رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: افزایش قدرت خرید مردم و کاهش تورم یکی از اولویت های مهم مجلس است

به گزارش اجاره، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: مهم ترین اولویت ما در مجلس این است تورم را در جامعه کاهش دهیم برای اینکه این مساله به ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم لطمه جدی می زند.

به گزارش اجاره به نقل از مهر، محمدرضا پورابراهیمی در حاشیه بازدید از کتابخانه شهید مفتح کرمان در جمع کتابداران و مسؤولان کتابخانه های شهر کرمان با تبریک هفته کتاب و کتابخوانی و تقدیر از فعالان این حوزه گفت: عرصه علم، دانش و کتاب برای جامعه ای که می خواهد پیشرفت کند لازم است و باید به این عرصه کمک نماییم و نباید حتی یک نفر بی سواد داشته باشیم.
پورابراهیمی در بخش دیگری از سخنانش درباره ی افزایش حقوق برای کارکنان دولت بیان کرد: افزایش حقوق در بودجه امسال بصورت پلکانی است و میانگین بین ۱۵ تا ۲۰ درصد برای حقوق های پایین و کمتر از ۱۰ درصد برای حقوق های بالا اجرائی شد و مصوبه اخیر نیز به تائید شورای نگهبان رسید و مابه التفات از مهرماه پرداخت خواهد شد.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه اظهار داشت: تلاش ما در مجلس این است بجای افزایش حقوق، قدرت خرید مردم را افزایش بدهیم و این بوسیله کاهش تورم امکانپذیر است و بالا رفتن قدرت خرید مردم سبب رضایتمندی می شود.
وی گفت: مهم ترین اولویت این است دور موتور تورم را کند نماییم برای اینکه حالا شتاب زیادی دارد و به ارزش پول ملی، قدرت خرید مردم و لطمه می زند.
پورابراهیمی اضافه کرد: یکی از دلایلی که به افزایش نرخها دامن می زند، خود تورم است. هرچند تحریم، مسائل نفتی، رد و بدل کردن پول و در تورم تأثیر دارند اما تورم خودش تبدیل به تهدید می شود و در زمان تورم، ارزش پول ما در مقابل دلار و ارزهای دیگر کاهش پیدا می کند.
وی با اعلان اینکه یکی از ریشه های تورم، وضعیت درآمدهای پایدار بودجه است و باید درآمد پایدار ایجاد نماییم، گفت: در سالهای قبل دولت ها بجای تلاش و کار، استقراض کردند و اثر آن تورم و ناترازی شده و تمام تلاش ما و دولت فعلی این است که این مسئله را به حداقل برسانیم و در بعضی موارد توانستیم.
پورابراهیمی اشاره کرد: ارزیابی بنده از تیم اقتصادی دولت سیزدهم متوسط است و حرکت دولت در بخش اقتصادی رو به رشد است و این اقدامات نشان میدهد می توانیم ناترازی ها را در بخش هایی کاهش بدهیم.
وی بیان داشت: به شدت نگران خروج پزشکان از کشور هستیم برای اینکه پرداخت ها به این قشر در خارج از کشور زیاد است و باید قدرت خرید جامعه را با رویکرد کاهش تورم انجام بدهیم و روی عوامل کاهش تورم دست گذاشته ایم و داریم پیگیری می نماییم و جهت گیری دولت مثبت است و اثرات را در معیشت مردم در یکی دو سال آینده می بینیم.