قارچ هر روز گران تر از دیروز!

به گزارش اجاره رئیس انجمن صنفی کارفرمایی پرورش دهندگان قارچ خوراکی علت افزایش قیمت قارچ را گرانی مواد اولیه، کاهش تولید ناشی از فصل گرما و کمبود مواد اولیه و سو استفاده برخی فروشندگان از کمبود قارچ دانست و اظهار داشت که هم اکنون این محصول باید به قیمت ۴۶ تا ۴۷ هزار تومان به دست مصرف کننده برسد.
به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، قارچ یکی از محصولاتی است که سال جاری افزایش قیمت قابل ملاحظه ای داشته است؛ به صورتی که قیمت هر کیلو از آن در اوایل سال جاری ۲۷ تا ۳۲ هزار تومان بوده، ولی اکنون در سطح بازار به بیشتر از ۶۰ هزار تومان رسیده است.
در این رابطه مهدی رجبی، رئیس انجمن صنفی کارفرمایی پرورش دهندگان قارچ خوراکی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: مدیریت بازار و نرخ گذاری قارچ به عهده انجمن است که فعلاً تغییر نکرده است اما مواد اولیه بسیار گران شده و خیلی از کارخانه ها توان تولید مواد اولیه را ندارند که به تولیدکنندگان قارچ برسانند. در این وضعیت طبیعتا قیمت ها افزایش پیدا می کند؛ اما این که به صورت رسمی که از جانب انجمن اعلام گردد، نرخ تغییری نکرده است، بلکه زمینه تولید و عرضه کمتر شده و در این شرایط بعضی از فروشندگان سوء استفاده می نمایند.
به قول وی قیمت اعلامی انجمن طی روزهای اخیر برای قارچ فله کارتونی درجه یک کیلویی ۴۴ هزار تومان بوده که باید در نهایت ۴۶ تا ۴۷ هزار تومان به دست مصرف کننده برسد، اما در فروشگاه ها قیمت این محصول به بیشتر از کیلویی ۶۰ هزار تومان هم رسیده است که مورد تایید انجمن نیست.
چرا تولید قارچ کاهش یافت؟
رجبی پیش بینی نمود که این وضعیت تا آخر شهریور ادامه پیدا کند؛ چون که قارچ به دو شکل سنتی و مکانیزه کشت می شود که کشت مکانیزه در ۱۲ ماه سال انجام می شود، اما کشت سنتی در فصل تابستان به علت نبود سیستم سرمایشی انجام نمی شود؛ ازاین رو بین ۱۰ تا ۲۰ درصد تولید کاسته می شود.
البته به قول وی سال جاری علاوه بر این، گران بودن مواد اولیه هم سبب شده واحدهای کمپوست ساز نتوانند مواد اولیه به کارخانه های قارچ برسانند که خود این مورد سبب کاهش ۱۰ درصدی تولید قارچ شده است.
احتمال افزایش قیمت مجدد
رئیس انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی در ادامه با اشاره مجدد به افزایش قیمت مواد اولیه، اظهار داشت که اگر نتوانیم قیمت مواد اولیه را کنترل نماییم، اساسا برای تولیدکننده نمی صرفد و احتمالاً قیمت اعلامی از جانب انجمن افزوده می شود.
به قول وی مواد اولیه این صنعت یعنی کلش گندم در کمتر از یک ماه از ۱۵۰۰ تومان به ۵۰۰۰ تومان هم رسید و کود مرغی هم وضعیت مشابهی داشت. به صورت کلی وقتی مرغ کم می شود، صنعت قارچ هم آسیب می خورد.
افزایش بیشتر از ۱۲ هزار تومانی قیمت قارچ در سال جاری
رجبی تصریح کرد که قیمت اعلامی قارچ از جانب انجمن در ابتدای سال جاری حدود ۲۷ تا ۳۲ هزار تومان اعلام گردید که با حدود ۳۰ درصد افزایش حالا به حدود ۴۴ هزار تومان رسیده است.
او همینطور تصریح کرد که قارچ یک محصول سالم و عاری از هرگونه مضرات برای بدن است و استفاده از آن سبب تقویت سیستم ایمنی بدن هم می شود؛ ازاین رو با عنایت به این که حالا این محصول در سبد غذایی مردم است، وزارت جهاد کشاورزی باید توجه خاصی به این صنعت داشته باشند تا هم تولید کنندگان راحتتر تولید کنند و هم مصرف کنندگان به قیمت واقعی آنرا تهیه کنند.

منبع: