنندگان آلومینیوم می پیوندد
وی افزود: سال جاری کشور به جرگه صادرکنندگان آلومینیوم ملحق خواهد شد و علاوه بر فولاد و مس که سال قبل ۹ میلیارد دلار صادرات داشته و سال جاری هم از رشد ارزآوری برخوردار خواهند شد، صنعت آلومینیوم هم به کمک ارزآوری کشور خواهد آمد. در زمینه تکالیف رئیس جمهور در حوزه معدن و صنایع معدنی، راه اندازی معادن غیرفعال، تدوین شاخص کارآمدی معادن و هم پایش نسبت معادن غیرفعال و به معادن فعال باید در دستور کار قرار گیرد.
وی اضافه کرد: اگر برچسب اقتصاد تک محصولی باید به کشور زده می شود، بهتر است که این برچسب به جای نفت، به اقتصاد مبتنی بر معدن و صنایع معدنی تعلق گیرد و این بخش، نقش تعیین کننده در اداره اقتصاد کشور به لحاظ تأمین منابع ارزی داشته باشد.
در ادامه این نشست خداداد غریب پور- رئیس هیات عامل ایمیدرو- هم با اشاره به اینکه ۱۴۶ معدن در سال ۹۸ احیا شد سال جاری احیا ۲۰۰ معدن در دستور کار قرار گرفته است، اظهار نمود: سال گذشته، یک هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان سرمایه از بخش خصوصی جذب شد. با مشارکت بخش خصوصی، میزان سرمایه گذاری ایمیدرو از ۷۵۰ میلیارد تومان ابتدای سال ۹۸ به یک هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان در انتهای سال رسید. سال جاری ۲.۲ میلیارد دلار طرح افتتاح می شود.
رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به سرمایه گذاری ۳۵۰۰ میلیارد تومان این سازمان و بخش خصوصی در سال ۹۸ اظهار داشت: از این میزان، ۱۷۰۰ میلیارد تومان مربوط به سرمایه گذاری جذب شده از بخش خصوصی بود. با رشد ۱۶۰ درصدی بخش اکتشاف ایمیدرو تا آخر نیمه نخست سال ۹۷، ایمیدرو ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع کار اکتشافی انجام داده بود اما از نیمه دوم ۹۷ تا آخر سال ۹۸، معادل ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع به پهنه های اکتشافی اضافه گردید. با این میزان فعالیت، وسعت اکتشافات ایمیدرو به ۶۵۰ هزار کیلومتر مربع رسید.
وی اضافه کرد: اتفاق کم نظیر انجام شده پارسال با حمایت وزارتخانه، واگذاری حدود ۵۷ هزار کیلومتر مربع از پهنه ها برای اکتشاف به کنسرسیوم بخش خصوصی با مدیریت شرکت معادن و فلزات بود. این اقدام، شرایط را برای حضور بخش خصوصی در حوزه پرریسک اکتشاف در مراحل شناسایی و پی جویی و بخصوص در مراحل اکتشافات تکمیلی فراهم نمود.
غریب پور با اشاره به تحریم های چهار باره صنایع فلزی از نوامبر ۲۰۱۸، بیان نمود: به رغم این شرایط اما با اقدامات انجام شده در سال گذشته، ذخایر استراتژیک صنایع آلومینیوم و فولاد (پودر آلومینیوم و الکترود گرافیتی) تأمین شد و الان در وضعیت بسیار مطلوبی هستند. برنامه صادرات سال جاری در بخش معدن و صنایع معدنی، ۵۰ هزار میلیارد تومان است.
رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به رشد محصولات بخش معدن و صنایع معدنی در سال ۹۸ اظهار داشت: در بخش کنسانتره سنگ آهن چهار درصد، آهن اسفنجی هفت درصد، شمش پنج درصد و محصولات فولادی شش درصد رشد داشتیم. خوشبختانه با وجود همه مشکلات، امسال هم رشد تولید داشتیم. در بخش صادرات، به رغم موانع بین المللی در سال گذشته، رشد ۱۰۰ درصدی صادرات مس و ۲۷ درصدی صادرات فولاد داشتیم.

افزایش سرمایه صندوق بیمه معدن
غریب پور با اشاره به افزایش سرمایه صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیتهای معدنی اظهار داشت: میزان سرمایه این صندوق از ۱۵۰ میلیارد تومان به ۳۵۰ میلیارد تومان پارسال رسید و سال جاری هم این رقم به ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش می یابد. صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیتهای معدنی در سال های ۹۷ و ۹۸، حدود ۹۰ درصد عملکرد سال های قبل بیمه صادر کرده است. به این معنا که طی سال های گذشته، ۱۲۶۰ میلیارد تومان بیمه نامه صادر کرده اما تنها طی دو سال گذشته، ۵۹۰ میلیارد تومان بیمه نامه صادر گردیده است.
رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به اقدامات انجام شده در بخش زیربناهای بخش معدن و صنایع معدنی اظهار داشت: میزان بودجه زیربناها را در سال ۹۷، ۵ برابر و در سال ۹۸، بیشتر از ۲ برابر افزایش دادیم. به صورتی که از ۱۵ میلیارد تومان سال ۹۷ به بیشتر از ۱۵۰ میلیارد تومان رساندیم. سیاست ما در ایمیدرو این است که کار اکتشافی و زیربناها را توسعه دهیم و زمینه را برای حضور بخش خصوصی فراهم نماییم.