صورت مالی تمام شرکت های دولتی و خصولتی منتشر گردید به جز محرمانه ها

به گزارش اجاره، مدیر کل دفتر امور شرکت های دولتی وزارت اقتصاد اظهار داشت: صورت مالی شرکت هایی انتشار یافته است که دولت بتواند مدیرعامل آنان را عوض کند و شرکت های بزرگ خصوصی شامل این انتشار نمی شوند.

محمد عنبری مدیر کل دفتر امور شرکت های دولتی وزارت اقتصاد در گفت و گو با خبرنگار مهر با بیان این که، در آغاز دولت رییس جمهور سندی را با عنوان نقشه ملی پیشگیری و مقابله با فساد اداری ابلاغ نمود، اظهار داشت: بند اول آن سند مربوط به شفاف سازی اطلاعات در عرصه اقتصادی بود، از تاریخ ۳۱ فروردین ۱۴۰۱ وزارت اقتصاد آغاز به شفاف سازی کرده و برای نخستین بار در طول تاریخ شرکت داری ایران، صورت مالی سال ۱۳۹۹ مربوط به ۳۱۲ شرکت دولتی در سامانه کدال منتشر گردید.
عنبری اضافه کرد: پیرو این انتشار قانون گذار در راستای حمایت این اتفاق نهادهای عمومی را به آن اضافه کرد و در سال ۱۴۰۱ در مجموع و طی سه مرحله صورت مالی سال ۱۴۰۰ به میزان ۱۱۲۴ انتشار یافت، که از این میان ۴۰۵ شرکت دولتی و مابقی تحت کنترل دولت یا حاکمیت بودند.
مدیر کل دفتر امور شرکت های دولتی وزارت اقتصاد بیان کرد: کار اصلی درفرایند انتشار صورت مالی شناسایی این شرکتها و روابط سهامی پیچیده بین این شرکتها است، کل شرکت های تحت مدیریت دولت و نهادهای دولتی انتشار یافته است، صورت مالی همه شرکت های دولتی و تحت مدیریت دولت در سال ۱۴۰۲ و در ۲ مرحله ابتدا در ۸ آبان و سپس در ۲۳ اسفند ماه منتشر گردید و این صورت مالی ها برای فعالیت ۱۲ ماهه در سال ۱۴۰۱ است که عدد آنان به ۲۰۰۵ رسید. ابتکار و پایان آن با وزارت اقتصاد بود و برای نخستین بار رخ داد.
عنبری در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص اینکه چرا تعدادی از شرکتها و نهادها مانند بانک سپه صورت مالی خودرا در سامانه کدال منتشر نکردند، اظهار داشت: طبق مصوبه شورای عالی امنیت ملی انتشار صورت مالی بانک سپه در سامانه کدال ممنوعست و محرمانه است، تعدادی از شرکتها مانند شرکت های سازمان انرژی هسته ای، شرکت های وزارت دفاع، شرکت ملی نفت، محرمانه است و نباید منتشر شود. اما نکته این جاست که صورت مالی تمام شرکت های زیرمجموعه بانک سپه در سامانه کدال انتشار یافته است.
این مقام مسؤول در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار مهر در خصوص اینکه صورت مالی شرکت های دولتی بصورت فایل پی دی اف انتشار یافته و بصورت روال عادی در سامانه کدال نیست، اظهار داشت: بله به این دلیل است که این اطلاعات را خود شرکتها به وزارت اقتصاد ندادند و وزارت اقتصاد باتوجه به آماری که تحت رصد دارد این آمار را جمع آوری کرده است، اما شرکت های بورسی مکلف هستند داده های خودرا در سامانه کدال منتشر کنند وگرنه نمادشان تعلیق خواهد شد. شرکتها همکاری نکردند و داده وارد نشده است، تلاش این است که سال های آتی بصورت داده وارد شوند.
عنبری اشاره کرد: صورت مالی شرکت هایی انتشار یافته است که دولت بتواند مدیرعامل آنان را عوض کند و شرکت های بزرگ خصوصی شامل این انتشار نمی شوند، شرکت های حصولتی مانند ایران خودرو و مشابه این شرکت را می توان منتشر نمود البته برخی شرکتها مانند ایران خودرو بورسی بوده و از قبل صورت مالی آنان انتشار یافته است، طبق قانون نمی توان صورت مالی شرکت های خصوصی را منتشر نمود و این رویه صحیح هم نیست برای اینکه اطلاعات خصوصی افراد بوده و نباید منتشر شود. اما شرکت های دولتی متعلق به مردم بوده و مردم باید از آخرین وضعیت آنان باخبر باشند و بدین جهت وزارت اقتصاد صورت مالی شرکت های دولتی را منتشر نموده است.