سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق مطرح کرد؛ عدم همکاری بانک مرکزی برای شناسنامه دار کردن مسکوکات طلا

به گزارش اجاره سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق با اشاره به کشف ۲۴۰۰ کیلوگرم نقره قاچاق در کشور، اظهار داشت: بانک مرکزی برای شناسنامه دار کردن مسکوکات طلا و نقره همکاری نمی نماید.

به گزارش اجاره به نقل از صدا و سیما، حمیدرضا دهقانی نیا در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت: در ۱۰ ماهه امسال حدود ۲۴۰۰ کیلوگرم نقره قاچاق کشف شد که در ۱۰ ماه سال ۹۸ هم حدود ۱۹۴ کیلوگرم نقره قاچاق کشف کرده بودیم؛ افزایش حجم کشفیات امسال به سبب تشدید اقدامات مقابله ای ستاد در سال ۹۹ بوده است.
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اعلان اینکه قاچاق، هشدار دهنده نادرست بودن سیاست های اقتصادی می باشد، افزود: تلاش ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، حل اساسی مشکل قاچاق و تسهیل واردات مواد اولیه مصنوعات نقره است و انتظار داریم مسئولان دراین زمینه همکاری کنند.
عدم همکاری بانک مرکزی برای شناسنامه دار کردن مسکوکات طلا و نقره
دهقانی نیا اظهار داشت: شناسنامه مصنوعات طلا استخراج و زیرساخت آن در وزارت صمت آماده شده است، اما بانک مرکزی بعنوان دبیر کارگروه ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای شناسنامه دار کردن مسکوکات طلا همکاری نکرده است.
وی اضافه کرد: حدود چهار سال پیش وزارت صمت طرحی را دراین زمینه ارائه کرد، اما بانک مرکزی با آن مخالف بود و اعلام نمود خودش طرحی را ارائه می دهد که ارائه آن طرح را نیز مشروط به سراسری شدن ارائه فاکتور الکترونیک کرده و هنوز این طرح را ارائه نکرده است.
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اعلان اینکه ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز از حدود چهار سال پیش تا حالا بطور کامل اجرا نشده است، اظهار داشت: افزون بر مصنوعات طلا، شناسنامه دار کردن مسکوکات طلا و نقره نیز به وسیله بانک مرکزی عملیاتی نشده است.
عدم استقرار کارشناس بانک مرکزی در ۵ گمرک تخصصی
وی اظهار داشت: آنچه که مد نظر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است، رونق تولید مصنوعات نقره و افزایش وزن صادرات این کالا در بخش کالای مسافری است. زمانی که سیاست ها از تولید حمایت نمی کند، تولید کننده مجبور است قانون را دور بزند و بر این اساس با پیگیری های این ستاد، میزان وزن صادرات مصنوعات نقره در بخش کالای مسافری از ۱۵۰ گرم به ۳۰۰ گرم رسیده است و انتظار داریم صادرات تسهیل شود، اما حالا در پنج گمرک تخصصی در حوزه صادرات مصنوعات فلزات گرانبها کارشناس مقیم مستقر بانک مرکزی نداریم.
وی اظهار داشت: برمبنای آمار، صادرات مصنوعات نقره در هشت ماه نخست سال ۹۹ حدود یک تن بوده است.
عیار شمش های قاچاق ۳۰ است
اسماعیل صمدی دبیر کمیسیون سازندگان طلا و نقره مشهد نیز در این برنامه اظهار داشت: فلز نقره بطور سازمان یافته از مرزهای زمینی و به میزان بیش از هزار کیلوگرم به داخل کشور قاچاق می شود، البته این حجم در مقایسه با گذشته کمتر شده است.
وی اضافه کرد: در چین مشوق های صادراتی برای مصنوعات نقره می گذارند و تولیدکننده چینی بعد از شش ماه تا یک سال بهای شمش و مواد اولیه را می پردازد، اما در ایران زمان دریافت مواد اولیه باید پول آن پرداخت گردد.
صمدی اظهار داشت: در صورتیکه سازمان استاندارد می گوید مصنوعات نقره باید حتما عیار ۹۲ و نیم درصد داشته باشند، اما شمش هایی که قاچاق می شود بر روی آن عیار ۹۲ و نیم درصد حک شده، اما در حقیقت عیار آن ۳۰ است و این سبب می شود تولید کننده ضرر کند.
وی افزود: زمانی که مقابله با قاچاق تشدید شد تولید کننده ها انگیزه یافته اند و ۲۰۰ نفر در مشهد برای ساخت جواهرات و نقره آموزش دیدند.
دبیر کمیسیون سازندگان طلا و نقره مشهد اظهار داشت: از پنج سال قبل نامه نگاری کرده ایم که میزان صادرات کالای مسافری در زمینه مصنوعات نقره به سه کیلوگرم افزایش یابد، اما تا حالا پاسخی دریافت نکرده ایم.
صمدی اضافه کرد: اشتباه است که صادرات مسافری طلا را ۱۵۰ گرم و مصنوعات نقره را نیز ۱۵۰ گرم در نظر گرفته ایم، برای اینکه بهای این دو فلز با یکدیگر بسیار متفاوت است. البته در آخر سال ۹۸ مجوز صادرات مصنوعات نقره از ۱۵۰ گرم به ۳۰۰ گرم افزایش پیدا کرد، اما به سبب شیوع بیماری کرونا دیگر زائری به مشهد نیامد.
بیکاری ۲۲ هزار کارگر و تعطیلی ۲ هزار کارگاه
صمدی اظهار داشت: به سبب حمایت نکردن از صنعت نقره، ۲۲ هزار کارگر بیکار و دو هزار کارگاه تعطیل شده است.
وی اضافه کرد: برای صادرات تجاری نقره، بانک مرکزی مکلف است در مشهد نماینده داشته باشد، اما تجار برای صادرات باید به تهران بیایند در صورتیکه سالانه در مشهد ۴۰ تن نقره تولید می شود.
تجار برای ستاندن مجوز صادرات نقره باید به تهران بیایند
دبیر کمیسیون سازندگان طلا و نقره مشهد اظهار داشت: چرا بعد از پنج سال مکاتبه با بانک مرکزی، نماینده ای از این بانک در مشهد برای صادرات تجاری نقره حضور ندارد. البته دو نماینده از بانک مرکزی در مشهد هستند، اما هیچ تخصصی در زمینه مصنوعات نقره ندارند و تجار برای مجوز باید به تهران بیایند.
وی اظهار داشت: مشکل دیگری که برای صنعت نقره به وجود آمده این است که قیمت گذاری سنگ را به وزارت صمت و قیمت گذاری نقره را به بانک مرکزی سپرده اند.
بر اساس قانون، نمی توانیم شناسه ای روی سکه ضرب کنیم
مهدی جابری معاون اداره نشر اسکناس و خزانه بانک مرکزی نیز در این برنامه اظهار داشت: برمبنای ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، باید برای مسکوکات بهار آزادی، شناسه تهیه و ثبت می شد، اما برای شناسه ره گیری به سبب مشکلات در پروسه اجرائی، نتوانستیم این کار را انجام دهیم.
وی اضافه کرد: برمبنای قانون، نمی توانیم شناسه ای روی سکه ضرب نماییم و انجام این کار نیاز به قانون دارد. شناسه دار کردن مصنوعات فلزات گرانبها تا مراحلی پیش رفته است، اما درباره سکه نیازمند قانون هستیم.
جابری اضافه کرد: به سبب قانون پولی و بانکی، بانک مرکزی موظف است فلزات گرانبها که در لیست اولیه تحریم ها هستند را مدیریت کند و بر این اساس سقف کالای مسافری در زمینه مصنوعات نقره از سقف ۱۵۰ گرم به ۳۰۰ گرم افزایش یافت که مصارف شخصی را پاسخ می دهد.
معاون اداره نشر اسکناس و خزانه بانک مرکزی اظهار داشت: کالای مسافری حد مجازی دارد و جایی ثبت نمی گردد، اما برای صادرات تجاری مجوز به صورت روزانه صادر می شود.
سیر نزولی صادرات نقره
جابری اضافه کرد: در سال ۹۶، ۸۱۵ کیلوگرم مصنوعات نقره صادر شد، اما در سال ۹۷ این میزان به ۸۱ کیلوگرم و در سال ۹۸ به ۷۲ کیلوگرم کم شد.
وی اظهار داشت: حالا که میزان کالای مسافری از ۱۵۰ گرم مصنوعات نقره به ۳۰۰ گرم افزایش یافته است، چرا تولید رونق نگرفته است؟
جابری اضافه کرد: بانک مرکزی در استانها تشکیلات اداری ندارد، اما با هماهنگی به استانها خصوصاً شهر مشهد نماینده فرستاده ایم.
وی اظهار داشت: در زمانی که صادرات نقره رونق داشت، حدود ۱۰ نفر صادرات فعال دراین زمینه داشتیم و مجوزها را نیز روزانه صادر می کردیم.
واردات شمش نقره قاچاق است و قانونی ندارد
امیرحسین روحانی نیا رئیس گروه فلزات رنگین و گرانبهای وزارت صمت نیز در این برنامه اظهار داشت: تلاش می نماییم با همکاری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و بانک مرکزی برای صادرات مصنوعات نقره به رویه واحدی برسیم و از بانک مرکزی می خواهیم مصنوعات فلزات گرانبها را از کالای سرمایه ای خارج کند و آنرا بعنوان کالای صنعتی ببیند تا جهش صادرات و تولید در این حوزه اتفاق افتد.
مهدی لوحی تولید کننده و رئیس کمیسیون تخصصی سازندگان طلا و نقره مشهد نیز در این برنامه اظهار داشت: صدمه ای که از خود تحریمی دیده ایم بیشتر از تحریم ها بوده است.
وی اضافه کرد: مشکل تامین مواد اولیه داریم و به این مواد، ارز نیمایی اختصاص نمی دهند که سبب افزایش شدید قیمت ها شده است.
لوحی اظهار داشت: واردات شمش نقره قاچاق است و قانونی ندارد و قانون هایی که وضع می کنند نیز اجرا نمی گردد.

منبع: