طی ۳ ماهه نخست سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها سواری ها تنها ۶ و نیم درصد رشد تولید داشتند

بر اساس گزارش عملکرد خودروسازان داخلی در سه ماهه نخست سال جاری که قرار بوده است موانع پیش پای تولید برداشته و تولید افزایشی باشد، خودرو های باری سنگین (کامیون، کامیونت و کشنده) بیشترین افزایش تولید و در مقابل خودرو های مسافربری (مینی بوس، اتوبوس و ون) و تراکتور افت تولید داشته اند. این در حالیست که خودروسازان داخلی در تولید انواع سواری تنها موفق به تولید ۱۳ هزار دستگاه بیشتر (۶.۵ درصد) شده اند.
به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، گزارش عملکرد تولید انواع خودرو ها بر طبق آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) طی سه ماه نخست سال جاری نشان میدهد که نسبت به زمان مشابه سال قبل به ترتیب کامیون ها (کامیون، کامیونت و کشنده)، کمباین (ماشین های برداشت محصولات دانه دار کشاورزی) و انواع سواری رشد ۶.۵ درصدی تا ۷۱.۲ درصد داشته و تولید وانت ها یک دستگاه کمتر شده است. اتوبوس، مینی بوس و ون ۱.۱ درصد و تراکتور ۱۱ درصد کاهش تولید را تجربه کرده اند.
از شروع سال جاری تا اختتام خرداد ماه امسال ۲۱۳ هزار و ۵۰۰ دستگاه از انواع خودرو سواری تولید شده که نسبت به تعداد دستگاه سواری تولید شده در سه ماهه ابتدایی سال قبل ( ۲۰۰ هزار و ۵۰۰دستگاه)، رشد ۶.۵ درصدی را نشان میدهد.
میزان تولید وانت نیز در مدت مذکور سال جاری نسبت به زمان مشابه سال قبل به جهت این که تنها یک دستگاه کمتر بوده، درصد تغییری را ثبت نکرده است. در سه ماهه نخست سال قبل ۱۵ هزار ۹۴۳ دستگاه وانت تولید شد که امسال هم ۱۵ هزار و ۹۴۲ دستگاه تولید شده است.
طی سه ماه نخست سال ۱۴۰۰ بیشترین میزان افزایش تولید نسبت به زمان مشابه سال قبل مختص کامیون، کامیونت و کشنده است که از ۱۰۲۵ دستگاه با افزایش ۷۱.۲ درصدی به ۱۷۵۵ دستگاه رسیده است. بعد از آنها نیز کمباین ها بیشترین افزایش تولید را داشته اند که با ۳۸.۲ درصد افزایش تولید به ۱۴۱ دستگاه رسیده است. در مجموع در سه ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۹، حدود ۱۰۲ دستگاه از این مدل خودرو ها تولید شده بود.
در مقابل اما طبق آمار، میزان تولید اتوبوس، مینی بوس و ون طی سه ماهه نخست سال جاری نسبت به زمان مشابه سال قبل افت ۱.۱ درصدی را ثبت کرده است. در حالی در مجموع سه ماهه امسال ۳۷۴ دستگاه اتوبوس، مینی بوس و ون تولید شده که میزان تولید آن در سه ماه نخست سال قبل ۳۷۸ دستگاه بوده است.
بعد از آن بیشترین کاهش تولید را تراکتور ثبت کرده است. میزان تولید این نوع خودرو از ۴۳۵۰ دستگاه در سه ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۹ به ۳۸۷۲ دستگاه در سه ماه نخست سال ۱۴۰۰ رسیده و کاهش ۱۱ درصدی را تجربه کرده است.
علاوه بر این ها، میزان تولید لاستیک خودرو نیز در سه ماهه امسال نسبت به همین مدت در سال قبل که ۶۲ هزار و ۸۰۰ تن بوده است، به ۶۳ هزار و ۸۰۰ تن رسیده و رشد ۱.۶ درصدی را رقم زده است.