۶۰ هزار پروژه نیمه تمام داریم

به گزارش اجاره، رئیس سازمان خصوصی سازی با اشاره به اینکه تابحال حدود ۵ همت درآمد از راه واگذاری اموال راکد دولتی محقق شده است، از وجود بیشتر از ۶۰ هزار پروژه نیمه تمام در کشور اطلاع داد.

به گزارش اجاره به نقل از مهر، مالک رحمتی رئیس سازمان خصوصی سازی در گفتگوی تلویزیونی اظهار نمود: تابحال حدود ۵ هزار میلیارد تومان درآمد از راه واگذاری اموال راکد دولتی محقق شده است. در این هفته هم حدود ۴۵ ملک مازاد دولتی در بورس کالا ارائه شد که این املاک واقع در استانهای مازندران، گیلان، لرستان، مرکزی و تهران است.
معاون وزیر اقتصاد ضمن اشاره به عملکرد دستگاه ها در معرفی املاک مازادشان اضافه کرد: وزارت بهداشت جزو وزارت خانه های است که خوب عمل کرده و در ۲۱ استان نزدیک به ۱۱ هزار میلیارد تومان دارایی های مازاد خویش را معرفی کرده که ۹۹ درصدشان برای تکمیل بیمارستان های نیمه کاره استان ها است.
رحمتی با اشاره به اینکه با تفویض اختیاری که به استان ها شده مولدسازی سرعت بیشتری گرفته است، اضافه کرد: الان در خراسان رضوی در ۵ حوزه مصوبات خوبی داشته ایم که بعنوان مثال در حوزه مدرسه سازی حدود سه هزار و ششصد میلیارد تومان و در حوزه ورزش و جوانان حدود چهار هزار و پانصد میلیارد تومان پروژه معرفی شده است.
ابلاغ بسته های رونق در روش مولدسازی
وی اضافه کرد: تغییراتی به نام بسته های رونق در روش مولدسازی به وجود آمده است که در این روش همه دارایی های مازاد شناسایی می شوند، ارزش افزایی به وجود می آید و بعد توسط کارشناسی رسمی دادگستری قیمت گذاری می شود.
رئیس سازمان خصوصی سازی اظهار داشت: بعد از اتمام این فرایند، پروژه ای که مقرر است از محل این دارایی به پایان برسد مشخص می شود و الان در خیلی از استان ها بسته رونق کامل، مصوب و ابلاغ گردیده و از مسیر تهاتر آن پروژه های عمرانی نیمه کاره به اتمام خواهد رسید.
رحمتی ضمن اشاره به اولویت بسته های رونق وزارت بهداشت در استان ها اظهار داشت: وزارت خانه های آموزش و پرورش با ۳۰، وزارت نیرو ۲۴ و وزارت راه با ۲۲ پروژه در جایگاه های بعدی اولویت اجرای بسته های رونق قرار دارند.
وی اظهار داشت: خیلی از استانهای خوب عمل کرده اند؛ برای مثال استانهای اردبیل و زنجان بسته های رونقشان تصویب شده و استان اصفهان هم نصف بسته رونقش تصویب شده است. همینطور تا به امروز در ۲۱ استان بسته های رونق در نظر گرفته شده که به روش تهاتر بدهی های دولت را تسویه می کنند.
وی اضافه کرد: یکی از بزرگترین نیاز استان اصفهان بحث تأمین آب بود که از مسیر مولدسازی تأمین منابع شده که به زودی خبر کامل و دقیقش ر ا به مردم عرض خواهیم کرد.
رئیس سازمان خصوصی سازی ضمن اشاره به وجود بیشتر از ۶۰ هزار پروژه نیمه کاره در کشور اظهار داشت: اگر با همین بودجه های عمرانی مصوب بخواهیم این پروژه ها را تمام نماییم بیشتر از بیست سال طول می کشد.
وی تصریح کرد: دارایی مازادی وجود ندارد که بعد از شناسایی و ارزش افزایی بدون مزایده عمومی و بدون مشخص شدن پروژه عمرانی اش واگذار شود. ازاین رو باید مشخص شود که این اموال مازاد دولتی مشکل کدام پروژه نیمه تمام را در کشور حل می کند.
وی ضمن اشاره به تسویه بدهی های دولت با پیمانکاران پروژه های نیمه تمام اظهار داشت: حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان از بدهی های دولت به پیمانکاران پروژه های اولویت دار نیمه تمام در ۲۱ استان، از راه تهاتر اموال مازاد، تسویه می شود.
رحمتی اظهار داشت: مقرر است با مولدسازی اموال راکد دولت، پروژه های نیمه تمام اولویت دار وزارت خانه های بهداشت، راه، آموزش و پرورش و نیرو به اتمام برسد.
گفتنی است هیأت عالی مولدسازی دارایی های دولت با هدف درآمد زایی از اموال راکد دولت در سال ۱۴۰۱ به استناد مصوبه شصت و هفتمین شورایعالی هماهنگی اقتصادی تشکیل شد و موظف شد تا اقدامات لازم برای شناسایی، ارزش افزایی دارایی های دولت انجام دهد.

منبع: