تصویب تغییر تعرفه های ثبت اقلام دارویی از دلاری به ریالی

اجاره: اعضای شورای گفت و گو در یکصد و نوزدهمین نشست خود تغییر تعرفه های ثبت اقلام دارویی از دلاری به ریالی را تصویب کردند.

به گزارش اجاره به نقل از مهر، یکصد و نوزدهمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی دیشب با دو مصوبه پایان یافت. در این جلسه اعضای شورای گفت و گو تصویب کردند که تعرفه های ثبت اقلام دارویی (داروهای دامپزشکی، واکسن ها، افزودنی ها و …) از دلاری به ریالی تغییر یابد.
مصوبه دیگر شورای گفت و گو به حوزه حمل و نقل مربوط بود و قرار شد وزارت راه و شهرسازی مصوبه ستاد تنظیم بازار در سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ در رابطه با افزایش قیمت بلیت به ترتیب ۲۵ و ۲۹ درصد را برای قطارهای ۵ ستاره مانند سایر قطارها حداکثر تا انتهای سال جاری ابلاغ کند.
بنابر آن چه در این جلسه عنوان شد، اعضا در ابتدا روند قیمت گذاری قطارهای مسافری ۵ ستاره را مورد بررسی قرار دادند.
پس از راه اندازی قطارهای مسافری ۵ ستاره، برمبنای مصوبه هیأت مدیره شرکت راه آهن و به استناد دستورالعمل تعیین بهای بلیت در این نوع از قطارها، نظام قیمت گذاری بلیت برمبنای عرضه و تقاضای بازار تعیین شد؛ اما بگفته فعالان این حوزه این شرایط به تدریج تغییر نمود در سالهای بعد دولت برای قیمت این نوع از قطارها، سقف قیمتی گذاشت.
در ادامه، ستاد تنظیم بازار نیز در سالهای ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ وارد میدان شد و به ترتیب مجوز افزایش قیمت ۲۵ و ۲۹ درصد را برای قطارهای ۵ ستاره ارائه داد که از طرف شرکت راه آهن اجرائی نشد.
بر اساس اعلام اتاق تجاری ایران، به باور فعالان بخش خصوصی مهم ترین امتیازی که سیاست گذار جهت راه اندازی قطارهای مسافری ۵ ستاره از سال ۱۳۹۵ و برای تشویق سرمایه گذاران بخش خصوصی قائل شده است، قیمت گذاری آزاد و مبتنی بر عرضه و تقاضای بازار بوده است که متأسفانه مدتی است آنرا رعایت نمی نماید. بدون شک این نوع برخورد سبب بی انگیزگی برای سرمایه گذاری خواهد شد.
نماینده شرکت راه آهن در واکنش به آن چه توسط فعالان بخش خصوصی تشریح شد، اشاره کرد: زمانی که قطارهای ۵ ستاره در کشور شکل گرفتند که ضریب اشغال قطارهای ایران ۶۰ درصد بود. از طرفی در نظام قیمت گذاری مصوب هم تاکید شده که باید همه هزینه های لوکوموتیو را بخش خصوصی پرداخت کند که در هیچ سالی این اتفاق نیفتاد و دولت این هزینه ها را متقبل شد.
نکته دیگری که مورد توجه قرار گرفت این بود که اگر هزینه این بخش آزاد گذاشته شود به سبب پایین نگه داشتن قیمت بلیت سایر قطارها، شاهد یک شکاف قیمتی عمیقی هستیم که تبعات اجتماعی در پی دارد.
مصوبه ستاد تنظیم بازار لازم الاجراست
احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد و رییس شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی با اعلان اینکه مصوبه ستاد تنظیم بازار لازم الاجراست، اظهار داشت: اگر عدم تغییر قیمت با مصوبات اولیه قرارداد سبب زیان و از میان رفتن انگیزه فعالیت شود، نشان میدهد که تنظیم گری قیمت مشکل دارد چون رویکرد نظام بر این است که به تدریج تصدی گری به بخش خصوصی سپرده شود.
عزت الله اکبری تالارپشتی، نماینده مجلس و عضو شورای گفت و گو نیز معتقد می باشد اگر قرار باشد تنظیمی در بازار رخ دهد هزینه آنرا باید دولت پرداخت کند و نه بخش خصوصی.
بنابراین اعضای شورای گفت و گو درباره ی این مساله به این جمع بندی رسیدند که وزارت راه و شهرسازی مصوبه ستاد تنظیم بازار در سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ در رابطه با افزایش قیمت بلیت به ترتیب ۲۵ و ۲۹ درصد را برای قطارهای ۵ ستاره نیز مانند سایر قطارها حداکثر تا انتهای سال جاری برای اجرا ابلاغ کند و اجرای مصوبه شورای گفت و گو نیز از طرف دبیرخانه پیگیری شود.
تغییر تعرفه های ثبت اقلام دارویی از دلاری به ریالی
بررسی مشکلات واردکنندگان دارو، افزودنی و مواد بیولوژیک درباره ی دریافت تعرفه صدور مجوزهای ورود و ثبت و عوارض ۱.۶۵ درصد فوب کالاهای دامپزشکی از شروع سال جاری با ارز ETS موضوع دیگری بود که در این جلسه مطرح و بررسی گردید.
در این رابطه اعضای شورای گفت و گو باتوجه به آن چه فعالان اقتصادی مطرح نمودند با پیشنهاد دبیرخانه شورای گفت و گو در خصوص تغییر تعرفه های ثبت اقلام دارویی از دلاری به ریالی، موافقت کرده و قرار شد رقم و میزان عوارض در جلسه کمیسیون مربوطه در دولت برمبنای داده های دقیق کارشناسی محاسبه و تعیین شود.
درباره این مساله نیز باید اظهار داشت که چون قانون تجمیع عوارض تصویب شده و از زمان اجرائی شدن قانون مالیات ارزش افزوده دریافت عوارض توسط دستگاه های اجرائی، صورت نمی گیرد و از سویی بطور کل دریافت دلاری عوارض در کشور طبق قانون اساسی درست نیست، اعضای شورای گفت و گو تغییر تعرفه های ثبت اقلام دارویی از دلاری به ریالی را تصویب کردند.
هرچند در این رابطه نماینده سازمان دامپزشکی کشور معتقد بود که داروهای دامپزشکی از نظر حجم بسیار بالاتر از داروهای انسانی هستند و در حجم های بسیار بالا وارد کشور می شوند و مقایسه این دو با هم از نظر هزینه ها درست نیست. از جانب دیگر سازمان دامپزشکی بنابر مصوبه هیأت وزیران در زمان دولت وقت، عوارض مربوطه را بصورت دلاری دریافت کرده است. نکته دیگری که در این ارتباط عنوان شد این بود که هزینه وسایل و تجهیزاتی که به هنگام ورود اقلام داروی دامپزشکی استفاده می شوند همگی بصورت دلاری است، پس عوارضی که سازمان دریافت می کند نیز باید دلاری باشد.
ابلاغ مصوبه هیأت دولت درباره ی میزان عوارض مواد معدنی پیگیری شود
در بخش دیگری از این جلسه محمدرضا بهرامن، نایب رییس اتاق ایران از ابلاغ نشدن مصوبه هیأت دولت درباره ی موضوع نشست قبل شورای گفت و گو انتقاد نمود و از وزیر اقتصاد خواست تا تسریع در روند ابلاغ این مصوبه را پیگیری کند.
احمدرضا فرشچیان، رییس کمیسیون مدیریت واردات اتاق ایران از وزیر اقتصاد خواست تا مصوبه مربوط به پرداخت ارزش افزوده بر کالاهای وارداتی همانند آن چه از سال ۱۴۰۰ برقرار بوده است از شروع سال ۱۴۰۲ نیز اجرائی شود.
بر اساس اظهارات او، از آذر سال جاری مصوبه جاری مربوط به پرداخت ارزش افزوده بر کالاهای وارداتی در گمرکات منقضی شد که باتوجه به مشکلات نقدینگی مترتب بر بخش خصوصی درخواست این است که شیوه پرداخت برمبنای سررسید ضمانت نامه بانکی منتهی به همان سال مجدد در دستورکار قرار بگیرد.
در ادامه رضا رستمی، رییس کمیسیون حمل و نقل اتاق ایران از تعلیق بیمه سبز ایران و ایجاد مشکلات برای بخش حمل و نقل کشور صحبت کرد. برمبنای اظهارات او امروز کشورهای همسایه این بیمه را با هزینه های هنگفت برای رانندگان ایرانی صادر می کنند که چندان به معتبر بودن آنها نمی توان اطمینان داشت.
او از وزیر اقتصاد درخواست نمود که برای رسیدگی به این چالش جدی، پیگیری های لازم را انجام دهد.

منبع: