معاون اقتصادی وزیر امور خارجه ایران: افزایش سال جاری تبادلات اقتصادی ایران و عراق ۱۰ درصد

به گزارش اجاره، معاون اقتصادی وزیر امور خارجه اظهار داشت: بیشتر تبادلات اقتصادی ایران پس از چین با عراق است و سال جاری میزان تبادلات ۱۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

مهدی صفری در حاشیه اولین نشست استانداران هم مرز ایران با اقلیم کردستان عراق در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: تبادلات اقتصادی ایران پس از چین، با عراق سال جاری رشد قابل توجهی داشته است و شاهد رشد ۱۰ درصدی در دو ماه گذشته سالجاری بودیم و امید می رود پس از این نشست شاهد جهش قابل توجهی در تبادلات اقتصادی باشیم.
وی افزود: در این جلسه پس از گفتگو برای رفع موانع گمرکی استانداران سه استان آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه هم مرز ایران با عراق زمینه حمل و نقل یک سره هم مورد بررسی قرار می گیرد.
صفری ضمن اشاره به توافق استانهای هم مرز ایران با اقلیم کردستان عراق برای ایجاد شرکتهای مشترک اضافه کرد: با تشکیل این شرکتهای مشترک کالاهایی که ضایع پذیر هستند به صورت یک سره حمل و نقل شود که در صورت تحقق آن شاهد رشد فزاینده تبادلات اقتصادی بین دو کشور خواهیم بود.
صفری تصریح کرد: در این خصوص هم ایران قول داده است در زمینه کالاهای ترانزیتی و نفتی از عراق از راه جنوب و بندرعباس تسهیلات بهتری ایجاد نماییم.
معاون اقتصادی وزیر امور خارجه ضمن اشاره به این که توسعه خطوط ریلی از اولویت های دولت سیزدهم است، اظهار نمود: در این خصوص در زمینه خط ریلی شلمچه به بصره زودی زمین ها تحویل داده می شود تا این طرح وارد فاز اجرایی شود.
صفری همینطور با اشاره به اینکه ایران توانمندهای بالایی در زمینه اجرای طرح های مختلف در حوزه تصفیه خانه، راه، جاده، نیروگاه، صنایع پایین دست و بالادست دارد انتظار داریم کشور عراق طرح های بیشتری برای اجرا توسط ایران را بدهد.
وی در مورد تقویت دیپلماسی کشاورزی در آذربایجان غربی با عنایت به هم مرزی با سه کشور خارجی اظهار داشت: در این حوزه اقدامات خوبی انجام شده امیدواریم این نشست زمینه ساز تحقق این اقدامات باشد.
نخستین نشست استانداران مرزی جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان عراق با حضور احمد وحیدی وزیر کشور در ارومیه شروع شد.
در این آئین علاوه بر وزیر کشور، نصرالله رشنودی سرکنسول ایران در اربیل، محمد رضوانی فر رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران، بعضی از نمایندگان آذربایجان غربی در مجلس شورای اسلامی و استانداران آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه از کشورمان و استانداران اربیل، دهوک و سلیمانیه عراق هم حضور دارند.
همچنین در این اجلاس که تا فردا (جمعه) ادامه خواهد داشت، هیئت های بلند پایه ای از کشورمان، اقلیم کردستان عراق، فرماندار ویژه سوران عراق و فرمانداران شهرستان های مرزی آذربایجان غربی حضور دارند.
گسترش روابط تجاری و تسهیل در واردات و صادرات کالا و همینطور افزایش مبادلات تجاری، گسترش بازارچه های مرزی و تعمیق روابط مختلف همچون اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و ورزشی از اهداف برگزاری این اجلاس است.
آذربایجان غربی ۲۵۰ کیلومتر با اقلیم کردستان عراق مرز مشترک دارد و شهرستان های اشنویه، پیرانشهر و سردشت، مناطق مرزی این استان با این اقلیم را می سازند.

منبع: