امیدها به صعود طلا باردیگر جان گرفت

به گزارش اجاره با وجود تلاش رئیس بانک مرکزی آمریکا برای آرام کردن نگرانیهای تورمی، تهدید تورم رو به رشد فضای مثبتی در بازار طلا بوجود آورده است.

به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، بهای هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آمریکا ۱۴ دلار و ۴۰ سنت معادل حدود ۰.۸ درصد افزوده شد و در ۱۷۹۶ دلار و ۳۰ سنت بسته شد. بااینکه قیمت طلا از بالاترین قیمت روزانه ای که در معاملات جمعه داشت عقب نشینی کرد اما برای کل هفته ۱.۶ درصد رشد به ثبت رساند.

قیمتها روز جمعه به بالاترین حد شش هفته اخیر صعود کرده و از مرز ۱۸۰۰ دلار عبور کردند. اما بعد از تاکید جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا بر این موضع که بانک مرکزی در راه شروع تعدیل برنامه ماهانه خرید اوراق قرضه است، عمده این رشد موقتی از آب درآمد. وی اشاره کرد که انتظار دارد روند تعدیل تا اواسط سال ۲۰۲۲ تکمیل شود و بااینکه ریسک فزاینده ای وجود دارد که مسائل زنجیره تامین فشارهای تورمی را در طول سال ۲۰۲۲ بالا نگه دارد با این همه سناریوی پایه وی رفع موانع زنجیره تامین و بازگشت تورم به نرخ دو درصد است.

پیش از اظهارات پاول، مفسرین به میزان قابل توجهی درباره طلا خوش بین بودند و خیلی از آنها انتظار داشتند طلا مقاومت بزرگ در سطح ۱۸۳۰ دلار را تست کند.

در نظرسنجی هفته جاری کیتکونیوز از مفسرین وال استریت، ۱۵ نفر شرکت کردند که ۱۳ نفر معادل ۸۷ درصد نسبت به افزایش قیمت طلا خوش بین بودند. همزمان دو نفر معادل ۱۳ درصد نظر خنثی داشتند و هیچ تحلیلگری نظر منفی نداشت.

در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه گذاران غیرحرفه ای، ۵۹۸ نفر شرکت کردند که از میان آنها ۳۶۰ نفر معادل ۶۰ درصد به افزایش قیمت طلا و ۱۳۴ نفر معادل ۲۲ درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند در صورتیکه ۱۰۴ نفر معادل ۱۷ درصد نظری نداشتند.

هر چند تعدادی از مفسرین نسبت به طلا خوش بین هستند اما انتظار ندارند تا آن زمان که مقاومت در سطح ۱۸۳۵ دلار شکسته نشود، بازار سرمایه چندانی را جذب نماید. اوله هانسن، مسئول استراتژی کالا در ساکسو بانک اظهار داشت: با بازگشت طلا به بالای سطح ۱۸۰۰ دلار، باید نسبت به طلا خوش بین بود اما باتوجه به عملکرد کم فروغی که طلا از شروع امسال تا حالا داشته است، حق دارم که ناامید باشم.

دیوید میدن، تحلیلگر بازار در شرکت اکوئیتی کپیتال اظهار نمود: دلار آمریکا که از ماه مه روند صعودی قوی داشته است، مانع قابل توجهی برای طلاست. وی اشاره کرد که انتظار ندارند این روند به این زودی تغییر کند. بانک مرکزی آمریکا مشتاق است نرخهای بهره را تحکیم کند و این اقدام از دلار آمریکا پشتیبانی خواهدنمود.

کالین سیژینسکی، استراتژیست ارشد بازار در شرکت مدیریت دارایی SIA به کیتکونیوز اظهار داشت: باتوجه به رشد تورم، نسبت به قیمت طلا خوش بین است. ممکنست شاهد آن باشیم که بانک های مرکزی از بیانیه های قبلی خود درباره موقتی بودن تورم عقب نشینی کرده و تعدیل تدابیر محرک مالی را شروع کنند. بااینکه تعدیل چاپ پول برای پول کاغذی مثبت است اما ممکنست چندین ماه زمان ببرد بدین سبب تصور می کنم طلا می تواند در کوتاه مدت همچنان سود ببرد.

دارین نیوسام، رئیس شرکت دارین نیوسام آنالیتیکس پیش بینی نمود قیمت طلا در هفته جاری بالاتر می رود اما این اتفاق تا حدود زیادی به وضعیت دلار آمریکا بستگی خواهد داشت.

منبع: