حذف آلودگی های روغنی و آرسنیک از آب با دستگاههای ایران ساخت

به گزارش اجاره، محققان یکی از شرکتهای دانش بنیان دستگاه هایی را بر مبنای نانو جاذب ها به بازار معرفی کردند که علاوه بر حذف آرسنیک از آب، قادر به جداسازی آلودگی های روغن از پساب هستند.
منصوره زاهدی، سرپرست بخش تحقیق و توسعه این شرکت دانش بنیان در گفتگو با ایسنا، طراحی و ساخت دستگاههای تصفیه هوا را از محصولات دانش بنیان این شرکت دانست و اظهار داشت: دستگاه هایی که در این شرکت طراحی و عرضه شده اند، قادر به شیرین سازی آب و حذف نمک، نیترات و آرسنیک از آب هستند.
وی ضمن اشاره به این دستگاه نیترات زدایی از آب، اظهار نمود: نیترات موجود در آب شرب به علت اثرات سوء شناخته شده بر سلامت انسان بعنوان یک آلاینده به حساب می آید و از آن جایی که نیترات در آب به صورت محلول وجود دارد، روش های معمول تصفیه آب قادر به حذف آن نیستند و مشکل تولید پیوسته نیترات و انتشار آن به منابع زیرزمینی را سبب خواهند شد و مهم ترین فناوری روز دنیا در این حوزه روش الکترودیالیز انتخابی است.
زاهدی، حدف آرسنیک از آب را از دیگر قابلیت های دستگاه تصفیه این شرکت ذکر کرد و افزود: یکی از چالش های ایران وجود آرسنیک در مقیاس بالا در آب شرب است که با استفاده از این دستگاه میتوان آرسنیک را از آب شرب حذف نمود.
سرپرست بخش تحقیق و توسعه این شرکت، استفاده از پنل های خورشیدی برای تأمین انرژی مورد نیاز دستگاههای تصفیه آب ساخته شده در این شرکت را از دیگر مزایای این محصول دانش بنیان نام برد و خاطرنشان کرد: این دستگاه ها با استفاده از نانو جاذب ها مبادرت به تصفیه آب و پساب می کنند.
وی، تصفیه پساب های روغنی را از دیگر قابلیت های این شرکت نام برد و در اینباره توضیح داد: پساب های روغنی در صنایعی چون نفت، پتروشیمی و صنایع غذایی تولید می شوند و عموما به شکل امولسیون های روغن-آب هستند. این پساب ها به علت پایداری دراز مدت در محیط، در صورت عدم تصفیه خسارات جبران ناپذیر و وسیعی را به جای خواهند گذاشت و ما در زمینه تصفیه پساب های روغنی پکیچی را پیشنهاد دادیم.
به قول وی در این مجموعه دانش بنیان، با تولید نانوحباب های هوا، آلودگی های روغنی مانند مواد نفتی و یا گریس در سطح آب جمع آوری می شود و افزایش پایداری حباب ها در آب و افزایش زمان تماس، راندمان سیستم را نسبت به روش های رایج هوادهی چندین برابر می کند. در ادامه با استفاده از فرآیند انعقاد الکتریکی پیشرفته، رنگ و سایر آلودگی های آلی موجود در پساب حذف خواهند شد.
وی عدم احتیاج به مواد شیمیایی، حداقل جریان الکتریکی مصرفی، پایداری عملکرد نسبت به شرایط دما و pH، سهولت نگهداری و استفاده، فضای اشغالی کم و قابلیت استفاده مجدد از پساب در خط تولید را از دیگر مزایای این دستگاه نام برد.

منبع: