روابط ایران با بانک توسعه اسلامی بالا رفته است

به گزارش اجاره، وزیر اقتصاد در ادامه رایزنی های فشرده دو سال گذشته با بانک توسعه اسلامی و با هدف پیشبرد برنامه های مشترک همکاری دو طرف، در مراکش با رئیس بانک توسعه اسلامی دیدار نمود.

به گزارش اجاره به نقل از مهر، احسان خاندوزی در حاشیه جلسه سالانه بانک جهانی و صندوق بین المللی پول در مراکش با محمد الجاسر رییس بانک توسعه اسلامی گفت و گو کرد.
این دیدار در ادامه رایزنی های فشرده دو سال اخیر با بانک توسعه اسلامی و با هدف پیشبرد برنامه های مشترک همکاری دو طرف است.
در این ملاقات آخرین وضعیت پروژه های در دست اجرای بانک توسعه اسلامی در ایران مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت و رییس بانک توسعه اسلامی از ابتکارات وزیر اقتصاد و تیم همراه وی در دو سال قبل برای حل مسأله بدهی های بجا مانده از سالهای قبل ایران به بانک تشکر و تقدیر کرد.
رئیس بانک توسعه اسلامی اظهار داشت: در دوره فعلی باوجود باقی ماندن مسائل در رابطه با تحریم؛ به جهت تغییر رویکرد جدی دولت به تقویت روابط خود با بانک به عنوان یکی از با اهمیت ترین سهامداران آن، به صورتی محسوس شرایط همکاری دو طرف تغییر کرده است.
وی اظهار امیدواری کرد: با استمرار این روند موضوعات اندک باقیمانده بین طرفین نیز حل و فصل شده و زمینه اجرای پروژه های جدید بین دو طرف امسال فراهم آید.
در این ملاقات برنامه جمهوری اسلامی ایران برای همکاری در عرصه های جدیدی نظیر حوزه سلامت و حوزه های فن آوری و علمی و اجرای پروژه های در رابطه با این حوزه ها؛ برای رییس و مسئولان بانک توسعه اسلامی تشریح شد که مورد استقبال رییس بانک توسعه اسلامی قرار گرفت.
در دو سال قبل بیش از ۲۵۰ میلیون یورو از بدهی های گذشته کشور به بانک توسعه اسلامی پرداخت شده و با اصلاح روابط با بانک؛ زمینه اجرای دوباره پروژه های متوقف شده بانک توسعه اسلامی در ایران به ارزش بیش از هفتصد میلیون یورو فراهم گشته است.
عربستان سعودی، لیبی و جمهوری اسلامی ایران به ترتیب سه سهامدار عمده بانک توسعه اسلامی هستند. این بانک وابسته به سازمان همکاریهای اسلامی است. مجلس شورای اسلامی اخیراً لایحه افزایش سهام جمهوری اسلامی ایران در بانک توسعه اسلامی را به تصویب رسانده و از این طریق کمک چشمگیری به اجرای برنامه های دولت برای بهبود و بازسازی روابط کشور با بانک توسعه اسلامی کرده است.