دیدار وزیر اقتصاد با نخست وزیر عراق؛ خاندوزی: برای سرعت دادن به توافق های انجام شده آماده ایم

اجاره: سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی ساعتی قبل با محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش اجاره به نقل از شادا، سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی ساعتی قبل با محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق دیدار و گفت و گو کرد. خاندوزی در این دیدار ضمن ابلاغ سلام رییس جمهور و معاون اول دولت جمهوری اسلامی ایران به نخست وزیر عراق، اظهار امیدواری کرد که به زودی کمیته عالی روابط دوجانبه دو کشور با حضور آقایان سودانی و مخبر تشکیل گردد.

وزیر اقتصاد همین طور از نقش میانجی گرایانه عراق در موضوعات منطقه ای قدردانی و اشاره کرد: ایران این آمادگی را دارد تا برخی از با اهمیت ترین پروژه های بین دو کشور همچون راه آهن شلمچه – بصره را هر چه سریع تر اجرائی کند.

خاندوزی با بیان توضیحاتی از روند جلسات کمیسیون مشترک دو کشور و توافق های نهایی اضافه کرد: دو کشور در قالب کمیته های پنج گانه «انرژی»، «سرمایه گذاری و بانکی»، «تجارت و صنعت و کشاورزی»، «حمل و نقل» و «فرهنگی، جوانان و گردشگری» به تفاهم های خوبی رسیدند و خیلی از موضوعات در قالب فنی و کارشناسی حل و فصل شد.

وی از اراده جمهوری اسلامی ایران برای سرعت دادن به توافق های انجام شده آگاهی داد و اشاره کرد: این توافقات روی کاغذ نیست و اثر این تصمیمات را به زودی مردم دو کشور خواهند دید.
همکاری مشترک در شهرک های صنعتی
محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق هم برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی بین دو کشور را مقدمه برگزاری نزدیک کمیته عالی روابط دو جانبه دانست.
نخست وزیر عراق اشاره کرد: دو کشور باید ساز و کارهای همکاری را بصورت مرتب به روز کرده و توسعه دهند و منتظر برگزاری سالانه کمیسیون ها نباشند.
وی ساخت راه آهن شلمچه – بصره را نمادی از ارتباط مردمی و فرهنگی دو ملت بزرگ ایران و عراق دانست و اظهار امیدواری کرد به زودی شاهد راه اندازی این خط باشیم.
سودانی همین طور از آمادگی دولت عراق برای همکاری در حوزه شهرک های صنعتی مشترک آگاهی داد و اظهار داشت: با امتیازاتی که ارائه می نماییم بایستی بخش خصوصی به سرمایه گذاری در این شهرک ها تشویق شود.
وزیر اقتصاد نیز در پاسخ به این پیشنهاد اظهار داشت: ما نیز در مدت زمانی کوتاه، مناطق متناظر برای ایجاد شهرک های صنعتی مشترک را اعلام خواهیم کرد.

منبع: